Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Možnosti nastavení

Stolní DVD+R/RW rekordér SiGMATek PVR-1210
Tentokráte se nám do rukou dostal stolní DVD rekordér PVR-1210 od francouzské firmy SiGMATek, umožňující záznam na DVD+R/RW média a mimo jiné přehrávání MPEG4 včetně titulků ve formátu .srt a .smi (zatím bez české diakritiky) a výstupu na 6kanálovou (5.1) audio soustavu. Zajímavá je u něj zejména cena (necelých 6 700 Kč), která se již přibližuje ceně slušného VHS rekordéru. Proto byla tentokráte recenze pojata trochu jinak, než jste možná od nás z dřívějška zvyklí. Nečekejte „netopýří“ testy zvuku či odhalování chybiček při zobrazování na kvalitním projektoru. Tato recenze se bude snažit zjistit, zda se vyplatí skoncovat s VHS rekordéry a přejít za vcelku přijatelný příplatek na rekordér DVD. Dost mu však bude házet klacky pod nohy fakt, že jsem osobně zvyklý na VHS videorekordér Panasonic NV-HV60, který na jedné fotografii také letmo zahlédnete (ten není žádné ořezávátko a má spoustu šikovných funkcí).

Úvodní nastavení

Pokud se vám dostane do rukou přístroj zcela nenastavený, což je při prodeji docela klidně možné, budete potřebovat nejprve projít úvodním „průvodcem nastavení“. Je možné jej samozřejmě kdykoli znovu vyvolat příslušnou volbou v menu. Úvodní nastavení slouží především pro volbu země, naladění kanálů a nastavení data a času.

Úvodní nastavení - krok 1
Úvodní nastavení - datum a čas
Úvodní nastavení - volba jazyka
Úvodní nastavení - volba země
Úvodní nastavení - automatické ladění kanálů
Úvodní nastavení - seznam naladěných kanálů
Úvodní nastavení - hotovo

Jelikož je rekordér francouzského původu, začne na vás hovořit právě francouzsky. To však příliš nevadí, protože se brzy přepnete do anglického jazyka, který už pro vás může být srozumitelnější. Pro mě jde tedy z těch nesrozumitelných o ten nejsrozumitelnější.

Jak sami vidíte hned na druhém obrázku, přístroj má jeden podle mého názoru dosti nepříjemný neduh. Datum a čas se nastavuje ručně. Přiznám se, že mě to nemile překvapilo, protože dnes si běžně rekordéry berou datum a čas z teletextu některé z naladěných stanic.

Naopak mě mile překvapilo, že tuner při ladění stanic zobrazuje frekvence. Ne, že by šlo o nějaký zásadně užitečný údaj, ale může být někdy užitečné vědět, na jaké frekvenci ta či ona stanice vysílá. Opět je tu však jedno „ale“: rekordér nezobrazuje běžné známá čísla kanálů pásem VHF a UHF (1 až 6, 21 až 69, případně další). Ta jsou mnohdy užitečnější než samotná frekvence, protože když si na teletextu zobrazíte seznam vysílačů dané stanice, dozvíte se číslo kanálu, nikoli frekvence.

Další nastavení v Menu

Init Setup menu

Všechna nastavení se provádějí pomocí menu, které se vyvolává tlačítkem SETUP na dálkovém ovladači. Neaktivní položky jsou světlou barvou, ostatní, které se dají vybrat, jsou tmavé. Vybraná položka je v základní nabídce podsvětlena oranžově, v podobných nabídkách pak modře, písmo zůstává stále černé. Nevím proč, ale nějak jsem si nemohl na tuto barevnou kombinaci zvyknout. Základní nabídka se opouští také tlačítkem SETUP, což se zde výjimečně nedozvíte. Mnohde jinde vám přístroj napoví, čím se daná nabídka opouští, zde nikoli.

V základní nabídce máte možnost čtyř voleb: Programování časovaného nahrávání, diskové operace, editace nahraného záznamu a Init Setup zde představuje všemožná nastavení. Tam se podíváme nejdříve. Určitě jste si mimochodem všimli, že editace záznamu a diskové operace jsou nyní neaktivní. Je to proto, že v mechanice není vložen žádný disk. Přístroj neaktivní položky pohybem směrových šipek na ovladači automaticky přeskakuje.

Init Setup aneb Spousta nastavení

Volba Init Setup v základním menu

Přiznám se, že by mě zajímalo, jak grafici při návrhu vzhledu položek přišli na to, že Init Setup má mít ikonku klíče a šálku s nějakým horkým nápojem. Asi je procházení podrobných nastavení tak složitou záležitostí, že vám, jako odborníkům, bude muset „Anča, co si rekordér koupila“, určitě za odměnu uvařit kafe. Jen ten dým mi přijde takový ... moc digitální. No nic, pojďme dovnitř.

TV Setup Page

Hned na první záložce TV Setup Page vidíme z nějakého mě ne zrovna pochopitelného důvodu dvě neaktivní položky: Tuner Mode a CH List. Režim tuneru je tak natvrdo nastaven na CATV (kabelová televize) a nepodařilo se mi přijít na to, jak jej změnit na druhou možnou položku Antenna, o čemž se píše v manuálu. Naštěstí se mi i tak podařilo nalézt všechny dostupné kanály, některé i vícekrát na jiných frekvencích ze vzdálených vysílačů. Jako zemi jsem při úvodním nastavení vybral Německo (Germany), na což jsem chytil vše, co jsem potřeboval. Země česká, domov můj, zatím v přístroji není. Snad časem.

