Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Přehrávání - ostatní formáty

Stolní DVD+R/RW rekordér SiGMATek PVR-1210
Tentokráte se nám do rukou dostal stolní DVD rekordér PVR-1210 od francouzské firmy SiGMATek, umožňující záznam na DVD+R/RW média a mimo jiné přehrávání MPEG4 včetně titulků ve formátu .srt a .smi (zatím bez české diakritiky) a výstupu na 6kanálovou (5.1) audio soustavu. Zajímavá je u něj zejména cena (necelých 6 700 Kč), která se již přibližuje ceně slušného VHS rekordéru. Proto byla tentokráte recenze pojata trochu jinak, než jste možná od nás z dřívějška zvyklí. Nečekejte „netopýří“ testy zvuku či odhalování chybiček při zobrazování na kvalitním projektoru. Tato recenze se bude snažit zjistit, zda se vyplatí skoncovat s VHS rekordéry a přejít za vcelku přijatelný příplatek na rekordér DVD. Dost mu však bude házet klacky pod nohy fakt, že jsem osobně zvyklý na VHS videorekordér Panasonic NV-HV60, který na jedné fotografii také letmo zahlédnete (ten není žádné ořezávátko a má spoustu šikovných funkcí).

MPEG4 (DivX, XviD)

Přehrávání DivX, XviD a MPEG4 vůbec má jeden poměrně dost viditelný nedostatek a tím je momentální vyvedení podpory titulků. Je sice hezké, že je přehrávač vůbec podporuje, ale v tomto stavu musím konstatovat, že titulky tedy nic moc. Zatím neumějí češtinu, jsou jen bílé bez černého orámování, což na čistě bílých plochách samozřejmě způsobí jejich nečitelnost, poněkud zbytečně se zobrazují v obraze, když je pod ním v případě širokoúhlého filmu na 4:3 obrazovce dost místa a pak jsou pro prohlížení na TV dost mrňavé. Podpora pouze srt a smi je také zatím nic moc.

SiGMATek PVR-1210: Titulky u MPEG4

U některých starších videí s kodekem DivX 3.11 jsem narazil na rozcházení zvuku s obrazem, zejména pak při rychlém převíjení. Co se týče přehrávání MPEG4 souborů s různými vychytávkami, jako je GMC (Global Motion Compensation), Q-Pel (Quarter Pixel motion compensation) a podobně, tak to přehrávači potíže nedělá, což zdaleka nebývá u přehrávačů s podporou DivX zvykem. Některé se však viditelně „cukají“, přehrávání není zcela plynulé. Dělají to ty soubory, které používají funkci Packet Bitstream (možná znáte jako N-VOPS).

Nakonec je tu však ještě jeden závažný problém, který by někoho mohl překvapit: Obsahuje-li CD či DVD data v souborovém formátu UDF, rekordér takový disk nerozpozná a nepřehraje jej (zahlásí prostě jen Unknown Disc). K tomu, aby rekordér médium rozpoznal, musí být přítomen souborový systém ISO9660, případně Joliet. Totéž platí pro ostatní disky, které nejsou přímo nějakým DVD-Video formátem.

MPEG1/2

Při přehrávání MPEG1 a MPEG2 souborů včetně VOBů nemá rekordér žádné problémy, vše funguje bez problémů. Stejně, jako u DVD či MPEG4, i zde je možné zrychlovat, zpomalovat, zvětšovat i zmenšovat. Je hezké, že při přehrávání různých formátů nedělá rekordér na pohled žádné rozdíly. Opět je tu však onen problém s nerozpoznáním média, má-li CD či DVD souborový formát UDF (bez ISO9660).

VideoCD, Super VideoCD

U VideoCD a Super Video CD jsem narazil na problémy dva. Tím prvním bylo, když jsem zkoušel vytvořit v NeroVision Express nějaký vzorek, který obsahoval menu. Přehrávalo se právě jen to menu, mezi samotnými kapitolami už nešlo vybrat, takže bylo takové VideoCD prakticky nepoužitelné. Nejsem si však zcela jist, zda není chyba v NeroVision Express, takže bych zde nerad tvrdil, že je to nedostatek tohoto rekordéru. Pokud VideoCD menu nemělo, VideoCD se bez námitek spustilo a vše chodilo dobře, až na problém při rychlém převíjení zpět a znovu spuštění. To se někdy zastavil obraz a jel dál jen zvuk. Pomohlo stisknutí tlačítka Stop a opětovné rozjetí tlačítkem Play, přičemž video pokračovalo tam, kde bylo zastaveno a vše jelo v pořádku. Rychloposuv vpřed nečinil nejmenší problémy.

