Výtěžnost 10nm procesů TSMC a Samsungu je hodně špatná
Samsung rozjel velkokapacitní výrobu na 10nm procesu v polovině října, TSMC je zatím ve fázi rizikové výroby a dokončuje přípravy k přechodu na velkokapacitní výrobu začátkem roku 2017. K prvním zákazníkům 10nm procesu Samsungu má patřit Qualcomm, v případě TSMC bude prvním zákazníkem Apple. V březnu 2017 mělo dojít na Apple A10X pro nový iPad, později na jaře měl následovat Apple A11 pro iPhone 8.
Jak situace dopadne, ale zůstává ve hvězdách. Výtěžnost procesu TSMC je hluboko pod očekáváním. To může mít za následek zdržení nového iPadu, případně dočasné snížení marží Applu (to už ale záleží na konkrétní podobě smluv mezi oběma firmami). Situace každopádně není dobrá a podle médií na Tchajwanu může být natolik závažná, že ovlivní i rozvrh dalších generací výrobních procesů.
Oplatky Samsung
Samsung je na tom podle dostupných informací ještě o něco hůř. Qualcomm pravděpodobně 10nm výrobu u Samsungu nespustí a minimálně o jednu generaci čipů navíc nechá vyrobit na 14nm, se kterými není problém. Pro úplnost můžeme dodat, že GlobalFoundries, která na některých procesech se Samsungem spolupracuje, už dříve rozhodla, že se 10nm výrobě věnovat nebude a ušetření časové i finanční prostředky věnuje přípravě 7nm výroby.
Pokud se ještě na podzim dalo očekávat, že v roce 2017 půjdou na trh 10nm mobily a koncem roku 2018 by mohlo dojít na 10nm grafické karty, pak nyní můžeme říct prakticky s jistotou, že grafické karty s 10nm jádry dříve než v roce 2019 na pultech nebudou. 14 a 16 nanometrů bude segment PC provázet ještě 2 roky.