Zatížení procesoru: Slabší sestava
Kapitoly článků
Výsledky testů na silnější konfiguraci by mohly vyvolat dojem, že na pomalejších počítačích se zapnutým náhledem nebudete moci zaznamenávat kvalitnější video, protože to zkrátka procesor nebude stíhat. Není to tak úplně pravda, i když vhodné to skutečně není. Procesor je sice na pomalejším PC zatížen v podstatě na maximum, ale záznam do souboru proběhne většinou bez výpadků (samozřejmě ne vždy). Procesor je totiž zatěžován vesměs přehráváním videa samotného (i během záznamu), které se vlastně jen nebude stíhat přehrávat, ale zaznamenávat do souboru ano. Následující testy jsou tedy provedeny na prakticky minimální doporučené konfiguraci, v oblasti volného místa na disku a USB řadiče jsou však hluboko pod minimem, které specifikace ConvertX udává.
|
Dell Latitude C600, chipset Intel 443BX + 82371MB, USB 1.1 ! | |
|
Pentium III E 850 MHz (specifikace požaduje min. 800 MHz) | |
|
256 MB SDRAM (minimum dle specifikace) | |
|
IBM DJSA-210 10 GB UltraATA/33 (volného místa vskutku pramálo) | |
|
ATI Mobility M3 AGP 2×, 8 MB SDRAM | |
|
Windows XP Professional SP1a, DirectX 9.0c |
Systém v klidu
Opět musím uvést chování systému se všemi nezbytnými nastartovanými aplikacemi, avšak bez komunikace s ConvertX. Je vidět, že i takto na dnešní poměry relativně pomalý stroj (a navíc notebook) si dokáže odpočinout :-).
Prohlížení obrazu bez nahrávání
Zatímco u výkonnějšího PC bylo při pouhém prohlížení videa jdoucího z ConvertX průměrné vytížení procesoru 21%, u tohoto velmi pomalého notebooku je to skoro 60%. Přiznám se, že nevím, v jakém formátu probíhá ve WinDVD Creatoru prohlížení videa přímo z ConvertX, osobně tipuji MPEG 2.
Záznam do DivX, maximální kvalita - s náhledem
Záznam do DivX, maximální kvalita - bez náhledu
S náhledem si procesor ani na chviličku neodpočine. Přehrávání vysoce kvalitního DivXu On The Fly čili přímo během záznamu vytěžuje procesor trvale na 100%. Přesto během tohoto krátkého testu nevypadl snímek. Obraz během záznamu připomínal spíše slideshow.
Samotný záznam s vypnutým náhledem také nezatěžuje procesor zrovna málo. I zde nevypadl při záznamu žádný snímek. Je však třeba říci (a nutno dodat, že přesně nevím, čím to je), že ve výsledném AVI souboru se obraz se zvukem nezřídka rozjíždí. Je to o to více podivnější, že jsem na tomtéž notebooku v téže kvalitě dříve nahrál bezmála hodinu a půl filmu, kde jsem žádné rozjetí zvuku nezpozoroval.
Záznam do MPEG 4, maximální kvalita - s náhledem
Záznam do MPEG 4, maximální kvalita - bez náhledu
Mohlo by se zdát, že čistý kodek Microsoft MPEG 4 nepůsobí na tomto notebooku takové potíže. Zadíváte-li se však na druhý graf (bez náhledu) pozorněji, možná vás napadne, že opak je pravdou. Výsledný soubor má velmi časté výpadky a obraz ani zvuk není souvislý. A to v obou případech (s náhledem i bez něj). Všiml jsem si, že během záznamu do tohoto formátu disk neuvěřitelně kmitá, hlavičky se mohly zbláznit. Myslel jsem, že volné místo na disku je velmi fragmentované, jakmile jsem však přepnul na nahrávání do DivX, vše opět probíhalo relativně hladce, rozhodně hlavičky nepoletovaly po plotýnce jako splašené. Toto se dělo jak při záznamu s náhledem, tak bez něj. Microsoft MPEG 4 jsem na notebooku musel zařadit do škatulky „nepoužitelné“.
Záznam do MPEG 2, maximální kvalita - s náhledem
Záznam do MPEG 2, maximální kvalita - bez náhledu
MPEG 2 by mohl být použitelný, pokud by se opět obraz velmi znatelně nerozjížděl se zvukem (obraz byl napřed před zvukem a to o několik sekund, což je nepřijatelné).
Vypozoroval jsem, že by to mohlo být i samotným ConvertXem, případně ovladači (ty mají totiž na funkci velký vliv neboť v podstatě plní i funkci firmwaru, kterýžto v ConvertX není). Nebál bych se skoro tvrdit, že úspěch záznamu závisí na tom, „jak se ConvertX vyspí“.
Zkoušel jsem také na tomto pomalém notebooku použít utilitku Plextor GoCap a musím říci, že s ní se nedalo pracovat prakticky vůbec. Její velkou nevýhodou je nemožnost během záznamu vypnout náhled (pominu-li nedokumentovanou možnost jeho včasného zavření). Při případných problémech s online zobrazováním toho či onoho formátu se tak může stát, že jej nebudete moci vůbec použít. V neposlední řadě dělal GoCap ve formátu DivX ještě horší výsledky, než WinDVD Creator 2, hlavičky disku pobíhaly sem a tam stejně jako při záznamu do MS MPEG 4 ve WinDVD Creatoru.
Závěr je jasný: ConvertX na PC s pomalým procesorem a pomalým USB řadičem se prostě rozumně používat nedá. Na tomto místě si dovolím poznamenat, že by Plextor asi měl nasadit laťku s minimálním doporučeným procesorem o něco výš. Při té příležitosti ještě musím uvést jeden z pomalejších počítačů, na kterých jsem ConvertX zkoušel: Ten měl procesor Athlon XP 1700+ (1,47 GHz), také jen USB 1.1, avšak práce s ním byla podstatně svižnější a dalo se během záznamu s pomocí GoCap i WinDVD Creatoru video bez potíží sledovat. Sluší se dodat, že počítač měl dostatek místa na 80GB disku a stejně jako notebook 256 MB paměti. Ovšem grafickou kartu o několik tříd lepší (Radeon 9600 Pro).