John Sculley: Jediný konkurent pro Apple iPad je Galaxy Tab od Samsungu
V rozhovoru pro Economic Times zabrousil někdejší CEO Applu, John Sculley, i na stále aktuálnější téma tabletů:
Z hlediska stávajícího zastoupení na trhu nelze proti takovému tvrzení moc namítat, iPad má stále větší podíl, než dávají všechny Androidí tablety dohromady. Existuje ale několik nových trendů, které by mohly situaci změnit:
- Výběr modelů
Jmenovaný Samsung zvolil trochu jinou modelovou strategii a nenabízí pouze jeden základní model v rámci každé generace, ale hned několik, které se liší úhlopříčkou (a samozřejmě i cenou): Galaxy Tab je dostupný v 7”, 7.7”, 8.9” a 10.1” verzi.
- Výběr výrobců
Každý z výrobců má vlastní filozofii a stále se nacházejí noví (a nové), kteří (a které) vyplňují prázdná místa na trhu, případně které mohou zákazníka zaujmou víc než konkurence. Jedním z nich je ASUS Eee Pad Transformer Prime, který zaznamenal takový úspěch, že byl prakticky po uvedení vyprodaný.
- Cenové rozpětí
Zatímco Apple útočí prakticky výhradně na nejvyšší cenovou hladinu, existuje řada méně známých výrobců, jejichž cílem je naopak nabídnout zákazníkům co nejnižší cenu. Jejich zařízení zpravidla nejsou po hardwarové stránce stavěná z komponentů poslední generace, ale řada z nich nabízí za velmi slušnou cenu 720p rozlišení i výkon dostatečný pro přehrání full-HD videa.
B&N Nook Color
Druhou skupinou jsou službami vybavené (přesto poměrně levné) produkty Amazonu a B&N, které nedávný průzkum agentury Pew spojuje se zdvojnásobením tabletově-gramotných Američanů.
- WoA
Poslední dva vlivy spolu souvisí a jejich tlak na Apple pravděpodobně bude patřit k tomu nevýznamnějšímu co Apple v následujících dvou letech čeká. WoA neboli Windows on ARM není ničím jiným než nástupem Microsoftu na trh tabletů prostřednictvím operačního systému Windows 8. Ať už se k Microsoftu stavíme jakkoli, patří tato firma k nejsilnějším hráčům v oboru. I méně povedené verze operačního systému Windows (Vista) obvykle nastavily určitý trend, kterého se firma i trh držely, takže otázkou není zda Microsoft svět tabletů ovlivní, ale spíš do jaké míry.
- x86 tablety
Intel i AMD pracují na stále úspornějších čipech Atom a Fusion, které možnosti tabletů rozšíří o kompatibilitu s x86 aplikacemi. To je svým způsobem ještě zajímavější, než možnost využít operační systém Windows 8 na AMR platformě. Umožní to použití obrovského množství aplikací, na které jsou dosavadní uživatelé OS Windows zvyklí z osobních počítačů a notebooků.
I přesto, kolik lavin se na Apple z různých stran valí, je pravděpodobné, že dojde na Sculleyho slova a následující roky budou pro firmu úspěšné tak jako tak. Apple má totiž jedinečnou výhodu v podobě řady bezmezně loajálních zákazníků, kteří neřeší, zda konkurence nabízí lepší či horší ceny, výkon, kompatibilitu, výběr modelů nebo operační systém, ale řeší pouze značku a číslo: V okamžiku, kdy vyjde Apple iPad 4, dojdou do obchodu a koupí ho. A totéž se stane, až firma uvede iPad 5. Ostatní výrobci tedy nemohou předpokládat, že by se jim podařilo Applu přetáhnout nějaké významnější procento zákazníků. Spíš budou cílit na uživatele, kteří se zatím domnívají, že jim tablet nemá co nabídnout a přesvědčit je o opaku.