Vyplatí se koupě?
Kapitoly článků
Naměřené výsledky mne tak přivedly k sepsání krátkého zamyšlení, zdali se tedy nakonec vyplatí investice do středně dobrého nebo špičkového zdroje z hlediska ekonomického. Přeci jen, ačkoli je ČEZ superziskovou firmou, nám elektřina stále podražuje a tento jev bude i nadále pokračovat a tak by bylo hříchem se při této příležitosti nepodívat na úvahu, zdali se vyplatí počáteční vyšší investice do stále často podceňované komponenty, počítačového zdroje.
V úvaze budu vycházet z následujícího: levným měřákem naměřená spotřeba je taková, kterou vám naměří i váš dodavatel elektřiny. Ano, vím, že je to ústupek absolutní objektivitě, ale je nutné jej udělat. Za druhé budu ve výpočtech vycházet z ceny 5 Kč za jednu kWh. Je mi sice jasné, že mnozí platíte o něco méně, ti z vás, kteří elektřinou topí apod. platí i jen něco kolem 1 Kč, ale za rok bude situace jiná a ta kilowatthodina opravdu 5 Kč mnohde stát bude. Přepočet výsledků na vaši cenu je pak otázkou jednoduché trojčlenky, která se učí na ZŠ :-).
Dále budu předpokládat jistý model používání, který vypadá následovně:
- Počítač je fyzicky připojen k síti 24 hodin denně.
- Synátor přijde domů ze školy a zasedne ke hře.
- Otec jej po pár hodinách vyhodí a jde surfovat.
- Následně se buď vystřídají, nebo se kouká na (HD) film.
- Před spaním synátor ještě dvě hodiny hraje.
Rozložení denní zátěže tedy vypadá takto:
- 0:00 — 14:00 - StandBy
- 14:00 — 18:00 - 100% zátěž
- 18:00 — 21:00 - běžný provoz
- 21:00 — 23:00 - 100% zátěž
- 23:00 — 24:00 - StandBy
Ano, vím, že tento model je nedokonalý, nezohledňuje situace, kdy PC běží nepřetržitě a třeba sosá filmy z RapidShare/DC++, stejně tak se nebudu zabývat svátky, dovolenými a víkendy. V těchto dnech, když je synátor doma, lze očekávat větší podíl stoprocentní zátěže, která pak bude vykompenzována kupříkladu víkendem stráveným u babičky, nebo dny, kdy na PC shodou okolností nikdo nesáhne. Zkrátka navržený model představuje profil, který aplikujeme na 365 dnů v roce bez rozdílu.
Spotřeba na jeden den pak vychází takto:
Mezi stroji s Radeonem HD 2900 XT si řekne nejméně samozřejmě 720W Enermax, o „pouhých“ 2,82 kWh. 550W Asus již o 9 % a Fortron o 16 % více.
S Radeonem X1900 XTX je situace podobná, Eurocase je výrazně horší, o celých 17 % než Fortron. S daleko úspornější grafikou dosahuje 94,2 % spotřeby Enermaxu s HD 2900 XT.
Nyní se podívejme na celkové náklady za den, týden, měsíc a rok přepočtené při zmiňované ceně za kilowatthodinu:
A teď si zahrajeme několik scénářů „co kdyby“. Všimněte si, že 720W Enermax za rok provozu počítače odebere elektřinu za 5 146 Kč. 550W Asus za stejné období už o téměř 500 Kč více. Rozdíl cen mezi zdroji je zhruba 2 500 Kč, investice do Enermaxu se tedy vrátí za 5 let. Navíc těch pět let si užijete nepatrně tišší provoz PC (zejména pokud narozdíl od nás použijete tichý chladič CPU).
Oproti Fortronu se investice do Enermaxu vrátí již za 4 roky a 4 měsíce (a to nyní nepočítáme fakt, že Fortron tento stroj ani neutáhne). Dále se můžeme zamyslet nad tím, že použití kombinace HD 2900 XT + 720W Enermax oproti X1900 XTX + 350 Eurocase vyjde ročně dráže jen o 300 Kč, tedy ani ne korunu za den a přitom zážitek z hraní bude nesrovnatelně lepší. Na další zamyšlení jistě přijdete sami.