Test dalších čtyř OEM PCIe NVMe SSD, která možná máte ve svém notebooku
Kapitoly článků
Závěr bude velmi podobný, jako u minulé kupy OEM SSD. Výrobci notebooků a desktopů osazují PCIe NVMe SSD podle kapacity, ne dle výkonu či dalších parametrů. Z jejich pohledu je Micron 2300 512GB, Samsung PM981a 512GB, WDC SN730 512GB SSD, SK hynix 512GB SSD to samé 512GB PCIe NVMe SSD. Když se ale podíváte do jednotlivých kapitol, hlavně do sekce s ChoEazyCopy, kde testuji zápis velkého množství dat, uvidíte jak moc se některé modely od sebe liší. Navíc se liší i provozní vlastnosti, Micron 2300 patří mezi velmi topivá SSD a navíc s ne tak dobrým výkonem.
Dalším aspektem je firmware, to má pod kontrolou opět OEM dodavatel a typicky má na svých stránkách ke stažení flashovací nástroj, nebo to lze provést skrze programy Lenovo Vantage, DELL Command Update a tak podobně. Výrobci se tak do jisté míry o SSD starají.
Všeobecně se OEM SSD podobají retail variantám, ale existují i speciální výjimky. Navíc bývá obtížnějí získat nějaké informace o těchto SSD, jelikož jsou určeny pro OEM partnery a výrobci se typicky nějakými detaily nechlubí. Častým problémem je to, že nelze zjistit jaká NAND je vlastně použitá, řadič může být přeznačený a tak podobně.
Všem čtenářům tak mohu jedině doporučit, aby si po nákupu notebooku ověřili co mají za SSD a pokud mají nějaké smutné, může mít smysl ho vyměnit za něco výkonnějšího. Také pozor na to, že většina notebooků omezuje napájení na nějakých 5 Wattů a mnohé notebooky nemají absolutně žádné chlazení pro M.2 PCIe NVMe SSD, což snižuje výkon ještě více, obzvlášť v nějaké větší zátěži.
Poděkování
Za zapůjčení produktů AMD Ryzen 7 5800X a Noctua NH-U12S SE-AM4 děkuji společnosti AMD.