Recenze Sigmy DP3 Merrill, superkompaktu s Foveonem - úvod
Kapitoly článků
V dnešním úvodním dílu si vysvětlíme, proč jsme z portfolia Sigmy zvolili právě „kompakt“ DP3 Merrill, proč jsme vám nemohli nabídnout již test modelu DP2 Merrill. A hlavně - proč bude naše recenze pojata netypicky, na pokračování a navíc (domníváme se) trochu lepším způsobem, než bylo původně v plánu.
- Sigma DP1 Merrill (srpen 2012)
- Sigma DP2 Merrill (červenec 2012)
- Sigma DP3 Merrill (leden 2013)
Sigma v posledním roce přišla s řadou kompaktů DP Merrill (dále jen „M“), které jsou postavené na třetí generaci snímače Foveon. Ta byla poprvé představena na zrcadlovce SD1. Nás ale bude zajímat série DP, která byla představena loni v létě modelem DP2 M. Celá řada vychází z téměř identického těla, které se v jednotlivých verzích liší převážně objektivem - ve všech případech jde o pevné ohnisko se světelností f/2.8 a designem ušitým na míru snímači Foveon.
Kterak to (ne)dopadlo s recenzí DP2 M
Již loni v létě nás napadlo, že bychom se trochu blíž podívali na DP2 M s efektivním ohniskem 45mm základního objektivu, ale (jak je vám asi jasné již z toho, že se na našem webu její recenze neobjevila) nastal zádrhel. Ačkoli se naše redakce obrátila na řadu subjektů a prodejců, žádný z nich se na žádost o zápůjčku netvářil zrovna nadšeně. Ne že by vzájemné vztahy vázly - kdybychom chtěli recenzovat produkty od Canonu, Nikonu, Panasonicu a dalších výrobců zvučných jmen, nebyl by sebemenší problém.
Jenže Sigma (tím míníme fotoaparátovou divizi) a její produkty jsou zvlášť v České republice poměrně okrajová záležitost, a tak jsme se ve většině případů doslechli, že se s ohledem na potenciální prodeje zápůjčka nevyplatí. Do situace prodejce se sice vžít dokážeme, a tak i jejich stanovisko chápeme. Uznejte ale sami - může se vůbec nějakou měrou prodávat produkt, na který neexistují recenze? Výsledkem je začarovaný kruh.
Po půlročním úsilí jsme tedy naše vztahy o zápůjčku DP2 M vzdali. Sigma mezi tím navíc ohlásila další model - makro-portrétní DP3 M - a myšlenka recenze tři kvartály starého těla nás proto opustila. Zároveň nám bylo jasné, že jednání ohledně zápůjčky trojkového modelu neskončí lépe, a tak jsme zvolili alternativní cestu.
Recenze trochu jinak
Podstatné v tuto chvíli je, že máme fotoaparát k dispozici a to na stálo. Rozhodli jsme se této výhody využít. Nejsme v časové tísni, nemusíme vytvořit „nějakou“ recenzi během týdne, ale vše můžeme prakticky vyzkoušet v nejrůznějších situacích a postupně se s vámi podělit o řadu praktických zkušeností.
Domníváme se, že právě dlouhodobé zkušenosti jsou v případě takto „alternativního“ přístroje třeba, zvlášť s ohledem na snímač Foveon, který nejen funguje, ale také se chová zcela odlišným způsobem, než je běžné pro ostatní CMOS čipy s Bayerovou maskou. Právě tato odlišnost vyžaduje pro objektivní hodnocení určitý čas: Nejednou se v minulosti ukázalo, že verdikty mnoha zahraničních recenzí byly v důsledku nedostatečného otestování v určitých bodech nesprávné či nepřesné, jak s odstupem času zjistili uživatelé při vlastním používání přístroje.
Postupem času (a máme na to vlastně celé léto) se zaměříme na jednotlivé aspekty, jakými jsou například rozlišení, dynamický rozsah, šum, ovládání aparátu, objektiv, software SPP na konverzi z RAWu a podobně. V každém díle seriálu se podíváme na jeden aspekt a to teprve tehdy, když jej budeme mít dostatečně „osahaný“.
Závěrem nezbývá než upřesnit, že snímky, kterými je proložen text dnešního úvodu, pocházejí právě z testované DP 3M.