Další 20nm čip zřejmě trápí přehřívání, tentokrát má smůlu MediaTek
MediaTek chtěl s Helio X20 předvést vůbec první 20nm desetijádrový ARM SoC, který nevyužívá architektury big.LITTLE, ale spíš cosi jako big.MEDIUM.LITTLE. Čip, o němž se mluví již déle než rok, se totiž skládá ze čtveřice jader Cortex-A53 optimalizovaných pro běh na nižších taktech (až 1,4 GHz), čtveřice jader Cortex-A53 optimalizovaných pro běh na středních taktech (až 2,0 GHz) a dvojice výkonných jader Cortex-A72 zvládajících až 2,5 GHz.
MediaTek zastává myšlenku, že při klasickém konceptu big.LITTLE, kdy se úlohy dělí mezi velmi úsporná a velmi výkonná jádra, existuje nemalé procento úloh, jejichž nároky z energetického hlediska nespadají ani do optima malých jader, ani do optima velkých jader a ať běží na jedněch nebo na druhých, je pro zpracování těchto úloh potřeba více energie, než by bylo nezbytně třeba. Helio X20 proto doplňuje mezistupeň, díky němuž se rozšíří spektrum úloh a typů zátěže, při kterých čip poběží blíže energetickému optimu.
Pro výrobce bylo nakonec obtížnější vše vyvážit a zajistit softwarovou podporu, aby systém fungoval, jak je žádoucí a zkrátka aby popsané výhody nezůstaly jen na papíře, ale promítly se i do reálného chování. Je jasné, že si před sebe MediaTek nepostavil snadný úkol. Kdo si pamatuje počátky „prostého“ big.LITTLE, možná zažívá lehké déjà vu. Toto však není jediný problém, který přípravy Helio X20 komplikuje. Podle zatím neoficiálních zpráv se čip potýká s celkově vyšší než očekávanou spotřebou. Při zachování TDP limitů to znamená běh na nižších taktech, než výrobce zamýšlel a tudíž i nižší výkon. Opět déjà vu, ale tentokrát se opakuje situace se Snapdragon 810, který svého výrobce (Qualcomm) taktéž překvapil vyšší než očekávanou spotřebou. Oba čipy navíc mají společný jmenovatel: 20nm proces společnosti TSMC, který byl již nejednou kritizovaný.
Z důvodu zdržení i energetických nároků údajně někteří výrobci ztratili o Helio X20 zájem. Tato situace je politováníhodná, protože podle některých testů měl nový procesor dosahovat opravdu zajímavých výkonů. Nezbývá než doufat, že se MediaTeku buďto podaří situaci dostat pod kontrolu, nebo v brzké době přejít na 16nm či 14nm procesy, které těmito problémy netrpí.