AMD: 7nm čipy budeme vyrábět v GlobalFoundries i v TSMC
Přestože AMD výrobních linek TSMC stále využívá, samostatný produkt, který by u této společnosti vyráběla, nyní neseženete. Hardware aktuální generace určený pro PC totiž vzniká výhradně na 28nm a 14nm linkách společnosti GlobalFoundries. Jde jak o procesory s jádry architektury Zen/Zen+, tak grafické karty s čipy spadající do generací Polaris a Vega.
TSMC je nyní využívána pouze pro potřeby semi-custom divize, což znamená v první řadě SoC pro herní konzole. Posledním typickým GPU pro osobní počítače, které pro AMD vyráběla TSMC, byla 28nm Fiji známá z Radeonů Fury. Pak se společnost rozhodla dát přednost 14nm výrobě u GlobalFoundries. Důvodem podle všeho byl především fakt, že společnost váže smlouva odběru určitého množství waferů, které musí AMD od GlobalFoundries odebrat, která vznikla v době oddělení továren společnosti pod samostatnou hlavičku. Tato smlouva na jednu stranu chránila AMD, které garantovala exkluzivní ceny i po rozdělení a na stranu druhou chránila GlobalFoundries, aby zadávané objemy výroby byly rentabilní - nebo kompenzované finančními pokutami.
Pro AMD je zkrátka výhodnější, když objemy waferů jakkoli spotřebuje, než když je nevyužije a zaplatí GlobalFoundries smluvní pokutu. V roce 2016, kdy v GlobalFoundries nevyráběla žádné velké procesory (Piledriver už nikdo nechtěl a Zen ještě nebyl vydaný), AMD přistoupila k nečekanému kroku. Aby křemík využila, zadala výrobu čipu architektury Polaris GlobalFoundries.
V roce 2017 už na 14nm linkách GlobalFoundries běžela výroba samostatných desktopových procesorů Zen. Z rozhodnutí AMD ponechat u GlobalFoundries i generaci Vega je však zřejmé, že by výroba samotného Zenu stačila na spotřebou křemíkových waferů, které musely být spotřebovány. Pokud jde o spotřebu křemíku, je se svými 484 mm² křemíku na čip Vega zdatným pomocníkem. Je zajímavé, nakolik paradoxní tato situace je. Zatímco obecně platí, že čím menší nároky na množství křemíku produkt má, tím je pro výrobce výhodnější. V situaci, kdy však výrobce platí pokuty za nízkou spotřebu křemíku, už to tak černobílé není.
Zdá se však, že problém AMD se spotřebou smluvních waferů s nástupem nových produktů mizí. Nebudeme-li počítat velkou Vegu a Polaris, neběží už na linkách GlobalFoundries pouze výroba samostatného Zenu. Před několika týdny až měsíci spotřeba waferů stoupla zahájením výroby APU Raven Ridge, dále mobilní Vegou M (Vega 11), k jejímuž vydání dojde do jara a nakonec již vydanou mobilní Vegou M GL/GH pro Intel Kaby Lake-G.
S tím a dále pokračující výrobou procesorů na 12nm procesu již evidentně nebude nutné držet výrobu všech grafických čipů u GlobalFoundries. Přestože můžeme vzpomenout spekulace a neoficiální zprávy hovořící o tom, že 7nm GPU architektury Navi budou vyráběná u TSMC a podobně, že 7nm GPU Vega 20 vznikne na linkách TSMC, na oficiální stanovisko došlo až nyní. CEO AMD Lisa Su potvrdila, že bude využívat jak 7nm linek GlobalFoundries, tak TSMC.
Přestože na další konkretizaci nedošlo, je zjevné, že CPU a APU zůstanou jako tradičně u GlobalFoundries a produkty vznikajícími na linkách TSMC budou grafické čipy. Není potvrzeno, zda Navi, nebo Vega 20, nebo obojí, ale návrat GPU k TSMC se koná. Vzhledem k tomu, že linky GlobalFoundries zvládne v roce 2018 vytížit výroba 14/12/7nm CPU/APU/GPU a v roce 2019 12/7nm CPU/APU a ještě dobíhající výroba GPU, považoval bych za pravděpodobné, že u TSMC vznikne jak Vega 20, tak později Navi a zatéměř jisté, že přinejmenším v případě Navi AMD služeb TSMC využije.