Stabilita napětí, ventilátor ve zdroji
Kapitoly článků
Nyní se podívejme na další měření klíčových hodnot.
Ve zdrojích Enermax a Asus jsme díky vyvedenému monitorování mohli měřit i otáčky ventilátoru ve zdroji. Nyní tak známe rozuzlení toho, proč si 720W Enermax vede v klidovém režimu tak dobře. Jeho mohutný 140mm ventilátor točí 1 100 rpm, takže i v klidu odvádí maximální množství přebytečného tepla ze skříně. Přitom je však velice tichý, rozhodně jde o velmi kvalitní ventilátor.
Naproti tomu Asus se svým 120mm ventilátorem začíná výrazně níže a je tak shodně prakticky neslyšitelný. Pod plnou zátěží však jeho otáčky logicky rostou výrazněji, ostatně u něj se při plné zátěži blížíme více maximu zdroje, než je tomu u Enermaxu. Zdroj je však i tak poměrně tichý a v našem stroji je spolehlivě přehlušen jak procesorovým chladičem, tak Radeonem HD 2900 XT.
Měření napětí dodávaného samotnému procesoru nepřináší žádné překvapení, všechny zdroje se držely na shodných číslech.
+3,3V větev je již zajímavější. V klidu jsou tři zdroje prakticky na shodných hodnotách, pouze 350W Eurocase má pokles oproti referenční hodnotě výraznější. Pod zátěží dostáváme shodné hodnoty, ale to je tím, že +3,3V větev není zrovna tím, co by bylo při 100% zátěži využíváno výrazně více.
Meření na +12V větvi (resp. větvích) jsou daleko zajímavější. Přeci jen z ní je živeno jak přídavné napájení CPU, tak grafická karta. Měření prvních třech zdrojů pocházela ze stroje s Radeonem HD 2900 XT, pouze 350W Eurocase byl testován s Radeonem X1900 XTX. Dá se doslova říci, že hodnota kopíruje kvalitu/cenu zdroje. Nejmenší pokles, tedy odchylku od optimální hodnoty, vykazuje Enermax, jen o fous hůře si vede Asus. 400W Fortron dosahuje zhruba stejných výsledků jako 350W Eurocase, avšak s energeticky výrazně náročnější grafikou. A právě na spotřebu se podívejme.