Co je uvnitř a specifikace
Kapitoly článků
Vnitřek
Nebojte se, že bych vynechal vnitřek. Sice to dalo trochu práci se dostat do ConvertX bez sebemenší známky „vloupání“ (jde o klasickou montáž typu „oříšek“, tedy musíte to rozlousknout), ale nakonec se dobrá věc podařila a hrubá síla s použitím měkkých a precizních nástrojů (tedy mých nehtů) zvítězila. Pikantní na rozebírání ConvertX je, že šroubky, které jsou vzadu, nebylo vůbec potřeba odšroubovávat (s trochou nadsázky se dá říci, že pokud vám ConvertX upadne z dostatečné výšky, otevře se sám).
Provedení výrobku
Jak sami vidíte, ConvertX je v plastovém „obalu“ stíněn shora i zespodu plechem. Nevím, jak ve vás, ale ve mě to rozhodně vzbuzuje důvěru. Stínění napomáhá k odrušení vůči vnějším nepříznivým vlivům, jako jsou rádiové myši, mobilní telefony, napájecí transformátory a jiná zařízení, která by mohla být potenciálními rušiči signálu. Samozřejmě pokud budete používat špatné kabely a rušení vznikne na cestě, pak už vám toto stínění nepomůže. Rozhodně si za něj ConvertX zaslouží plus.
Jak již nyní (a na následujícím obrázku zcela zřetelně) vidíte, třetina prostoru v ConvertXu je zcela nevyužitá. Konstrukce napovídá, že se do budoucna i s tímto místem počítá (třeba v nějakých novějších variantách, kdo ví). Rozhodně by mohl být ConvertX menší, nic tomu nebrání (ale kam by se pak umístil nápis ConvertX na předním panelu přístroje?).
Napadlo mě také, zda se přístroj při práci nějak nepřehřívá. Dá se říci, že nadměrné zahřívání je pro ConvertX zcela cizí, přístroj nevykazuje ani při nepřetržitém dvouhodinovém záznamu nějaké vyšší přehřátí. V mém počítači se i v létě rozhodně vyskytuje vyšší teplota, než jaká by se dala naměřit na povrchu ConvertX.
Plošný spoj
Na plošném spoji vidíme několik klíčových chipů. Začnu odshora.
CY7C68013
Tento chip se již v jednom mnou recenzovaném přístroji vyskytoval. Jde o USB 2.0 řadič od firmy Cypress Semiconductor Corporation a byl v již zmíněné vypalovačce HP DVD Movie Writer dc3000. Skrze tento chip putují výsledná data do PC po USB sběrnici. |
WIS GO7007SB
Chip uprostřed je (jak jste jistě poznali už podle umístění) srdcem celého ConvertX. Vyrábí jej firma WIS Technologies a pokud jsem dobře viděl, jiný produkt na svém webu ani nemá. Jde o „multiformat video encoder chip“ a je to právě on, kdo vyrábí z nekomprimovaného digitálního videa komprimovaný MPEG 1, MPEG 2 a MPEG 4 (tedy i DivX). Vedle toho zvládá také MJPEG, H.263 a také jakýsi speciální GoStream formát. Podíváte-li se na webu výrobce do specifikace tohoto chipu, zjistíte, že zvládá podstatně více, než je od něj v ConvertX zapotřebí (např. video v rozlišení CIF („Common Intermediate Format“, 352×288) zvládá zpracovávat rychlostí v ConvertXu nevyužitelných 120 snímků za sekundu). |
MT 48LC2M32B2-6
AKM 5355VT
Philips SAA7115
Specifikace
- Komprese
|
-
Podporované video standardy:
- PAL/SECAM (720 × 576, 352 × 576, 352 × 288)
- NTSC (720 × 480, 352 × 480, 352 × 240)
-
Video vstupy:
- S-Video
- Kompozitní video (RCA konektor neboli CINCH)
- Audio vstupy
- Stereo audio (2 × RCA konektor)
-
Rozhraní na straně PC
- USB 2.0
-
Napájení
- 100 - 240 V, 50/60 Hz
Systémové požadavky
- Procesor: Pentium III 800 MHz a vyšší (minimální konfigurace), Pentium 4 1,6 GHz a vyšší (doporučená konfigurace)
- Pevný disk: 10 GB volného místa
- Paměť RAM: 256 MB
- Rozlišení monitoru: 1024 × 768, 24bit. hloubka barev
- Grafická karta: s 24bitovou hloubkou barev a podporou DirectX
- Zvuková karta: Windows kompatibilní s podporou přehrávání 48 kHz (doporučená PCI)
- DirectX: verze 9.0b (dodává se na CD spolu s přístrojem)
- Rozhraní: USB 2.0
- CD-ROM mechanika (nutná k instalaci ovladačů z dodávaného CD pokud nemáte k dispozici internet)
- Podpora OS: Windows 2000, Windows XP
Fyzické vlastnosti
- Rozměry (šířka × výška × délka): 184 × 32,4 × 155 mm
- Hmotnost: půl kila