Hodnocení a závěr
Kapitoly článků
Přiznám se, že hodnotit rekordér SiGMATek PVR-1210 není zrovna příjemná záležitost. Přístroj má ve stavu, v jakém je, mnoho much, z nichž některé vypadají jako dosti tučné masařky. Přitom kdyby se všechen tento hmyz vychytal, jednalo by se vskutku o hodně zajímavý produkt ve své cenové kategorii. Možná si vývojáři u SiGMATeku vzali příliš velké sousto. V každém případě zamrzí absence češtiny, zde se však dá očekávat změna k lepšímu. Absence češtiny je o to horší, že přehrávač pro MPEG4 soubory podporuje titulky, přičemž ty české jsou tím pádem postiženy. Titulky jsou v naších končinách a ve stavu, v jakém jejich podporu předvádí PVR-1210, prakticky nepoužitelné (to, že se necentrují, už je jen posledním hřebíčkem do pomyslné titulkové rakve).
Kritiku si zaslouží vedle titulků i další věci, jako „zvláštní podpora“ VPS/PDC, neschopnost přečíst JPEG/AVI/MP3 soubory na disku se souborovým formátem pouze UDF, nepodpora chráněných Audio CD a vůbec na můj vkus příliš časté zasekávání. V této souvislosti musím ocenit přítomnost síťového vypínače, hodil se opravdu mnohokrát.
Ale abych neoceňoval jen ironicky, tak určitě musím vyzdvihnout poměrně nízkou cenu a snahu mechaniky vypalovat kvalitně. Dále určitě přijde vhod přehrávání různých MPEG4 formátů, i když i to by mohlo být pro některé případy vylepšeno. Určitě patří mezi pozitiva analogový 5.1 audio výstup, komponentní a RGB video výstupy a v neposlední řadě celková hlučnost, kdy rekordér např. během časovaného nahrávání probudí opravdu jenom princezny (když neprobudil ani mou manželku, je to opravdu tichý stroj). Nemá ani žádný ventilátor, v podstatě jej ani nepotřebuje. Za „pochodu“ se nejvíce hřeje zdroj, dá-li se ovšem o nějakém teple hovořit. V zimě by vás opravdu nezahřál. Svědčí o tom i průměrná spotřeba při provozu kolem 17 W
Nakonec bych měl asi vyřknout verdikt nad tím, zda se vyplatí přejít s tímto přístrojem na záznam na DVD a skoncovat se záznamem na VHS. Pokud by přístroj opravdu korektně zvládal vše, co zvládat má, a měl by navíc ještě pár maličkostí, jako možnost zadat VPS nebo ShowView kód pro časované nahrávání, pak bych jej jako náhradu za VHS doporučit mohl. Jednak jsou ceny DVD médií na slušné úrovni a v kvalitě ne sice DVD, ale znatelně lepší než VHS, se na jeden disk vejde lehce přes 240 minut. Při používání jsem pak přišel na chuť jednomu faktu, a to sice tomu, že DVD+R nelze smazat. Na jednu stranu se to oproti VHS kazetě může jevit nevýhodné, na druhou stranu to uživatele nutí k tomu, dobře si vybrat, co a jak na disk nahraje. Nepotřebné věci se pak dají „vystříhat“, tedy přesněji řečeno nastavit, aby byly při přehrávání vynechány. To je oproti VHS v dnešní době, kdy „vedle reklamy občas vidíte i nějaký film“, docela hezká výhoda. Přehrávání DVD, MP3, audio CD, obrázků JPEG či DivX filmů a teoretická stálost kvality záznamu už jsou pak v podstatě bonusy, které dostanete za přidanou cenu oproti VHS rekordéru. Ano, v tomto smyslu bych asi do tohoto DVD rekordéru šel. Avšak za stávajícího stavu, kdy se rekordér jeví s odpuštěním jako polotovar, bych zřejmě vyčkal, až jak se věci vyvinou. Útěchou budiž fakt, že jde o poměrně čerstvou novinku. A ač by se to asi stávat nemělo, bývá nejen u nás v některých případech zvykem, že až koncoví zákazníci jsou těmi skutečnými betatestery. Tento „zlozvyk“ v sobě skrývá v případě novinky jednu naději: že se to skutečně v nějaké rozumné dohledné době vylepší.
|
Rekordér k testu zapůjčila firma Acomp
Koncová cena: 6 690,- Kč (vč. DPH)
Média pro měření nám dodávají firmy Bell Technology a Diskus.