GDDR6 paměti dostávají konkrétnější podobu
Zhruba před rokem a půl otevřel Samsung otázku, jakým směrem se bude vývoj ubírat dále, zkrátka jak bude vypadat to, co přijde po GDDR5. Ty byly samy o sobě poměrně výrazným zvratem, protože umožnily při stejné šířce sběrnice prakticky zdvojnásobit datovou propustnost oproti GDDR3 a GDDR4.
Jednou z možností evoluce (která snad souvisí s termínem GDDR5+, s nímž jsme se v minulém roce mohli nejednou setkat) bylo použití technologie zvané diferenciální signál (differential signaling, též diferenční link), která efektivně zdvojnásobí přenosovou kapacitu modulu. Tato možnost se objevila i v jedné z roadmap, ale nyní to vypadá, že se jí patrně nedočkáme: Na GDDR5 s téměř 100% jistotou ne a GDDR6 pravděpodobně ne.
Ačkoli by umožnila posunout výkon pamětí poměrně razantně, vyžaduje její implementace nemalé množství křemíku a zároveň zdvojnásobení fyzické frekvence určitých částí paměťového čipu, což není úplně snadné realizovat. Z téhož důvodu se jí vyhnou i GDDR6 (přinejmenším ve své první generaci).
Podle zjištění serveru VR-Zone by se GDDR6 měly dostat na reálné produkty v roce 2014 (tzn. v horizontu 18-30 měsíců); do té doby budou grafické karty používat stávající (single-ended) GDDR5. Podle výrobců bude snazší dostat jejich frekvence ještě výš (v současnosti jsou dostupné jako nejrychlejší 6 GHz moduly, které najdeme na GeForce GTX 680 nebo Radeonu HD 7970 GE) než navrhnout a vyrábět variantu využívající diferenciální signál.
Hlavní podíl na přípravách návrhu GDDR6 má podle VR-Zone paměťové oddělení AMD, které se (respektive ještě v době ATI) výraznou měrou podílelo i na standardech GDDR3, GDDR4 a GDDR5. V menší míře se na jejich přípravě podílejí i Nvidia, Intel, Qualcomm, Texas Instruments a CISCO.
Jedním z hlavních cílů návrhu GDDR6 bude dlouhodobá životnost konceptu - prý by nás měl provázet minimálně do roku 2020, případně ještě celou třetí dekádu. To už bychom ale mluvili téměř o dvaceti letech, což je značně přehnané. Takové výročí totiž letos oslaví grafická karta, jejíž paměti vidíte na fotografii v úvodu. Pokud jí poznáváte, nebo máte alespoň tip, můžete se o něj podělit v diskusi ;-).