Nahrávání, editace záznamu
Kapitoly článků
Nahrávání
Proces nahrávání z tuneru či jiného zdroje videa je jednoduchý, jako na VHS rekordéru s tím rozdílem, že DVD+R médium nelze přepsat. Naproti tomu na DVD+RW médiu si můžete př nastavení volby Overwrite v setupu klidně přemazat něčím jiným to, co nechcete. Pokud volbu Overwrite vypnete, nebude možné na DVD+RW nic omylem přepsat a pokud budete jednotlivé záznamy mazat, můžete pak uvolněné místo použít znovu k nahrávání, to ovšem pouze v případě, že budete mazat od konce.
Pokud na vloženém DVD+RW něco je, můžete to samozřejmě smazat v menu, do kterého se dostanete tlačítkem DISC na dálkovém ovladači. Disk je ihned při smazání inicializován tak, aby na něj mohl rekordér rovnou nahrávat.
Na tomto místě si dovolím důležité upozornění: Vložíte-li do přehrávače nový prázdný disk DVD+R, přehrávač si jej také inicializuje, tedy něco na něj zapíše.
V Neru to pak vypadá takto (dole vidíte, že Nero nabízí možnost uzavřít DVD+VR disk):
Na disku zespodu přitom skoro nepoznáte, že by na něm bylo něco zapsáno. Kružnice je podstatně tenčí než ta, kterou je možné vidět na prázdných DVD-R médiích.
Samotný přehrávač se pak k disku chová normálně jako k prázdnému a ukáže, v jakém režimu se toho na něj kolik vejde.
Na tomto místě se pozastavíme a ukážeme si rozlišení, ve kterém se jednotlivé režimy nahrávají:
|
Pokud by vás zajímalo, jaký je rozdíl v kvalitě obrazu mezi režimy HQ a SP, LP a EP, případně SLP a SEP, pak vězte, že moc velký rozdíl nenajdete. Režimy HQ a SP jsou po nahrání prakticky shodné s tím, co jste viděli v televizi a ani mezi samotnými HQ a SP žádný velký rozdíl nenaleznete. LP a EP jsou již na pohled zřetelně rozmazanější, díky 576 řádkům si však záznam stále zachovává vlastnost prokládání, takže se pak video jeví plynulejší v případě přímých přenosů a podobně, kdy je obraz poskládán ze dvou různých půlsnímků. Naproti tomu režimy SLP a SEP jsou opravdu vhodné jen pro záznam něčeho, co chcete zběžně vidět, ale už si to nehodláte ponechat. Záznam např. přímého přenosu je oproti originálu viditelně cukaný, protože se nenahraje v prokládaném režimu (v podstatě chybí každý druhý řádek, přesněji každý druhý půlsnímek).
Nyní zpět k nahrávání. To je možné pozastavit, případně úplně zastavit. Během pozastavení (pauza) není možné měnit záznamový režim, je však možné přepínat naladěné kanály či zdroje videa. Ukončení nahrávání tlačítkem Stop zaznamená nahraný pořad do titulního menu disku včetně náhledu, kterým je první snímek záznamu. Později je možné v editaci vybrat vlastní snímek a nahrávku pojmenovat, k dispozici je však pro popisek žalostně málo znaků (jen 11).
Editace záznamu
Ve výchozím nastavení dělá rekordér značky kapitol každých pět minut záznamu pro rychlejší přeskakování při přehrávání (lze nastavit i „řidčeji“). Ty je možné později smazat, případně přidat další. Střih, přesněji vynechání některých scén, se následně provádí tak, že nějakou kapitolu prostě skryjete. Jinými slovy zaznamenanou část videa z disku fyzicky nevymažete (tedy v případě DVD+RW, z DVD+R to nejde ani teoreticky).
Skrývat a editovat kapitoly je možné samozřejmě i na DVD+R. Toho lze využít např. v situaci, kdy si nahrajete nějaký film na DVD+R i s reklamami (které můžete při sledování krátit pozastavením nahrávání a ušetřit tak místo) a později si je editací skryjete tak, aby se po ukončení editace a třeba následné finalizaci disku přeskakovaly.
Následujících obrázky představují některé fáze sestřihu jednoho záznamu z televize s vystříháním počátečních, vnitřních a koncových reklam.
Výsledek je při koukání takový, že film začíná bez reklam, po něm nenásledují žádné reklamy a jen uprostřed zaznamenáte drobné cuknutí, jak přehrávač přeskakuje reklamy, které byly v editaci „vystřiženy“. Samozřejmě žádná z odstraněných částí z média nezmizela, jsou tam nadále a zabírají místo, jen je přehrávač prostě přeskakuje. Úplně stejně lze editovat i video jak na DVD+RW, tak i DVD+R. To však po finalizaci samozřejmě už editovat nelze, takže jak si jej upravíte, takové ve finále bude.
Co se týče pohodlnosti ovládání při vystřihávání, musím říci, že se na tento způsob dá zvyknout, ale přijde mi, že by se dal navrhnout i na poměry přístroje bez klávesnice a myši podstatně lépe. Trochu mi vadí, že ovladač nemá nějakou univerzální klávesu ESC nebo Exit, kterou by se jakákoli činnost dala opustit. Různé činnosti se opouštějí různými tlačítky, zpravidla těmi, kterými se do nich lze dostat. Značkování kapitol se dělá tlačítkem CHAP, nicméně třeba výběr obrázku do titulního menu disku se dělá tlačítkem ENTER. Prostě ovládání není zrovna intuitivní a dá se říci, že jen člověk, který už někdy nějaký podobný přistroj ovládal, nebo tuší, co se honilo vývojářům hlavou při návrhu uživatelského rozhraní, by zvládl pracovat s rekordérem bez manuálu. Opět připomínám: Zvyknout se na to dá. Já si na to po čase zvykl a nebyl pro mě žádný problém si po nahrání pořadu udělat tuto základní činnost, jakou je vystříhání reklam před, po a uvnitř, včetně volby obrázku do menu disku, během několika málo minut. Je však třeba si s tím opravdu pohrát a tyto funkce se zkrátka naučit, což rozhodně nebude hned.
Nakonec musím i u editace zmínit jeden neduh. Často se mi stávalo, když jsem zeditoval nějaký pořad, vystříhal, co je třeba, pojmenoval a vybral titulní obrázek, že se rekordér po návratu do menu disku zasekl. Jestli na jiných přístrojích je síťový vypínač k ničemu, zde jde opravdu o tak užitečnou součást, až je skoro škoda, že není někde vpředu. Naštěstí po znovurozběhání se všechny změny na disku projevily a nic se neztratilo.