Co se událo v roce 2006 a co nás čeká v 2007? - Procesory
2006 - Co bylo
Začátek roku se nesl (jak to poslední dobou bývá obvyklé) ve znamení nového Centrina. U Intelu se však udála změna o něco významnější, došlo totiž ke kompletní změně log a celkovému „vystupování“ firmy na veřejnosti. Pokud jde o Centrino, pak přišlo Centrino zbrusu nové, dvoujádrové, tedy „Centrino Duo“ a s ním procesory Core Duo (alias „Yonah“). U Intelu se tak naplno rozjela éra procesorů vyráběných 65nm procesem (i když první kousky se objevily ještě loni). Tyto procesory se později lehce upraveny dostaly i do segmentu serverového coby LV Xeony „Sossaman“
Krátce na to nastala nezanedbatelná změna i u AMD. Objevil se totiž první dvoujádrový Athlon 64 FX, konkrétně model FX-60, přičemž tato řada procesorů byla do té doby výhradně jednojádrová.
Abychom nezapomněli na třetího hráče – firma VIA uvedla procesory Eden ULV se spotřebou dokonce 3,5 W nízkou a později také C7-M ULV, taktéž s až 3,5W TDP.
Zpět k Intelu. Ten uvedl v březnu dosud nejrychlejšího zástupce NetBurstích dvoujádrových procesorů určených do desktopu, Pentium Extreme Edition 965. Mezitím se však již ze všech front ozývalo: „Bacha, AMD, Conroe ti jde po krku!“ V AMD mezitím usilovně pracovali na uvedení nového socketu AM2, do nějž pasující procesory měly přinést podporu DDR2 pamětí a v květnu se tak také stalo. Intel mezitím uzavřel éru NetBurstu uvedením našlapaného dvoujádrového Xeonu MP „Tulsa“ s 16 MB sdílené L3 cache pro obě jádra, aby následně otevřel éru novou, jejíž vlajkovou lodí byl právě „Conroe“ alias Core 2 Duo, i když serverový derivát „Woodcrest“ byl uveden už o měsíc dříve. Mezitím také „konečně“ uvedl Intel dvoujádrové Itanium 2 „Montecito“ s poměrně úctyhodnými 24 MB L3 cache.
Událostí roku v IT se však zřejmě stalo sloučení firem ATI a AMD, které začalo dosti zeširoka míchat s „kamarádšafty“ mezi velkými hráči na poli procesorů a grafik. I přes stále projevované sympatie se nVidia částečně přestala bavit s AMD a začala více koketovat s Intelem, neboť sňatek ATI a AMD vytvořil firmu s poměrně širokým polem působnosti a tím pádem větší konkurencí. AMD si nyní prakticky vyrábí čipsety, procesory i grafiky, což vlastně dělá jen Intel (a to jsou ještě jeho grafiky prakticky výhradně integrované v čipsetech, i tak s nimi má na trhu grafik největší podíl). nVidia se ocitla na bojišti vlastně sama (jak onen pověstný kůl v plotě), neboť nabízí grafiky a čipsety, a to pro oba konkurenční tábory (AMD a Intel). O poznání větší inklinace k Intelu pak vyplývá z faktu, že Intel samostatné grafiky nedělá, zatímco AMD ano (jsou to grafiky značky ATI). Nicméně nVidia nezavřela před AMD dveře definitivně, jednou z nejspíše posledních spoluprací je platforma AMD Quad FX, do níž zatím jediný čipset vyrábí právě ona. TO se však v budoucnu změní, AMD si udělá vlastní a pravděpodobně pošle nVidii k šipku. Nikde však není psáno, že spolu i v této oblasti nebudou AMD/ATI a nVidia soupeřit. Rozhodně by to trhu prospělo.
Sluší se též připomenout, že poslední mohykán, který stavěl výhradně na procesorech Intel, tedy firma Dell se odhodlala stavět také na „zelených AMDčkách“.
Opět se letmo zmíníme o VIA, kde byl v září uveden „Carbon Free“ procesor VIA C7-D.
Konec roku se nesl ve znamení čtyř jader v desktopech. Intel za tímto účelem uvedl čtyřjádrový Core 2 Extreme QX6700 (taktéž patřičné Xeony), AMD odpověděla již zmíněnou platformou Quad FX.
