Zatížení procesoru: Silnější sestava
Kapitoly článků
Přestože komprese videa probíhá hardwarově v ConvertX, k nějakému zatížení procesoru pochopitelně dochází. V době testů se mi poštěstilo mít doma poměrně slušnou sestavu (na mé, jak už jsem řekl, byl nějaký zádrhel a testy by rozhodně nebyly objektivní). Před samotnými testy vás tedy seznámím s testovací konfigurací:
|
ASUS A7N8X-E Deluxe, chipset nForce2 Ultra 400, Serial ATA řadič Sil 3112A | |
|
AMD Athlon XP 2500+ | |
|
512 MB DDR-400 (2× 256 MB v Dual Channel módu) | |
|
Seagate Barracuda 7200.7 120 GB Serial ATA | |
|
ATI All-In-Wonder Radeon 9800 Pro (128 MB V-RAM), ovladače Catalyst 4.7 | |
|
Windows 2000 (CZ) SP4, DirectX 9.0c |
Do PC jsem nainstaloval jen to nejnutnější plus DivX 5.2 (jednalo se o kompletně čistou instalaci). Ovladače jsem použil rovnou ty nejnovější z webu Plextora, tedy 1.2.0.3., ConvertX byl samozřejmě připojen na USB 2.0 (řadič integrovaný v chipsetu). Spustil jsem testovanou akci (tedy dodávaný software InterVideo WinDVD Creator 2 a v něm proces zachytávání zvuku a videa na pevný disk do AVI nebo MPG souboru) a poté měřič zatížení procesoru (pomocí konzole perfmon.msc), který ukazuje průběh zatížení během zvolené činnosti. A tady jsou výsledky.
Systém v klidu
Nejprve vám pro názornost ukážu, jaké bylo zatížení systému pokud zapnutý WinDVD Creator 2 nedělá nic, tedy ještě ani nekomunikuje s ConvertX. To pro názornost, aby bylo vidět zatížení procesoru při absolutní nečifnnosti, ale už se všemi nastartovanými aplikacemi.
Sami vidíte, že výsledky měření při práci budou ukazovat téměř čisté zatížení procesoru, neboť když se nic neděje, zátěž je prakticky nulová.
Prohlížení obrazu bez nahrávání
Už při pouhém prohlížení obrazu k nějaké činnosti dochází. V tuto chvíli je pouze WinDVD Creator 2 připojen ke ConvertX a pouze z něj přenáší obraz pomocí „overlay“ na obrazovku (zatížení CPU je tedy stejné jak při malém náhledu, tak při sledování obrazu přes celou obrazovku). Počítač v podstatě jen dekóduje to, co mu ConvertX posílá. Nějaké drobné zatížení procesoru si možná vezme také USB 2.0 řadič, jak však později uvidíte, zas tak mnoho to není.
Záznam do MPEG1 (VideoCD)
Záznam do MPEG2, maximální kvalita
Záznam do MPEG4, maximální kvalita
Záznam do MPEG4, minimální kvalita
Záznam do DivX, maximální kvalita
Záznam do DivX, minimální kvalita
V grafech vidíte několik zajímavostí. Jednak relativně nízké zatížení při záznamu do MPEG2 oproti MPEG4 a DivX a dále markantní rozdíl mezi záznamem do MPEG4 a DivX, přestože obojí je v podstatě MPEG4. Na každý z nich je však použit jiný dekodér, všechny jsou součástí WinDVD Creatora. Tedy např. DivX mít nainstalovaný nemusíte, obraz se během nahrávání i tak přehrává. WinDVD Creator 2 má v sobě nějakou starší verzi DivX dekodéru (v informacích o verzi souboru divxdec.ax
je 5.0.4.822), protože během záznamu na chvilku zobrazuje ve spodním pravém rohu známé DivX logo (to se do výsledného souboru samozřejmě nezaznamenává). Zmiňovat se v rozdílu zatížení mezi záznamem v maximální a minimální kvalitě asi nemusím.
Že na kvalitu má jistý vliv samotné přehrávání se přesvědčíme záhy. Další testy ukazují rozdíly během záznamu se zapnutým náhledem (to, co je zaznamenáváno se zároveň zobrazuje) a s vypnutým (pouze probíhá záznam na pevný disk, nic se nepřehrává).
Záznam do MPEG2, maximální kvalita - s náhledem
Záznam do MPEG2, maximální kvalita - bez náhledu
Záznam do MPEG4, maximální kvalita - s náhledem
Záznam do MPEG4, maximální kvalita - bez náhledu
Záznam do MPEG4, minimální kvalita - s náhledem
Záznam do MPEG4, minimální kvalita - bez náhledu
Sami vidíte, že zapnutý náhled má na zatížení opravdu velký vliv, nejpatrnější je to u MPEG4 v maximální kvalitě. To, jakou nastavíte kvalitu záznamu, má vliv podstatně menší (při vypnutém náhledu), zatížení by tedy mělo být ovlivňováno výhradně procesem přenosu dat z USB 2.0 na pevný disk.
K rozdílu zatížení mezi záznamem do MPEG4 versus DivX při zapnutém náhledu mám jednu drobnou připomínku. Zatímco u tohoto „čistého“ PC byl procesor zatížen prohlížením MPEG4 více než DivX (ve WinDVD Creatoru), u mého PC (s podobnou konfigurací, ale „letitější“ instalací OS) docházelo k pravému opaku. S MPEG4 pracovat šlo, u DivX docházelo k zatuhávání a prakticky se s náhledem vůbec nedalo pracovat. Vysvětlit si to bohužel nedokážu a ani nemám k dispozici pokusný pevný disk, kam bych mohl zkusit dát čistou instalaci OS (abych vyloučil nějakou chybu hardwaru a potvrdil svou domněnku, že je můj systém již „řádně zaneřáděn“).