Pro jistotu jsem též zkusil ukázkové image VideoCD a Super VideoCD, které jsou k nalezení na stránkách projektu GNU VCDImager. Na Super VideoCD se rekordér zcela zasekl a bylo opět potřeba sáhnout po zadním síťovém vypínači. Sice pochopil, že jde o Super VideoCD, ale tím to skončilo.

Audio CD

S Audio CD je dle očekávání nejmenší problém. Přístroj pracuje tak, jak se od dnešních přehrávačů dá čekat. Mechanika data z CD grabuje a posílá na zpracování k přehrávání. Rekordér tedy mimo jiné nepodporuje preemfázový bit, zato prý zvládá HDCD (což jsem si nemohl ověřit nemaje takové CD). Zcela chybí podpora CD-Textu, přístroj při přehrávání zobrazuje pouze jednoduché menu, ve kterém se dají dělat takové drobnosti, jako nastavit opakování stop či celého disku, možnost smíchat oba kanály do jednoho či přehrávat jen levý nebo pravý

Přehrávání Audio CD Volby zvuku při přehrávání Audio CD

Co se týče chráněných zvukových CD, zde je nutné přístroji vytknout neschopnost přehrávat kaktusová CD s ochranami CDS-100 a CDS-200. Jelikož i kaktusová CD jsou označována logem CD-DA, měla by jít přehrát. Rekordér SiGMATek PVR-1210 se na nich však zakousne a ... samozřejmě, je třeba sáhnout po zadním síťovém vypínači. (Moje rada je: Až přístroj znovu zapnete síťovým vypínačem, pouze stiskněte tlačítko na vysunutí. Rekordér by po zapnutí do provozu příslušným tlačítkem chtěl disk znovu načítat a zase by vytuhl.)

MP3

Podpora MP3 je taktéž bezproblémová, trochu škoda je, že rekordér při přehrávání nezobrazuje ID3 tagy. K dobru mu proti tomu budiž přičten fakt, že při přehrávání zobrazuje jednoduchý spektrální analyzér. Zobrazuje taktéž rychlost datového toku, u MP3 souborů s proměnným bitratem jednou za čas tento údaj změní. V názvech souborů tradičně nepodporuje češtinu, ale soubory přehrává bez omezení.

Přehrávání MP3

Rychlost převíjení vpřed i vzad je i se zvukem, přičemž na rychlost 2× vpřed je docela dobře rozumět mluvenému i zpívanému slovu.

Obrázky JPEG

Prohlížení obrázků ve formátu JPEG už tak bezproblémové není, setkal jsem se s některými soubory, které se prostě nezobrazí. Jinak jsou možnosti prohlížení obrázků poměrně bohaté, obrázek je možné otáčet i převracet, dokonce i zvětšovat či zmenšovat, ovšem nikoli pouze mačkáním Zoom, ale ještě je potřeba máčknout rychlé převíjení vpřed či vzad.

Procházení v adresáři s JPEG obrázky Prohlížení fotografie, která je původně na výšku

Rekordér při prohlížení obrázků disponuje mnoha možnostmi přechodu jednoho obrázku na druhý, může také zobrazit náhledy několika najednou.

Jeden z mnoha efektů přechodu obrázků Náhled několika obrázků

Malé obrázky rovnou roztahuje přes celou obrazovku. Velikost je možné upravit přes funkci Zoom.

Náhled malého obrázku Zobrazení malého obrázku

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Stolní DVD+R/RW rekordér SiGMATek PVR-1210

Neděle, 12 Prosinec 2010 - 11:26 | Land | Zdravím všechny a žádám o radu. Vlastním dvd...
Pondělí, 9 Leden 2006 - 09:07 | Anonym | Moje poznámka se netýká testovaného rekordéru,...
Sobota, 19 Listopad 2005 - 18:28 | bukii | Zdravím všechny a žádám o radu. Vlastním dvd...
Pátek, 11 Listopad 2005 - 09:38 | Anonym | Moze to byt sposobene spatnym rusenim z TV. Mne...
Pátek, 23 Září 2005 - 17:04 | Martin Bartoň | enti: No tak to reklamuj, ne?
Čtvrtek, 22 Září 2005 - 18:02 | Anonym | Chcel by som poprosit o radu. Kupil som si DVD...
Pondělí, 19 Září 2005 - 10:44 | RaStr | peca) Zrejme jsi si to necetl, myslim ten link....
Pondělí, 19 Září 2005 - 09:38 | WIFT | >> rejdi: Zkoušel jsem s výměnou...
Pondělí, 19 Září 2005 - 08:55 | Anonym | RASTR: no, to chapes imho spatne. jestlize se...
Pondělí, 19 Září 2005 - 08:50 | Anonym | V Electroworldu je LG (nahrává na PLUS) za 4444,...

Zobrazit diskusi