Test dalších čtyř OEM PCIe NVMe SSD, která možná máte ve svém notebooku
Kapitoly článků
Tradičně používám AS SSD Benchmark, který umí slušně potrápit všechna SSD, testuji pouze s 10GB bloky.
Jak můžeme vidět, oba dva Samsungy PM981a mají téměř identický výkon, v podstatě stejný a liší se jen v rámci chyby měření. Western Digital SN730 je na tom o něco hůře, jak v čtení, tak v zápisu. Intel SSD 7600 Pro je dle očekávání nejhorší, ale je překvapivě horší, než Union Memory OEM SSD. Zajímavé je, že má nejnižší výkon při zápisu ze všech testovaných disků.
Mimo standardního testu přidávám i zabudovaný Copy Benchmark, který simuluje kopírování ISO souboru, instalaci programu a herních dat. V této sadě testů podává Samsung PM981a 512GB nejlepší výkon, zaujal mně podivný propad 1TB verze, který byl celkem konzistentní v prvním testu.
AJA System Test, jedná se o podobný testovací nástroj výkonu úložiště jako Blackmagic Disk Test. Nicméně AJA umožňuje konfigurovat velikost testovaných dat a zvolený video kodek.
10bit YUV a velikost souboru nastavuji na maximální možnou velikost, tedy 64GB. Na částečně zaplněných SSD je vysoká šance, že se značně zmenší SLC cache, pokud je k dispozici. Výsledky uvádím v MB/s, jedná se o zápis testovacího video souboru a jeho následné čtení. AJA System Test ukazuje i výkon ve formě FPS, tedy s jakou snímkovou frekvencí zvládá SSD testovací data zapisovat a číst. Poslední zajímavá informace je malý graf, který lze zvětšit. Ten ukazuje průběh zápisu testovacího souboru, červená čára ukazuje reálnou rychlost testovaného SSD.
Nyní k jednotlivým výsledkům. Naprosto nejhorší výkon poskytuje SSD od Intelu, rychlost zápisu se propadne masivně někam k 288 MB/s a je tak pomalejší, než sedm let stará SATA SSD.
WDC PC SN730 je na tom o něco lépe, ale velmi rychle se výkonem propadne na cca 1040 MB/s průměrně, ale v grafu můžeme vidět, že rychlost zápisu poskakuje někde mezi 700-1100 MB/s.
Samsungy PM981a 512GB a 1TB drží krásně konzistentní výkon, 512GB verze se drží velmi stabilně.
1TB verze vykázala jistou anomálii, kdy iniciální rychlost zápisu byla nižší a postupně rostla.
Testuji i to, jak se zahřeje řadič SSD a jeho NAND paměti, aktuálně se spoléhám na senzory co má samotné SSD, takže výsledky berte s jistou dávkou soli. U některých SSD nemusí být navíc jasné, zda zobrazují teplotu řadiče nebo NAND. Některá SSD mají pouze jeden senzor, který by měl odpovídat teplotě řadiče. Testuji tak, že nechávám běžet benchmark dokolečka po dobu třiceti minut, zapíše se tedy 64GB dat, data se přečtou, smažou a zapíšou znovu.
Nejnižší teplotu má nejpomalejší Intel SSD 7600 Pro 256GB a pak stará SATA SSD. WDC PC SN730 512GB dosahuje taktéž velmi nízké teploty, což je skvělé pro notebookové použití. Samsungy PM981a topí o něco více, ale nedochází k nějakému throttlingu, takže se nic hrozného neděje. Zajímavé je, že 1TB verze má více topící NAND, ale to je nejspíše dané tím, že má větší hustotu čipů.