Předinstalované aplikace
Kapitoly článků
Říká se, že systém Windows je tím „zahnojenější“, čím delší má řádku ikonek v pravé části systémové lišty. Kdybychom tomu chtěli věřit, museli bychom se o výchozím stavu Eee Boxu asi vyjádřit neslušně:
V základu jsou v Eee Boxu B204 kromě Windows XP Home SP3 tyto aplikace:
Převážně jde sice o ovladače a podpůrné záležitosti (.NET Framework, Windows Search), nicméně za zmínku stojí pár „Eee-specifických“ záležitostí. Mezi ně určtě patří ASUS Easy Update, který nám neměl co říci,
… dále Bluetooth Stack for Windows by Toshiba, který slouží mimo jiné k rozpoznávání tzv. „HID“ Bluetooth zařízení pro ovládání (nejčastěji klávesnice a myš, rozhodně se to může hodit). Potom je tu Easy Mode částečně připomínající Easy Desktop z Eee PC na Linuxu,
… Eee Cinema, ke kterému si ještě něco za chvilku povíme,
… Eee Manager,
… který lze přepnout na Eee Bar.
Zde je také možné volit přetaktování procesoru, ale nečekejte, že to z něj udělá nějakého rychlíka. Z pomalého Atomu se stane o něco méně pomalý Atom zvýšením frekvence sběrnice z 533 na 560 MHz (tedy procesor z 1,60 na 1,68 GHz, to nemá cenu ani více komentovat).
Pak je tu i Eee Screen Setting, což je takové zvláštní nastavovátko možností zobrazení, kde v Easy módu je možné jen zvětšovat a zmenšovat obrazovku, k čemuž se využívá funkce grafiky Underscan/Overscan (nebo také Scaling, prostě to fyzicky posílá do HDMI menší obraz podle nastavení) a v Advanced módu je pak možná přímo i volba rozlišení a změna velikosti fontů.
Přítomna je také funkce Eee Storage, tedy online úložiště kdesi u ASUSu (20 GB je nějaký čas zdarma, prodlužování se platí).
Předposlední zajímavostí je Norton Internet Security vyžadující prakticky hned po instalaci aktivaci a pro nějakou tu práci je zde kancelářský balík StarOffice 8 od společnosti Sun (zjednodušeně řečeno variace na OpenOffice s nějakými proprietárními přídavky od Sunu, mezi něž patří i databáze Adabas D).
Slíbili jsme vám, že se ještě zmíníme o Eee Cinema. Jde o produkt očividně od společnosti CyberLink,
… což má jednu sympatickou vlastnost: právě skrze knihovny CyberLinku lze získat jakous takous funkční akceleraci přehrávání videa grafikou. Tato sympatická vlastnost je však lehce zkažena dvěma drobnostmi: Sám Eee Cinema to nejspíše nemá kde využít (čtěte dále) a pak je tu to, co jste už viděli, tedy že se obraz rozsýpá (to když přítomný filtr využijeme jiným přehrávačem, např. Media Player Classic - Home Cinema). V nastavení filtru je však nejprve potřeba onu akceleraci zapnout, standardně je vypnuta (jakoby výrobce věděl, že nefunguje ;-) a tudíž se video dekóduje procesorem, který to nestíhá (že by právě proto měl ASUS ve specifikaci zmíněná omezení na parametry videa?).
Jinak tedy nečekejte, že vám Eee Cinema bude umět přehrávat vaše MKV nebo MP4 soubory, program je dokonce tak „tupohmotný“, že nedokáže ani procházet namapované síťové složky, natož síť bez namapování. Tváří se, že z těch ještě relativně použitelných chápe pouze AVI a WMV videa. FLV sice vidí, ale překvapivě nepřehraje (zkoušen formát Flash Video 4, možná by se na něčem jednodušším chytil). Pokud jde o kodeky, letmá zkouška potvrdila funkčnost jak videa kódovaném v Xvid, tak i třeba DivX 5 v 1280×720 (o dekódování se stará procesor a vytíží ho to zhruba na 80 % při 23,98 fps). Nepochopil však zvuk v AVI v Dolby AC3 Stereo. Z tohoto pohledu se jeví být celý Eee Cinema jako „hezký, ale na nic“. Umí korektně přehrávat DVD, ale nekopírujte mu ho na disk, protože to nepochopí a bude to přehrávat po jednotlivých VOBech. Nemusíme snad připomínat, že opět bez akcelerace grafikou (ale tady to zrovna moc nevadí, Atom DVD dekódovat stíhá a moc energie na to nepotřebuje).