Integrovaná grafika Meteor Lake se posune na úroveň samostatné Arc A380
Intel Meteor Lake bude po delší době produkt, který přinese (očekává se) dvouciferný posun v IPC v kombinaci s novým výrobním procesem. Neméně podstatná je dlaždicová architektura, v PC procesorech Intelu použitá poprvé (před vydáním Meteor Lake by již měla být dostupná v serverovém / pracovním Sapphire Rapids a výpočetním Xe-HPC / Ponte Vecchio).
Již vyplynulo, že z důvodu zpoždění nebude mít Meteor Lake na trhu tolik prostoru. Je možné, že v segmentu desktopu se dostane ke slovu pouze jako nižší cenový doplněk další (výkonnější) generace Arrow Lake v roce 2024. Není vyloučeno, že v noteboocích se objeví dříve, již koncem roku 2023, ale jde stále o rok vzdálenou budoucnost (v posledních letech je častější, že rok vzdálené plány nakonec posunou, než aby vyšly podle očekávání). V případě mobilní i desktopové verze se nicméně nyní počítá pouze s konfigurací vybavenou maximálně šesti velkými jádry.
Rozdělení procesoru na dlaždice skýtá Intelu výhody podstatně vyšší výtěžnosti a možnosti využít vyšší celkovou plochu křemíku, aniž by to neúměrně zvyšovalo náklady na křemík. Díky tomu bude prostor i pro výkonnější integrovanou grafiku. Ta bude postavena na 5nm křemíku vyráběném u společnosti TSMC a prozatím se počítá se dvěma variantami. GT2 s 64 EU (512 stream-procesorů) a GT3 se 128 EU (1024 stream-procesorů).
Výkonnější konfigurace se tím dostává na úroveň samostatné grafické karty Arc A380 s právě 128 EU. Jsou zde samozřejmě drobné rozdíly. Je možné, že integrovaná verze bude díky 5nm procesu zvládat vyšší taktovací frekvence. Stejně tak ale bude sdílet systémovou sběrnici, což potenciální rozlet v podobě vyšších taktů zase o něco umravní.
Připomeňme, že Arc A380 přinesla (s přimhouřením očí nad pětinou nefungujících her a extrémní závislosti na platformě Intelu podporující specificky optimalizovaný Resizable BAR) výkon, který se blížil GeForce GTX 1650 nebo Radeonu RX 6400.