5 nm u TSMC dosáhlo 50% výtěžnosti, první zákazníci budou Apple, HiSilicon a AMD
5nm proces TSMC, ve srovnání se 7nm a testovaný na jádru Cortex A72, přinese o 80 % vyšší denzitu, dosáhne taktovací frekvence (při stejné spotřebě) o 15 % vyšší, nebo o 30 % nižší spotřeby (při stejné frekvenci). Výtěžnost dosáhla 50 %, což má být lepší výsledek než u 7nm generace ve stejné fázi příprav. Zatím tedy nic neindikuje problémy, které by mohly vést k nějakému citelnějšímu zpoždění, spíše naopak.
TSMC očekává, že díky časnému nástupu tohoto procesu bude o výrobu velký zájem. Připomeňme, že v říjnu (opět) společnost navýšila výdaje, konkrétně ze $14 na $15 miliard. Všechna navýšení od počátku letošního roku v součtu dosahují $4 miliard, z čehož $1,5 miliardy míří na 7nm linky a $2,5 miliardy na 5nm.
Mezi zákazníky, kteří využijí první vlnu 5nm výroby, by měla patřit AMD (Zen 4), Apple (A14) a HiSilicon (Kirin 1000). Současná situace naznačuje, že TSMC formálně zahájí masovou výrobu ve druhém kvartálu 2020, sériová výroba prvního veřejně známého 5nm čipu bude zahájena v červenci 2020. Situace bude podobná jako u 7nm generace: Začne se u ARM SoC, později (na výkonné variantě procesu) budou následovat x86 procesory architektury Zen 4. Jejich vydání se očekává v roce 2021 (prozatím to vypadá na druhé pololetí, nejspíš na léto nebo podzim).
V té době by měl Intel spustit masovou výrobu na 7nm procesu, který patrně bude 5nm procesu TSMC parametrově nejblíž (z portfolia Intelu). Podobně jako u předchozích generací lze předpokládat, že Intel 7nm proces použije nejprve pro mobilní procesory, kdežto výkonný desktop (S) bude následovat o dva-tři kvartály později. Na trh by se tedy mohl dostat spíše ve druhé půlce roku 2022 než v první půlce, případně vyjde akorát mezi ně. Současný výhled tedy dává 5nm Zen 4 od AMD zhruba roční náskok před 7nm generací Intelu. Vše se samozřejmě může změnit, takže tento výhled berte skutečně jako výhled, nikoli jako neměnný fakt.