Dostupnost 14nm CPU Intelu se opět zhorší, pro Comet Lake chybí prostor
Nedostatek 14nm výrobních kapacit Intelu byl v podstatě logický a prostý. Společnost měla jasně vymezený počet výrobních linek, který zvládal pokrýt poptávku po 14nm čtyřjádrových procesorech. Pak ale nastaly dva problémy. Jednak si AMD do cenové relace čtyřjader od Intelu dovolila nasadit osmijádrové modely a jednak se Intelu nedařilo přejít na 10nm výrobu. V důsledku toho musel vydat šestijádrovou generaci na 14nm procesu. Následně se totéž opakovalo s osmijádrovou generací. Jenže šesti- a osmijádrové čipy jsou plošně větší než čtyřjádrové, a tak se na jejich výrobu spotřebuje více křemíku. Intel byl tedy z daného množství waferů, které zvládaly zpracovávat jeho linky, schopný vyrábět čím dál tím méně procesorů.
Tak jde čas…
- Intelu prý docházejí výrobní kapacity, procesory mohou zdražit září 2018
- Intel zvyšuje kapacity na testování, nikoli na 14nm výrobu září 2018
- Intel Core nejsou, případně o třetinu zdražily září 2018
- Compal: Intel dostupnost procesorů nevyřeší před druhým pololetím 2019 říjen 2018
- Nedostupnost procesorů Intelu vede k raketovému růstu AMD říjen 2018
- Analytik: Intel je 5 let za TSMC, možná i víc říjen 2018
- Intel vydá 6. generaci 14nm procesorů, přidá další 2 jádra listopad 2018
- Chcete k Vánocům Intel Core? Přichvátněte, dostupnost se ještě zhorší listopad 2018
- Dostupnost 14nm CPU Intelu se zhorší, nástup 10 nm neprobíhá hladce březen 2019
- Proč Intel nestíhá aneb jak velké jádro má Comet Lake? březen 2019
- Intel upřednostnil výrobu výkonných CPU, 10-20% poptávky nepokryje březen 2019
- Intel odložil 10 nm pro desktop na neurčito. Přidal 14nm Rocket Lake duben 2019
- Intel dementoval zprávu Microsoftu o zlepšení dostupnosti procesorů duben 2019
Problém (v době šestijádrového Coffee Lake) řešil optimalizací výrobních postupů, zvýšením kapacit na testování, zpomalením přesunu výroby čipsetů na 14nm proces a přesunem výroby některých produktů (ne velkých procesorů) k TSMC. V případě osmijádrového Coffee Lake-refresh už byl problém prohloubený natolik, že drobné optimalizace nestačily a musel přijít s miliardovou investicí do rozšíření 14nm výrobních kapacit. Podle původního avíza to mělo potíže vyřešit již na přelomu roku 2018 / 2019, reálně se situace výrazněji zlepšila spíš před polovinou roku 2019.
Z asijských zdrojů, především výrobců notebooků, ale přicházejí neradostné zprávy. Zdá se totiž, že rozšíření výrobních kapacit v kombinaci s vydáním 10nm mobilních čtyřjader Ice Lake stačilo pouze k tomu, aby Intel dokázal jakž-takž pokrýt poptávku po stávající generaci produktů. Už se ale nepočítalo s tím, že zahájením výroby až desetijádrových procesorů Comet Lake dojde opět k témuž efektu jako při nástupu šesti- a osmijádrových kávovarů.
Pokud se podíváme na roadmapu Intelu pro mobilní produkty, vidíme v ní Comet Lake namalovaný již na třetí kvartál roku 2019 v podobě 2/4/6jádrových modelů pro Ultrabooky a na konec čtvrtého kvartálu roku 2019 v podobě 8/10jádrových modelů pro výkonné notebooky. Výrobci notebooků to však považují za nereálné, procesory mají být tak špatně dostupné, že se rozhodli odložit vydání modelů, které na nich budou stavět, na rok 2020. Tím dávají značný prostor konkurenčnímu APU AMD Renoir, které bude podle nových informací až osmijádrové.