Analýza vypalovačky v PC
Kapitoly článků
Mechanika po připojení k PC
Co je však určitě zajímavé: V počítači se tato mechanika hlásí jako DVDRW IDE1104. Toto označení ne, že by bylo na internetu úplně neznámé, ale zase se nedá říci, že by bylo nějak „extra běžné“.
Tento model je sice podporován mnoha vypalovacími programy, Nero nevyjímaje, ale sehnat nějakou podrobnou specifikaci, to bývá trochu obtížné.
Už zde vidíme zajímavou věc, která se dala čekat, když jsme přišli na to, co je vlastně tato mechanika zač. Umí totiž vypalovat na DVD-R/RW, alespoň to Nero tvrdí. Podívejme se tedy ještě na výpis z programu DVDInfo:
A máme tu další překvapení: RPC-1, mechanika je tedy sama o sobě „Region Free“. Potvrzují se informace, které uvádí Nero, tedy zápis na DVD-R/RW.
A snad jen jako perličku uveďme, že mechanika s řadičem v PC komunikuje přes UltraATA/66. Že to není jen výmysl, uvidíte za chvilku. Jak ale komunikuje v rekordéru, to je otázka, protože tam není 80žilový, ale klasický 40žilový kabel.
Testy mechaniky připojené v PC
Ačkoli smyslem tohoto článku není udělat recenzi vypalovačky v rekordéru, podívejme se na nějaké ty grafy.
Zápis na DVD+R
Čistá čtyřka, jako při zápisu s Gigabyte GO-W0404A.
Zápis na DVD+RW
Čistá dvojka. Vadu na kráse to má jedinou: Použité médium bylo 4rychlostní DVD+RW Verbatim. Vypalovačka Gigabyte GO-W0404A však zapisovat čtyřkou na DVD+RW uměla. Tato z rekordéru SiGMATek PVR-1210 používala rychlost zápisu 2×, a to i na DVD+RW médium určené pro rychlost 2,4×. Níže vidíte srovnání, jak se na jedno a totéž médium tváří dvě různé mechaniky. Nahoře LG GSA-4040B, dole ta z rekordéru SiGMATek PVR-1210.
Ač se mechanika v různých programech tváří, jako že umí zapisovat i na mínusová (korektně spíše „pomlčková“) DVD média, opak je pravdou. Ve firmwaru vypalovačky je záměrně zápis na jakákoli jiná média než DVD+R/RW znemožněn. Nevypaluje tedy ani DVD-R/RW, ani CD-R/RW. Ostatně zápis na CD-R/RW není v DVD rekordéru třeba, ale to zablokování zápisu na DVD-R/RW je skoro škoda. Vlastně by stačilo opravdu málo, aby rekordér uměl zapisovat „pod obojí“: nezablokovat firmware vypalovačky a přidělat podporu do firmwaru rekordéru. To by ale asi vyšel rekordér díky licenčním poplatkům trochu dráž. Ještě se tedy pojďme podívat, jak je na tom rekordér se čtením různých médií.
Čtení DVD+R
S takto ledovým klidem dokáže mechanika číst to, co si sama vypálila, v tomto případě jde o zkušební DVD vytvořené volbou Create Data Disc v programu Nero CD-DVD Speed.
Čtení DVD-Video (dvouvrstvé)
Se čtením lisovaných originálů se umí mechanika dostat nad rychlost 4×. Disk končí někde na 6,67 GB, proto ta jinak docela pěkná střecha je vpravo taková uražená. Jakpak na tom tedy bude se dvouvrstvými DVD±R disky?
Čtení DVD-R DL
Tak toto už veselé není. Z média Verbatim DVD-R DL, na které zapsala mechanika Sony DRU-800A v našich recenzích několikrát zprofanovaný film Čistá duše, je čitelná pouze první vrstva. Mechanika tedy opravdu čtení DVD-R DL nepodporuje a zajímavá je i detekce kapacity: 31,22 GB. Po vložení do rekordéru je nadetekováno DVD-Video, pak se ale rekordér za doprovodu nepříjemného vrčení v mechanice zcela zasekne a film prostě nejde žádným způsobem přehrát. Toto je jeden z několika případů, na které se hodí vypínač vzadu, celý rekordér se totiž zasekne. Tedy, ani se při pohledu na tento graf nedivím. A co plusový formát?
Čtení DVD+R DL
Tak nevím, jestli je na dvouvrstvá pálená média tato mechanika nějak přecitlivělá, ale ani toto není dobrý výsledek. Přitom médium, které vypálila slim vypalovačka LG GWA-4082N, v pohodě vyhovuje specifikacím ECMA. Zajímavé je, že mechanika dokonce přečetla i velkou část druhé vrstvy a pak se zarazila, přičemž k tomu ale zjevně není důvod (disk je ze spodu čistý, jak slovo Boží). Správná je i detekce kapacity. Jakoby si až později uvědomila, že takové disky číst nemá, a zastavila se. Tato kopie filmu Čistá duše po vložení aspoň nezasekne celý rekordér, ale poslušně přehraje titulní video a dokonce i Root Menu. Co je však divné: odmítá reagovat na ovládací prvky a film stejně nejde přehrát. Oba disky (DVD-R DL i DVD+R DL) jsou zapsány s book typem DVD-ROM.
Čtení CD-R
Trochu nezvyklá, ale jinak poměrně přehledová rychlost čtení CD-R médií. Z těch rekordér přehrává MP3 a JPEG soubory, případně VideoCD, SuperVideoCD, PhotoCD a další formáty.
Čtení CD-RW
CD-RW média čte s trochu jinou strategií, tedy 8× CLV. Toto je konkrétně 24× UltraSpeed CD-RW Yamaha, které se dodávalo k vypalovačce Yamaha CRW-F1. Ač letitý a hodně používaný kus, stále je čitelný s přehledem.
Čtení Audio CD (90min)
Na čtení audio CD jsem rovnou vyzkoušel 90minutové médium, které je korektně ukončené (nejde o žádný „rizikový overburning“, ale o docela „zdravý overburning“). Sami vidíte, zejména na přístupových časech, že čtení delších médií nedělá mechanice potíže. GigaRecová média už tak bezproblémová nejsou, i když se dají sem tam přehrávat. Raději je ale nedoporučuji, mechanika při nich dost nehezky vrčí.
Přestože by se asi z testů samotné mechaniky dalo vyčíst mnohé, pojďme se přeci jen podívat na rekordér jako takový.