Posledními zásadními zajímavostmi, které se na procesorové scéně udály, bylo uvedení nových AMD Opteronů s DDR2 paměťovým řadičem a s tím nového socketu F s 1207 piny. Dále pak s tím související zmíněná platforma Quad FX, kdy se procesory Athlon 64 FX přestěhovaly do téže patice (byť trošku jinak pojmenované), aby zde sloužily ve dvojici jako čtyřjádrová platforma. Asi úplně poslední zajímavostí je, že AMD letos začala prodávat své 65nm technologií vyráběné procesory.
2007 - Co bude
Pokud jde o budoucnost, tak ta je „ve hvězdách“, a to téměř doslova. V současné době převažuje názor, že Intel se za pomoci Core 2 Duo vrátil na výsluní a opět kraluje, tedy určitě v oblasti high-endu. AMD jako odpověď chystá tzv. „hvězdné procesory“, kterým se takto říká proto, že jako kódová jména byly zvoleny názvy hvězd, zatímco doposud se používaly názvy měst (zahraniční servery toto rozlišují jako „Star family“ a „Cities family“). Tato odpověď je očekávána na třetí čtvrtletí příštího roku, přičemž by mělo jít o nativně čtyřjádrové procesory. Intel však na vavřínech nespí a nativně čtyřjádrové procesory vedle „skládačky dvou dvoujádrových“ připravuje také. Příští rok se tedy ponese ve znamení čtyřjádrových procesorů. Dvoujádrové se nejspíše stanou široce dostupnými i pro „študé chudenty“ a jednojádrové už budou ve všech verzích pouhopouhým low-endem. Uvedením čtyřjádrových procesorů však získá AMD tak trochu náskok, neboť platforma Quad FX tím, že je pojme hned dva, se tak vlastně stane osmijádrovým desktopem. Ne, že by to byl obyčejný smrtelník schopen využít, ale prostě to bude.
Pokud bychom měli hádat, co se stane s VIA a jejími procesory, které nejenže ještě nejsou dvoujádrové, ale ani 64bitové, pak tady je opravdu naše křišťálová koule poněkud poškrábaná. Těžko odhadovat, zda hráč, který nabízí pro x86 platformu jen jednojádrové 32bitové procesory, bude mít v příštím roce vlastně ještě co nabídnout, zejména jestliže se rozšíří všeobecně dost náročný operační systém Windows Vista. Sice má VIA procesory krásně nenáročné na spotřebu, disponují též některými zajímavými funkcemi, jako jsou hardwarové šifrování a podobně, ale ruku na srdce: stačí to? Náš skromný odhad je, že VIA procesory ještě příští rok přežijí, ale jakmile se stane jednojádro outsiderem i u Intelu a AMD, kde jsou tyto procesory už navíc 64bitové, pak bude mít VIA hodně co dělat, aby vůbec byla schopná nabídnout v této oblasti něco skutečně zajímavého. Zachránit ji může snad jedině spotřební elektronika, kde naopak svou šanci VIA má, a to právě díky nízké spotřebě jejích procesorů. Sem by při troše dobré vůle mohly spadnout i UMPC, kde se pravděpodobně dvoujádrových procesorů nedočkáme ještě ani příští rok. I když… kdo ví?
Ještě krátce k AMD a sloučení ATI. Jak nejspíše víte, toto sloučení se projeví také v procesorech. AMD totiž chystá „Fusion“, procesor, jenž v sobě bude integrovat také grafiku. Toho se však ještě příští rok nedočkáme, s tím počítejte až tak na přelomu let 2008 a 2009.
Co dodat k Intelu? Zde se rýsují také nějaké zajímavosti. Předně to bude přechod na 45nm výrobní proces, na němž si Intel vyzkouší své dovednosti, aby je pak mohl uplatnit s příchodem nové mikroarchitektury „Nehalem“. Té se však příští rok ještě nejspíše nedočkáme. S přechodem na 45nm proces by však mohly procesory Core 2 Duo dostat až 6 MB sdílené L2 cache, čtyřjádrové tedy klidně i dvakrát tolik (ovšem sdílené jen po půlkách mezi dvěma jádry, jako je tomu nyní).