GlobalFoundries je na prodej, kupcem může být Hynix nebo Samsung
V roce 2015 se objevily informace o možnosti akvizice AMD ze strany Xilinxu (to ovšem za podmínky, že by k ní došlo před očekávaným vydáním Zenu) a informace o možnosti akvizice GlobalFoundries ze strany čínské SMIC. V obou případech nakonec ale nedošlo k akvizici, namísto ní byly uzavřené partnerské dohody. Méně významná s Xilinxem, významnější s čínskou SMIC, ovšem ta byla nakonec realizována prostřednictvím AMD, nikoli prostřednictvím GlobalFoundries.
V polovině roku 2015 byla rovněž provedena akvizice továren IBM ze strany GlobalFoundries. Továrny s sebou nesly břemeno v podobě závazku výroby procesorů IBM na následujících 10 let, za což IBM vyplatila GlobalFoundries $1,5 miliardy dolarů. V poslední době se ale mnohé změnilo. GlobalFoundries nejdříve zrušila přípravy na výrobu na 7nm SoC procesu (také známý jako 7LP), na němž měly vzniknout procesory AMD architektury Zen 2 a přinejmenším část grafických jader AMD. Později společnost potvrdila i zrušení výroby na 7nm HPC procesu (také známém jako 7HP), který byl určený pro výrobu procesorů IBM. Jako náhrada byl zmíněn 7nm EUV proces Samsungu.
Krom toho se začalo hovořit i o zrušení (respektive odložení na neurčito) vývoje 5nm a 3nm procesu. Zástupci společnosti tvrdili, že GlobalFoundries má tolik zakázek na 14nm, 12nm a FD-SOI procesy, že je pro ni výhodnější věnovat dostupné výrobní kapacity jim, než je nákladně přestavovat na 7nm linky. Toto vysvětlení nepůsobilo příliš přesvědčivě, protože řešilo pouze současný stav, nikoli budoucnost (všechny jmenované procesory budou za dva-tři roky zastaralé, zakázek ubude, cena z wafer klesne a společnost je nebude mít čím nahradit).
S napětím se očekávalo, co přijde. Přišla informace, že se GlobalFoundries nechá koupit. Zdá se, že za podivnými událostmi poslední doby nestálo nic jiného než omezení výdajů, které v krátkodobém horizontu zvýší kapitál firmy a tím i šanci k výhodnějšímu prodeji. Otázka ovšem je, zda pro kupujícího nebude větší problém, že společnost nemá továrny vybavené na výrobní proces, který bude klíčový po následující(ch) 3-5 rok(y). To už si ale případní zájemci musejí rozhodnout sami.
V současnosti vlastní 90 % GlobalFoundries arabský ATIC. Podle zdroje Business Korea by zájem o těchto 90 % mohly mít tři subjekty. Prvním, avšak (s ohledem na aktuální stanovisko úřadů, které mají do případné akvizici co mluvit) nejméně pravděpodobným je čínský SMIC. Ten už měl o GlobalFoundries zájem před 4 lety. Tehdy - snad - by ještě akvizice z jeho strany prošla, dnes je však prakticky nereálná. Dalšími a reálnějšími kandidáty jsou Hynix a Samsung. Druhý jmenovaný by tím zvýšil svůj podíl na trhu o 23 %, při vhodné restrukturalizaci by zvýšil konkurenceschopnost vůči TSMC a nakonec by mohl továrnám GlobalFoundries vrátit i nové procesy a tím i návrat zakázek od AMD. Pokud se té ovšem mezi tím více nezalíbí u TSMC. GlobalFoundries by se tím vyhnula i nesplnění závazku vůči IBM, který je za stávající situace de facto splněn jen z 50 %, protože se přinejmenším od roku 2020 počítalo s využitím 7nm výroby.