V Evropě je vyvíjen robo-oblek, který by měl usnadnit lidem v továrnách těžkou práci
Experti na danou problematiku ale varují, bude nutná náležitá instruktáž, jak s takovýmto robo-oblekem patřičně zacházet, a hlavně ještě přesvědčivě doladit výstroj takovéhoto exoskeletonu, aby sám o sobě nepředstavoval pro uživatele bezpečnostní riziko. Celý projekt vlastně vychází z nezvratného faktu, že některé úkoly se prostě v průmyslové výrobě dají jen velmi obtížně zautomatizovat. Namátkou uveďme například fyzicky namáhavou práci skladníků, manipulačních dělníků ve strojírenství a všech lidí, kteří dennodenně musí tahat různá břemena. Robo-oblek by mohl znatelně ulehčit těmto lidem práci.
Zjistilo se, že až 44 miliónů lidí v EU trpí nějakými muskuloskeletálními poruchami, zapříčiněnými právě vykonáváním těžké manuální činnosti v zaměstnání. Exoskeleton by do budoucna mohl toto číslo rapidně snížit tím, že usnadní provádění různých manuálních činností, které nějakým způsobem vyčerpávají výdrž člověka. Robo-oblek sám o sobě má potenciál nejenom zvýšit výdrž člověka, ale i znatelně vylepšit lidskou sílu a hbitost člověka. Takže manipulovat s předměty vážícími několik desítek kilogramů bude pro člověka daleko snazší, než kdy předtím.
Jestliže vše půjde podle plánu, tak do tří let by se mohl robo-oblek dočkat prvního nasazení. Během příštích dvou až tří desetiletí by se mohla tato technologie běžně rozšířit mezi zaměstnance, kteří vykonávají fyzicky námahou činnost. Po využití v armádě, náhradě invalidního vozíku pro ochrnuté lidi a pomocníkovi starším lidem v chůzi tak nachází exoskeleton další využití právě v těžkém průmyslu a ve fyzicky namáhavých činnostech pro civilní obyvatelstvo.
Mohlo by vás zajímat:
- Vědci pracují na "kočkobotu": robotovi, který poběží jako kočka
- Trendy v oblasti augmentací – s exoskeletonem si budete připadat jako Iron Man
Jestli tato nadějná technologie v průmyslovém odvětví dosáhne masového rozšíření ukáže až čas, ale mohla by být mezistupněm při úplném nahrazování lidí v těžké manuální práci humanoidními roboty či androidy. Když budeme optimističtí, tak nahrazení lidí v této činnosti humanoidními roboty, ale určitě nepřijde dříve než někdy během 2050 až 2100, možná se to bude týkat až 22. století. Přeci jen zase až tak daleko v robotice nejsme.