Přehrávání videa
Na tomto místě bychom rádi znovu připomenuli, že akcelerace přehrávání videa grafikou je možná jen při nainstalování oficiálních ovladačů. Úpravou klasických Catalystů 9.4 se tato možnost stala nepřístupnou a o vše se musel starat procesor, který si mohl růžky ulámat a stejně to nestíhal.
Ovšem akcelerace grafikou byla sama o sobě taktéž problém. Ne, že by neakcelerovala, to ona akcelerovala dokonce i v Media Playeru Classic - Home Cinema a stejně tak za pomoci dekódovacích filtrů CyberLink PowerDVD (ty jsou dokonce součástí standardní instalace, neboť aplikace Eee Cinema pochází od CyberLinku a nějaký ten filtr to v sobě má), jenže v obou případech se obraz rozpadal a vznikaly v něm artefakty zcela neslučitelné se sledováním bez újmy na zážitku.
ASUS na webu ve specifikaci píše toto (doslovný přepis z české specifikace):
Některé formáty jsou přehrávány s omezeným bitovým tokem, jak je uvedeno dále:
- MPEG-2 bitový tok < 45 Mb/s
- MPEG-4 AVC (H.264) bitový tok < 15 Mb/s
- VC1 bitový tok < 25 Mb/s
Zkoušeli jsme přehrát naše testovací video kódované v H264 High@3.1 o rozlišení 1280×720 s datovým tokem téměř 5 Mbit/s při 23,98 snímcích za sekundu. Zatímco na jiných počítačích, kde se akcelerace rozběhne, normálně funguje a nemá žádný problém (třeba na grafice Radeon HD 3850), na Eee Boxu to dělá skutečně psí kusy, přičemž budiž útěchou, že v celoobrazovkovém režimu je těch psích kusů obvykle méně. Akcelerace pomocí CyberLink filtru je přitom nutností, dělá to minimum problémů.
Na následujícím videu uvidíte, co to dělá, v první části zahlédnete přehrávání na zmíněném Radeonu HD 3850, ve druhé pak na Eee Boxu s Mobility Radeonem HD 3450. V obou případech je pro DXVA akceleraci použito jak vestavěného filtru v MPC HC, tak i filtru ze CyberLink PowerDVD (to když se filtr v MPC HC vypne). Video je navíc okomentováno titulky, abyste se v něm vyznali, takže na ně nezapomeňte také po očku koukat ;-).
Z ukázky vyplývá, že DXVA akcelerace je v tomto případě za pomoci MPC HC nepoužitelná. Kdyby zde s MPC HC fungovala DXVA akcelerace (a třeba i s filtrem od CyberLinku) tak dobře, jako jinde, jednalo by se o hodně atraktivní Home Theater PC platformu vzhledem k faktu, že se MPC HC nechá nakonfigurovat pro ovlávání přibaleným ovladačem. Takhle je to, bohužel, jako HTPC nepoužitelné. Můžete narazit na situaci, kdy vám, pojede v pohodě třeba i hodně velká část videa, i tak se ale sem tam objeví rušivý artefakt, případně se video může zaseknout zcela (zatímco zvuk a titulky pojedou dál).
Moment, ještě něco. Co takhle snížit rozlišení? Ano, pomáhá to, ale ne moc. Rozlišení na našem monitoru HP LP2475w s nativním 1920×1200 bylo sníženo na „druhé nejpoužitelnější“, tedy 1280×768 (pak už grafika nabízí jen spoustu 4:3 či 5:4 poměrů ve vyšších rozlišeních, které jsou na širokoúhlém monitoru docela nehezké, ostatně i při 1280×768 zůstanou na spodním a horním okraji tenké černé proužky, ale z dané nabídky je to ještě to „nejvíce pasující“ rozlišení, které lze nastavit). Přes CyberLink PowerDVD filtr lze přehrávat videa v 720p rozlišení už celkem bez problémů i v okně, ale i v takovém případě občas dojde k chybě, takže za dobře použitelné bychom to určitě nepovažovali. Na plná HD videa (1920×1080) zapomeňte každopádně.
Spotřeba
Spotřeba je celkem krásná, i když jsme nízká čísla čekali. Škoda jen, že přehrávání videa s akcelerací grafikou má své mouchy. Mohlo to být krásné HTPC. Není.