Přetaktování
Kapitoly článků
Pro přetaktování má tato deska několik zajímavých možností, než se však dostaneme k té asi nejzajímavější, velice rychle se podíváme na ještě celkem stabilní výsledek, i když je to spíše na hranici, najdete-li intenzivnější využití čtyřjádrového procesoru, než je WinRAR 3.61, můžete mít již problémy. Na hranici stability se pohybuje při 3,2 GHz kódování videa do x264 z DivX, paměti musely být značně zpomaleny, abychom se obešli bez „pádu do modra“ (v lepším případě jen Avidemux zahlásí fatální chybu). Ono je to s přetaktováním čtyřjádrových procesorů vůbec takové ošemetné, málokdy najdete situaci, kdy skutečně dáte všem jádrům na delší dobu pořádně do těla (což může být právě to kódování videa), takže se to zdá být povětšinou stabilní. Na krásných 3,36 GHz jako v případě minulý týden testované desky ASUS P5K SE/EPU, se nám však tentokráte vyšplhat nepodařilo, k pádu docházelo i při benchmarku s WinRARem.
Gigabyte GA-EP35-DS3 má pro přetaktování kromě standardních nastavení sběrnice a pamětí také zvláštní položku „Performance Enhance“ s možnostmi „Standard“, „Turbo“ (ta je výchozí) a „Extreme“. Volba „Standard“ by měla zajistit vyšší stabilitu při přetaktování (a také byla při našem přetaktování zvolena), nicméně se nějak nezdálo, že by to mělo na něco vliv, možná půjde spíše o subjektivní dojmy.
Vůbec nejsympatičtější možností této desky, pokud jde o vyždímání nějakého toho výkonu navíc, je volba C.I.A. 2, což není sestra „Central Intelligence Agency“, ale „CPU Intelligent Accelerator“ (asi nějaká verze 2 ;-). Její možnosti jsou a sběrnici se zvyšuje o: „Disabled“ (nic se nezvyšuje)), „Cruise“ (5 – 7 %), „Sports“ (7 – 9 %), „Racing“ (9 – 11 %), „Turbo“ (15 – 17 %) a „Full Thrust“ (17 – 19 %). Je to takový doplněk EIST, který narozdíl od EIST nezvyšuje násobič, ale takt sběrnice podle zatížení procesoru. Sympatické je, že C.I.A. 2 nepotřebuje ke své činnosti instalaci žádného dalšího softwaru, funguje autonomně podobně jako EIST. V praxi to s procesorem Core 2 Quad Q9450 znamená, že při nečinnosti běží procesor s 333MHz sběrnicí a násobičem 6× na 2 GHz, pokud dojde na menší zátěž, které si všimne EIST, vyšplhá se frekvence na nominálních 2,66 GHz a při vysoké zátěži se ještě v režimu „Cruise“ umí dostat až na 2,85 GHz (EIST nechá násobič na maximu 8× a C.I.A. 2 pak zvedne sběrnici na zhruba 355 MHz). Možnosti zrychlení samozřejmě závisí jak na schopnostech desky samotné, tak hlavně na procesoru a v neposlední řadě pamětech, jejichž tak roste se sběrnicí procesoru. Rozhodně to považujeme za zajímavou možnost, jak jednoduše přidat trošku toho výkonu prakticky bez znalostí možností přetaktování s tím, že spotřeba počítače v klidu zůstává stejná jako bez přetaktování. Běžná situace je taková, že když přetaktujete procesoru sběrnici, je tato na určité hodnotě pořád a i v klidu s EIST procesor běhá rychleji a tudíž spotřebovává více energie.
A takto rozdílně pak vypadají výsledky v CineBenchi:
Gigabyte GA-EP35-DS3 + Core 2 Quad Q9450 + C.I.A. 2 |
Single-threaded | |
Multi-threaded |
(3,86×) |
|
Gigabyte GA-EP35-DS3 + Core 2 Quad Q9450 |
Single-threaded | |
Multi-threaded |
(3,61×) |
V Single-threaded režimu vůbec na C.I.A. 2 nedojde, protože zatížení procesoru je zhruba čtvrtinové a žádné jádro se vyloženě nepředře (systém jim práci „nějak“ rozdělí), proto je výsledek prakticky stejný, nic se nepřetaktovává, EIST jen nastaví násobič na 8× a procesor běhá na 2,66 GHz. Multi-threaded režim však se stoprocentním zaměstnáváním všech jader vzbudí C.I.A. 2 ze spánku a dojde kromě nastavení násobiče pomocí EIST na 8× také ke zvýšení frekvence sběrnice. Výsledek proto musí být jiný, lepší, procesor pak běhá na 2,84 GHz.