Intel prezentuje grafický výkon Haswellu, včetně verze s eDRAM
Oficiální prezentace, kterou Intel předal tisku, obsahuje zajímavé údaje o výkonu, ale zároveň taky trochu kontroverze. Především co do určitých šachů s TDP (srovnávání výkonu čipů zcela odlišných kategorií). Ale vezměme to postupně:
Jako první tu máme srovnání v rámci desktopu (ve trojici 3D Marků). Pro srovnání je důležité, že první (žlutě orámovaný) sloupeček představuje dosavadní generaci Ivy Bridge a následující dva Haswell. Světle modrý = Haswell s grafikou GT2 (střední třída, bez eDRAM), středně modrý = Haswell s grafikou GT3e (nejvyšší třída, ve verzi doplněné eDRAM).
Podstatné jsou tyto informace:
- GT3e aneb HD 5200 aneb Haswell s eDRAM dostává oficiální název Iris Pro
- Haswell s GT3e (Iris Pro) nabídne až trojnásobný výkon oproti Ivy Bridge GT2
- Bude existovat i desktopová verze s eDRAM („R“ na konci názvu)
- Řada „R“ nebude existovat v socketovém provedení, ale jako BGA (letovaná na desku)
- i7-4770K a i7-4770R nejsou zřejmě totožné co do procesorového výkonu
U posledního bodu se ještě na okamžik zastavíme. Nižší TDP eRkové verze (65W) i informace serveru Anandtech nasvědčují tomu, že procesorová část i7-4770R poběží na nižších taktech než i7-4770K. To na nás působí, jako by se Intel rozhodl řadu s nejvýkonnější grafikou GT3e nabídnout v desktopu až na poslední chvíli, vzal mobilní verzi v BGA provedení a zvýšil jí frekvence.
Přejděme k notebookům. 45W (resp, nyní již 47W) segment doznal zvýšení grafického výkonu až 2,5×. Opět však neznáme výkon procesorový, a tak nelze ani vyloučit, ani potvrdit, zda popsaný výkon v rámci daného TDP není dosahován na úkor frekvencí procesorové části. S definitivním verdiktem proto budeme muset počkat na testy.
Nakonec tu je ještě jedno překvapení ze segmentu Ultrabooků. Intel nám tímto slajdem oznamuje, že v segmentu Ultrabooků zvyšuje TDP z původních 17 wattů na až 28 wattů (tj. nárůst zhruba o 2/3). Pokud si připomeneme první „pravidla“ pro Ultrabooky, tak již padla hranice $1000, padla maximální výška (síla) 18 / 21 mm a nyní bylo překonáno i 17W TDP.
Grafický výkon 28W i7-4558U (s eDRAM) je zhruba 2,2× vyšší než grafický výkon 17W Ivy Bridge i7-3678U. Jak jsme předeslali v úvodu, Intel zde prezentuje výkonnostní nárůsty, ale vychází ze srovnání produktů pro různá TDP. Každá architektura dosahuje nejvyšší efektivity co do poměru spotřeba/výkon v jiné hladině TDP. Pokud procesor dosahuje optima např. na 60 wattech, pak omezení na 17W TDP přináší nižší efektivitu než omezení na 28W TDP (které je blíž optimu). Přímé srovnání dvou produktů s různým TDP je v podstatě srovnáváním hrušek a jablek. Považovali bychom za korektnější, pokud by alespoň zde Intel srovnával 28W Haswell se 35W Ivy Bridge.
Přes tuto nekorektnost je třeba uznat, že 50% výkonnostní nárůst u 15W i7-4650U oproti stávající 17W i7-3687U je velmi pěkný výsledek. I když velmi rádi vidíme, že Intel nasměroval rovnováhu mezi výkonem procesorové a grafické části vhodnějším způsobem (což je neoddiskutovatelně důsledek tlaku grafického výkonu APU Llano a Trinity od AMD), pak zvyšování TDP v jednotlivých segmentech mobilní sféry naopak nepovažujeme za šťastný krok. AMD s Trinity v segmentu notebooků kompletně upustila od 45W řady a soustředila se na dosažení maximálního výkonu v rámci 35W hladiny - Intel naopak s Ivy Bridge zůstal na 45 wattech s Haswellem ještě o chlup navýšil, na 47 wattů.