Huawei přesouvá výrobu všech 14nm produktů z TSMC do Číny
Na přelomu února a března vzešel od amerických úředníků návrh, který by podmiňoval výrobu čipů pro Huawei u TSMC licencí ze strany USA. Konkrétně by to fungovalo tak, že by TSMC - vzhledem k tomu, že využívá i hardwarové a softwarové nástroje vyvinuté z USA - byla zavázána vyrábět čipy pro Huawei jen když jí k tomu USA udělí licenci. V praxi to znamená, že kdyby TSMC toto pravidlo stanovené USA odmítla, hrozilo by jí, že USA zakáže americkému výrobci dodávat jeho produkty do TSMC. To by TSMC způsobilo výrazné problémy. Za „TSMC“ si můžete dosadit jméno jakéhokoli výrobce čipů, neboť návrh počítal s obecnými principy, byť v praxi jde převážně o TSMC.
Huawei a její procesorová divize HiSilicon se rozhodla, že nebude čekat, jak situace dopadne (původní úřednický návrh smetl Trump ze stolu; vznikla ovšem nová verze) a rozhodla o přesunu výroby veškerých 16/14nm čipů do čínské SMIC.
Redakce webu TechPowerUp upozornila, že tento výpadek nebude mít na TSMC podstatný vliv, což vysvětluje příklady, že při snížení objednávek 5nm výroby uvolněnou kapacitu okamžitě přebírá Apple a při uvolnění objednávek 7nm výroby tyto wafery ochotně využije AMD. Tato teorie má ovšem dvě zásadní trhliny. První je, že řeč je o 14nm procesu, nikoli o nedostatkovém 7nm nebo 5nm procesu. 16/14nm proces už léta není nedostatkový, disponuje jím nejen TSMC, ale také Samsung, GlobalFoundries, SMIC a Intel (který jej sice neposkytuje, ale vzhledem k tomu, že má vlastní kapacity, nepotřebuje využívat cizí továrny a nepředstavuje pro odběratele 14nm procesů konkurenci). V současnosti je naopak situace opačná, výrobci si snaží odběratele 14nm procesu udržet, neboť vývoj procesu se již zaplatil a pro společnost znamená vydělávající jistotu plynoucí z objemů výroby. O 14nm kapacity nikdo nebojuje, takže si nelze představit, že by je převzal Apple (který na 14nm procesu již prakticky nic podstatného nevyrábí) nebo AMD (která na základě smluv musí vyčerpat primárně nasmlouvané 14/12nm kapacity u GlobalFoundries). Druhá trhlina spočívá ve faktu, že 16/14nm proces a 7/5nm proces nejsou kompatibilní, takže TSMC nemůže na daných linkách, které Huawei / HiSilicon opustí jen tak spustit 7nm nebo 5nm výrobu, o kterou by byl zájem.
SMIC
Právě Huawei / HiSilicon je jednou z nevelkého počtu značek, která zároveň výrazně využívá 14nm proces, neboť není zaměření pouze na high-end a zároveň využívá 16nm proces TSMC na rozdíl třeba od Samsungu, který sice také nabízí levnější mobily se 14nm čipy, ale který si je vyrábí sám. Získat náhradního zákazníka v 5/7nm segmentu, kde má ještě TSMC prakticky monopol a získat zákazníka pro 16nm výrobu, kde je pět velkých výrobců, je zkrátka zcela odlišná situace.
Pokud se podíváme dále za 14nm proces, připravuje SMIC i vlastní 7nm výrobu. Samotná SMIC ji sice neoznačuje jako „7nm“, ale jako N+1 a nijak se netají tím, že tato generace nebude plně srovnatelná se 7nm procesem TSMC (plochu snižuje o 63 %, spotřebu o 57 %, výkon zvyšuje o 20 % - platí jako obvykle spotřeba, nebo výkon). Pracuje ale také na N+2, která doplní EUV a posune charakteristiky procesu o další krok dál. Tyto procesy ale umožní Huawei / HiSilicon přesunou výrobu dalších produktů do Číny a snížit závislost nejen na západním světě, ale i na nezávislých dodavatelích, ze kterých se úředníci USA snaží prostřednictvím licenční politiky udělat rukojmí v politicko-ekonomických sporech.