ASUS Eee Box B204: Intel Atom a ATI Radeon HD v jedné škatulce
Kapitoly článků
Obsah balení
V úhledné krabici, která připomíná krabici menší než od normálního notebooku, je naskládáno:
- ASUS Eee Box B204
- Dálkové ovládání na dvě AAA baterie (nejsou součástí dodávky)
- USB přijímač IR signálu z dálkového ovládání
- Napájecí kabel a zdroj
- Stojánek
- Držák pro přichycení Eee Boxu k monitoru (tzv. „kovová police“) – VESA kompatibilní + šroubky
- Adaptér 3,5mm jack → optický S/PDIF výstup („mini jack na S/PDIF“)
- Wi-Fi anténka
- Záruční list
- Uživatelská příručka
- 3× médium:
- System Recovery DVD (s Windows XP Home)
- Support CD (s ovladači apod.)
- Instalační CD se StarOffice 8
Na některé součásti se podíváme podrobněji:
Dálkový ovladač a IR přijímač
Dálkový ovladač slouží především k ovládání aplikace Eee Cinema, ale dají se s ní ovládat i jiné aplikace. Tváří se totiž jako „HID“ (nevyžaduje ovladače, systém je má v sobě) a třeba tlačítko OK simuluje Enter, křížový ovladač kurzorové šipky na klávesnici, čísla jsou čísla jako na numerické klávesnici a další ovládací klávesy mají v systému některé funkce dané. Dokonce lze třeba známý přehrávač Media Player Classic Home Cinema přimět, aby se nechal ovládat tlačítky Play, Pause, Stop a dalšími. Ostatně jistě jste již viděli tzv. „multimediální“ klávesnice, některé mají také tlačítka Play, Stop, Pause atd., tento ovladač funguje v daném smyslu obdobně. Aplikace Eee Cinema pak počítá i s dalšími tlačítky.
Zajímavé je, že ovladač je „vyšší“ než samotný Eee Box i se stojánkem (ovšem se vztyčenou Wi-Fi anténkou už zase vede Eee Box ;-). Jde o ovladač relativně robustní konstrukce, který je možné jak položit, tak bez problémů postavit.
Poměrně sympatický je zmíněný „křížový“ ovladač s tlačítkem OK uprostřed, co do komfortu ovládání nikterak nevyniká ani jedním směrem (jinými slovy většina tlačítek se ovládá dobře, sympatické je také jeho spodní prohnutí, akorát spodní tlačítka jsou už docela nízko, ale nepředstavuje to žádný výrazný problém).
IR přijímač působí vedle maličkého Eee Boxu jako hotová pěst na oko. Za normálních okolností by se dalo říci, že jde o docela malou součástku, ale v případě Eee Boxu se rozhodně normálních okolnostech hovořit nedá. Na druhou stranu je pochopitelné, proč není IR přijímač součástí třeba předního panelu Eee Boxu. Právě proto, že lze Eee Box nainstalovat na zadní stranu monitoru a není jej pak vidět vůbec. Nějak se tedy IR přijímač zviditelnit musí, pokud chce uživatel používat přiložený dálkový ovladač. Ale abyste to nepochopili tak, že někde překáží – naopak, dá se umístit i celkem nenápadně. Ono je vůbec těžké najít kompromis mezi malou velikostí a možností nějakého rozumného umístění (aby to vůbec stálo a někam směřovalo). S tímto přijímačem se to vlastně docela i povedlo, jen prostě vypadá v porovnání se samotným Eee Boxem dost veliký ;-).
Kovová police
Pro připevnění na monitory, které disponují VESA-kompatibilním uchycením, je k dispozici držák (zde nazývaný jako kovová police), s jehož pomocí lze umístit Eee Box na zadní stranu monitoru.
Nasazuje se a šroubuje se místo tradičního podstavce. Nejprve samozřejmě na monitor, pak se na polici nasadí Eee Box.
Problém je ten, že ne každý monitor, který má VESA montáž, už za tyhle dírky není přichycen ke svému vlastnímu stojanu ;-). To je případ i našeho testovacího HP LP2475w, takže v našem prostředí to nejlepší, co se dalo udělat, bylo toto:
3,5mm jack → S/PDIF Optical adaptér
Vyloženě komickou záležitostí je převodník, který strčíte do zadního analogového stereo audio výstupu jako běžný 3,5mm jack a on vám z něj udělá optický S/PDIF výstup.
Samozřejmě že tenhle kousek plastu nevyrobí z analogového sterea digitální surround ;-). To jen v zadní části zdířky, do které se toto strká, je také ukrytý optický S/PDIF výstup, tento kousek plastu jen zajistí, že tam půjde optický kabel fyzicky připojit. Uprostřed „kolíku“ je čirý plast pro přivedení světelného signálu až k optickému kabelu.
Zdroj
Maličkatý zdroj o rozměrech 8,5 × 3,4 × 2,5 [cm] dokáže poskytnout Eee Boxu (alespoň podle toho, co má na štítku) 36 W. Kdo je výrobcem, je celkem jedno, na obrázku je Enertronix, ale v balení jsme (asi nedopatřením) našli druhý takový zdroj a ten zas vyrábí Delta Electronics. Jediné, na co se dá jakžtakž spolehnout, je země původu :). Mimochodem: modrá LED na zdroji dokáže v noci spolehlivě nahradit osvětlení mobilním telefonem. Osobně to považuji za mínus. Zdroj nemá důvod jakkoli svítit (a už vůbec ne modře a tak jasně). Zdroj má hlavně dodávat energii a snažit se neshořet :). To se tomuto daří, nějaké extrémní zahřívání se nekoná (jen běžné, nic horkého).