Testovací sestava
Kapitoly článků
|
K testovací sestavě se sluší říci pár drobností, které se týkají především softwaru. Na Eee Boxu je předinstalován operační systém Windows XP Home Edition v „nějakém stavu“, takže abychom si byli jistější v kramflecích, preventivně jsme tento systém vyhodili a dali tam Windows XP Professional zoptimalizované tak, aby se v daný moment dělo pokud možno co nejvíc věcí, které chceme, a zároveň co nejméně věcí, které nechceme (a že takových činností provádí systém Windows s novějšími verzemi stále více a více). O tom, co vlastně předinstalovaný systém obsahuje, se budeme bavit později. Rádi bychom také připomněli, že Eee Box B204 se dá koupit o nějakou tu stovku levněji i bez Windows.
Windows Vista jsme nezkoušeli z jednoduchého důvodu: Eee Box B204 má jen 1 GB paměti a to je na systém, který začíná být optimálně svižný až s maximem RAM, kterou dokáže vůbec obsloužit, skutečně málo (Eee Box je také omezený i množstvím instalovatelné paměti a v neposlední řadě Intel Atom N270 nemá x64 rozšíření, takže x64 systém na Eee Boxu stejně neběží).
Ovladače jsme volili v rámci možností nejnovější přímo od výrobce dané komponenty. Kde nebyly běžně k sehnání, byly použity přímo ty, které se dají stáhnout z webu ASUSu. Překvapilo nás, že ovladač pro BlueTooth byl k dispozici dokonce přímo na Microsoft Update, kde jsme se také dozvěděli, že výrobcem je společnost Pegatron (kdybyste ji neznali, je to společnost, která vznikla v létě 2007 rozdělením Asusteku na Pegatron a Unihan, přičemž Pegatron má na starosti právě výrobu počítačového hardwaru elektronického charakteru).
Jde však o obecný ovladač pro BlueTooth, který je součástí Windows, aktualizace z MS Update tedy poskytla především patřičný INF soubor. Dlužno dodat, že to funguje úplně standardně, jak ve Windows funguje BlueTooth bez aplikací třetí strany. Tady by bylo možná lepší nainstalovat to, co dodává ASUS, protože jeho ovladače (Bluetooth Stack for Windows by Toshiba) také při startu hledají Bluetooth klávesnici a myš, což se může hodit, pokud takové zařízení máte (a že se to zrovna k Eee Boxu i docela hodí).
Nainstalovali jsme také dodávaný ovladač pro čtečku karet. Systém Windows jej sice úplně nepotřebuje, neboť čtečka se tváří jako klasické Mass Storage zařízení, ale alternativní ovladač od Realteku z webu ASUSu dělá takovou sympatickou věc: jednotka je po jeho instalaci i ve správci zařízení (a tedy i jako písmenko v průzkumníku) vidět jen při zasunuté kartě (není-li karta přítomna, není ani ve správci zařízení příslušné zařízení). Interně je čtečka připojena na USB sběrnici.
No, a konečně slavná grafika ATI Mobility Radeon HD 3450, kvůli které se nám Eee Box zalíbil natolik, že jsme si jej vyžádali na recenzi. Bohužel, právě kvůli této grafice je Eee Box zklamáním, jestli od této grafiky něco očekáváte, dobře vám poradíme: nechte si zajít chuť.
Nevím, zda jste to zaregistrovali, ale již nějaký pátek jde podpora AMD v Mobility Catalystech pro mobilní Radeony ani ne od desíti k pěti, ale spíše od desíti k mínus nekonečnu. Poslední Mobile Catalysty 9.3 pro Windows XP, které lze stáhnout z webu AMD, nepodporují z řad Mobility Radeonů HD vůbec nic, v INF souboru lze najít pouze podporu pro tyto Mobility grafiky: FireGL V5200, RADEON 9600/9700 Series, Radeon X1300, X1400 a X1600 a ze starších Radeon X300, X600, X600 SE a X700 (a takto už je to hodně dlouho, starší verze se lidíš plus mínus o nějaký ten ne/podporovaný model). To je vše a nelze to nazvat jinak než bída s nouzí. A tak zatímco Nvidia od prosince 2008 nabízí na svých stránkách ovladače pro své grafiky pro notebooky, AMD na obecnou softwarovou podporu mobilních grafik téměř zcela kašle. Tímto bychom chtěli varovat všechny zájemce o Eee Boxy s grafikami ATI Radeon HD: dobře si rozmyslete, zda chcete podporu integrované grafiky svěřit výhradně do rukou ASUSu. Od AMD se jí totiž velmi pravděpodobně nedočkáte, tedy zatím tomu skutečně nic nenasvědčuje, právě naopak, vypadá to, že podpora bude utlumena zcela. To je však ještě kosmetický detail oproti fungování reálnému této grafiky, na což se ale podíváme v části věnované přehrávání videa.
Takže jsme tedy nelenili a jednoduchou úpravou INF souboru u obyčejných Catalystů 9.4 vytvořili ne-WHQL-certifikovanou podporu pro tento Eee Box a tyto ovladače cvičně nainstalovali.
V menu Catalyst Control Centeru se dokonce objevila položka PowerPlay, …
… avšak neměli jsme dojem, že by to mělo na něco nějaký vliv. Pokud nám je známo, funguje PowerPlay na bázi redukce PCI Express linek při nevyužití, jenže kde máte jen jednu PCI Express linku, už jaksi není co redukovat. A zatímco takt GPU i pamětí byl oznámen jako 500 MHz, realita byla za všech okolností (2D, 3D) u obou parametrů poloviční. Hry na tom ale v rámci výkonnostních možností, která grafika a zejména pomalý procesor nabízí, fungují.
Poslední oficiální ovladače pro tuto grafiku, které jsou (v době recenze byly) k mání na webu ASUSu, jsou vnitřně verze 8.540.0.0000, což odpovídá něčemu mezi Catalysty 8.10 (8.541) a 8.9 (8.53), datum však mají 10.9.2008, což je ještě před Catalysty 8.9 (17.9.2008). Doporučujeme použití právě ovladačů z webu ASUSu, protože jakkoli jinak vytvořený necertifikovaný bastl (včetně toho, co jsme sami zkusili) může být příčinou všemožných potíží, které vám nikdo oficiálně nebude řešit.
Když se totiž tyto ovladače dodávané ASUSem nainstalují, leccos se změní. GPU-Z začne spoustu parametrů detekovat v „poloviční hodnotě“ včetně taktu (tak, jak by to tedy zřejmě mělo být), ale především se navenek změní jedna věc: grafika začne akcelerovat přehrávání videa. Dlužno dodat, že špatně, ale na to se podíváme, jak jsme slíbili, až za chvilku.
Abychom to tedy uzavřeli: Co se grafiky týče, byly provedeny testy s verzí 8.540 dodávanou ASUSem, a to jednoduše proto, že je to verze oficiální a jediná oficiálně funkční. Cokoli jiného je v tuto chvíli bastl, za který nikdo neručí a ne všechno v něm také může fungovat. To však neznamená, že dodávané ovladače jsou perfektní, naopak, k dokonalosti jim ještě cosi chybí (i když ono je otázkou, zda ta nedokonalost nepramení ze samotné grafiky, ale to nejsme schopni určit).
Čistě z podezřívavosti jsme se mrkli na „marketingový materiál“ v době, kdy AMD uvedla ATI Mobility Radeon HD 3450 a porovnali jsme, zda se tenkrát vyobrazený čip skutečně shoduje s námi nalezeným. Můžeme říci, že se v podstatě shoduje.