nVidia
Kapitoly článků
Desktopové grafiky
Jakkoli by dosavadní partie o tomto kalifornském výrobci mohly vyznít nepěkně, opak je pravdou. Společnosti nVidia zažila v roce 2007 bezesporu nejlepší a nejúspěšnější období své historie.
Jejich GeForce 8800 GTS/GTX zaznamenaly raketový start prodeje koncem 2006 a rok 2007 byl z hlediska hi-end grafiky plně v jejich režii. I přes různé porodní problémy s videem na 30palcových monitorech, podivným chováním 320MB GeForce 8800 GTS, počátečními problémy v SLI a dalšími záležitostmi šlo po celý rok o karty, které vládly trhu a po celý rok měly pověst toho nejlepšího, co si člověk vážně se hraní věnující mohl koupit.
GeForce 8800 se zkrátka povedly a díky nim nVidia zaznamenala rekordní zisky, načež byla magazínem Forbes vyhlášena americkou společností roku.
Smítkem na této kráse však byly modely nižší. nVidia totiž nedodržela „zlaté pravidlo“ poloviny výpočetních jednotek v mainstream grafikách a do GeForce 8600 se jich dostala jen čtvrtina, což se negativně podepsalo na výkonu. Navíc byly karty poměrně drahé a vyžadovaly (vyšší modely) přídavné napájení. GeForce 8500 a nižší pak v tomto ohledu byly už jen výsměchem.
Mobilní grafiky
I v oblasti mobilní grafiky se nVidii poměrně dařilo. Pokud to opět vezmeme odshora, pak jejich GeForce 8600M resp. 8700M GT představují i v tuto dobu velmi výkonné řešení. GeForce 8600M GS nese sice méně stream procesorů (správně by se měla jmenovat 8400M), ale díky vysokým pracovním frekvencím i tak dosahuje velmi slušného výkonu, který jsme prověřili v recenzi notebooku Acer Aspire.
Nižší modely již tolik zajímavé nejsou, ale opět musíme dodat to samé co u ATI: jedná se o výrazně lepší řešení než integrovaná grafika.
Později také nVidia (papírově) uvedla mobilní GeForce 8800M, od kterých se očekává vskutku extrémní výkon, nicméně jejich dostupnost na trhu je velice mizerná, ale to s ohledem na pověst GeForce 8800 GT nepřekvapí, obě stavějí na stejné architektuře a generaci GPU.
Výhled do budoucna
Letošek bude i pro nVidii ve znamení návratu k duálním kartám. Hi-endová GeForce 9800 GX2 je otázkou několika příštích týdnů a všeobecně se očekává, že s ní nVidia opět převezme otěže výkonového krále. Druhou otázkou je však cena, o té raději nechceme spekulovat, ale jistě nebudeme daleko od pravdy, pokud bychom ji odhadli někam do mezí dvojnásobku ceny GeForce 8800 GT/GTS, tedy za 15 000 Kč.
I nVidia u tohoto monstra sahá po dvou napájecích PCIe konektorech, z nichž jeden je 8pinový. Karta má pak poměrně zvláštní, ale bezesporu efektivní uspořádání, kdy střed tvoří mohutný chladič, ke kterému jsou z obou stran „připlácnuta“ PCB s oběma GPU G92 a to vše je náležitě oplechováno.
Kromě ní samozřejmě nVidia chystá i další modely generace 9, již delší dobu se hovoří o GeForce 9600 GT, která jakoby 8800 GT z oka vypadla. Dnes nebudeme polemizovat o parametrech, výkonu, či dostupnosti, v nadcházejících týdnech toho zas tak moc kromě známého očekávat nelze, blíží se CeBIT.
Nedávno uvedená technologie Hybrid SLI bude dominovat jak desktopovým, tak zejména mobilním počítačům. Jedinou velkou nevýhodou nVidie tak zůstává fakt, že není schopna nabídnout kompletní platformu. Chybí jí totiž to podstatné, procesory. V zásadě lze říci, že lidé s hi-end GeForce dnes volí spíše Intel, neboť jeho Core 2 Duo procesory jsou velmi slušné a zejména 45nm řada E8000 se zatraceně povedla jak z hlediska spotřeby, tak možností přetaktování. Toto se takřka jistě nezmění ani po příchodu 9800 GX2, neboť toto monstrum si bude žádat nejvýkonnější dostupný procesor, což v cenově přijatelné hladině znamená v dnešní době Q6600 přetaktované „co to jde“, případně E8000, pokud nehrajete hry, jež jsou schopny těžit ze čtyř jader (např. Crysis).
Vyloučit nelze ani nejnovější drby, dle kterých možná nVidia uvažuje o odkoupení, nebo výrazné investici do firmy VIA za účelem získání jejího patentu na x86 procesory. Jak víme z minulosti, nVidia pravidelně zvěsti o vývoji vlastních procesorů dementuje, ale nikdy neříkej nikdy ;-).