TV Setup Page - možnosti nastavení země

Všechny položky podrobně probírat nebudeme, ale zmíním se u Auto Scan. Pouhým potvrzením této položky se započne znovu vyhledávání všech kanálů. Původní seznam se tak hned smaže, takže když při ladění zvolíte Cancel, máte k dispozici jen ty kanály, které si přístroj sám chytil od nového ladění.

Položka CH List je neaktivní z jednoho prostého důvodu. V tomto okamžiku nemáme jako zdroj zvolen tuner.

Aktivní volba seznamu kanálů

Pokud jej ještě před vstupem do nastavení Init Setup vybereme tlačítkem SOURCE na dálkovém ovladači, pak bude aktivní a můžeme se probírat v seznamu kanálů, různě přerovnávat jejich pořadí, mazat a pojmenovávat.

Nepojmenovaný seznam kanálů

(Pozn.: Kdyby se vám zdálo, že některé řádky nejsou zobrazeny a třeba sedmička nebo písmeno „E“ jsou neúplné, tak to není vada přístroje, ale aplikace ATI Multimedia Center, která statické obrázky z mé VIVO karty snímá takhle špatně. Přístroj samozřejmě zobrazuje znaky v pořádku. Bohužel, až později mě napadlo vytvářet obrázky nahráním do videosouboru a jednotlivé snímky získávat programem VirtualDubMod. Za tento procesní nedostatek se omlouvám.)

Při najetí na příslušný kanál a vybrání tlačítkem ENTER je možné kanál šipkami v seznamu posunovat, případně jej zcela smazat a nebo pomocí tlačítka RECORD na další obrazovce posunovat.

Možnosti akcí s vybraným kanálem

Pojmenovávání ať už televizní stanice nebo nahraného titulu není zrovna záležitost zábavná a rychlá. Prostě musíte lítat šipkami po písmenkách a dalších tlačítkách, včetně OK, což je trochu nedomyšlené, když uvážíme, že mazání znaků a třeba psaní číslic je zjednodušené přímo na konkrétní tlačítka na ovladači. Absence zástupného tlačítka pro OK mi docela chyběla.

Znaky k zadání názvu - strana 1 Znaky k zadání názvu - strana 2 Znaky k zadání názvu - strana 3

Pro přepínání mezi malými písmeny, velkými písmeny a dalšími znaky se používají tlačítka >>| a |<< (znázorněny texty Prev Page a Next Page). Hotový seznam kanálů včetně přeuspořádání může vypadat třeba takto:

Výsledné seřazené a pojmenované kanály

Další nastavení projedeme zběžně s náhledy a sem tam se zastavíme s popisem.

SiGMATeK PVR-1210: TV Setup Page - Manual Setting SiGMATeK PVR-1210: Možnosti nastavení kvality záznamu

Zde vidíte jednotlivé režimy, ve kterých lze záznam na DVD provádět. Podrobnější nastavení volit nelze. O tom, jak který režim vypadá, jaké jsou zhruba jeho parametry a kolik minut se v takovém režimu na disk vejde, si povíme dále.

SiGMATeK PVR-1210: General Setup Page
Video Setup Page
SiGMATeK PVR-1210: Zvuková nastavení
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení zvuku Downmix
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení SPDIF
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení LPCM výstupu
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení Dolby Digital
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení dynamiky Dolby Digital
SiGMATeK PVR-1210: Nastavení HDCD
SiGMATeK PVR-1210: Preference Page

Osobně jsem z menu získal dojem, že nastavit je možné skutečně leccos. Trochu mi však vadí jedna věc. Pominu-li fakt, že nastavení záznamového režimu co se týče kvality a s tím související délky nahrávání na jedno médium neumožňuje vlastní detailní volby (což se u takto levného přístroje, určeného spíše pro „neprofesionály“, dá omluvit), poměrně dost mi schází možnost toto nastavení měnit nějakou rychlou volbou na dálkovém ovládání. Před započetím nahrávání tak nemáte možnost rychle zvolit třeba SP nebo LP, musíte vlézt do menu a nastavit to v něm.

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Stolní DVD+R/RW rekordér SiGMATek PVR-1210

Neděle, 12 Prosinec 2010 - 11:26 | Land | Zdravím všechny a žádám o radu. Vlastním dvd...
Pondělí, 9 Leden 2006 - 09:07 | Anonym | Moje poznámka se netýká testovaného rekordéru,...
Sobota, 19 Listopad 2005 - 18:28 | bukii | Zdravím všechny a žádám o radu. Vlastním dvd...
Pátek, 11 Listopad 2005 - 09:38 | Anonym | Moze to byt sposobene spatnym rusenim z TV. Mne...
Pátek, 23 Září 2005 - 17:04 | Martin Bartoň | enti: No tak to reklamuj, ne?
Čtvrtek, 22 Září 2005 - 18:02 | Anonym | Chcel by som poprosit o radu. Kupil som si DVD...
Pondělí, 19 Září 2005 - 10:44 | RaStr | peca) Zrejme jsi si to necetl, myslim ten link....
Pondělí, 19 Září 2005 - 09:38 | WIFT | &gt;&gt; rejdi: Zkoušel jsem s výměnou...
Pondělí, 19 Září 2005 - 08:55 | Anonym | RASTR: no, to chapes imho spatne. jestlize se...
Pondělí, 19 Září 2005 - 08:50 | Anonym | V Electroworldu je LG (nahrává na PLUS) za 4444,...

Zobrazit diskusi