Co ukrývá IHS Haswellu? Opět pastu šedivku…
Ještě s 32nm Sandy Bridge měl Intel ve zvyku IHS (tepelný rozvaděč) k procesoru letovat. S nástupem 22nm Ivy Bridge se ale postup změnil, pájku nahradila teplovodivá pasta. Ta by sama o sobě asi nepředstavovala nijak velký problém, pokud by byla nanesena rovnoměrně v tenké vrstvě - to se však nedělo. Přesným rozdílům mezi zpracováním tehdy věnoval WIFT samostatný článek:
Příliš silná vrstva zhoršovala odvod tepla mezi křemíkovým jádrem a IHS (čímž zpomalovala tok tepla k chladiči) a to mělo negativní dopad na teploty:
Podobné výsledky zaznamenali i uživatelé - především tedy overclockeři, protože rozdíl se s rostoucí spotřebou jádra zvětšoval. Teploty se stávaly problémem při taktování nad 4 GHz nebo zvýšení napětí na(d) 1,3 V. Pak odstranění IHS s pastou vedlo i ke 20°C poklesu.
I přes zmíněnou kritiku Intel s Haswellem přístup nezměnil, i na Core i7 4770K najdete pod IHS silnou vrstvu pasty. Běžné použití to výrazně neovlivní, ale overclockeři si opět zařežou. Tentokrát však budou muset být výrazně opatrnější, neboť na rozdíl od Ivy Bridge, jejíž pouzdro krom jádra neneslo nic dalšího, lemují jednou stranu Haswellu drobné součástky, které by při neopatrném řezání mohly být poškozeny.