Testovací sestava
Kapitoly článků
|
Snímek správce zařízení pak vše, co systém vidí. Stav je po instalaci všech ovladačů a zapnutí SATA portů do režimu AHCI. Řadič Gigabyte SATA2 alias JMicron JMB363 by sice chodil i bez ovladače, systém Windows Vista tím, že AHCI podporuje, jej rozpoznal jako standardní AHCI 1.0 řadič, ale pro klid duše byl nainstalován ovladač z webu Gigabyte. Samotný řadič se pak chová jako dvě zařízení, AHCI řadič pro SATA (zde jakoby SCSI) a standardní PCI IDE řadič, k němuž netřeba žádný další ovladač dodávat.
Nešvar s paměťmi, který se projevil s deskou ASUS P5K SE/EPU, se tentokráte nekoná, Gigabyte GA-EP35-DS3 má jednu velice sympatickou vlastnost, kterou bychom asi přisoudili „Overclock controlleru“ ITE IT8268R. Dostaneme se k tomu formou krátké povídky:
První spuštění počítače vypadalo vskutku zajímavě. Počítač po zapnutí roztočil, co se dalo, hned se zase vypnul, pak se zase zapnul, zase vypnul… takto to udělal asi třikrát, než naběhl. Deska zřejmě detekuje schopnosti pamětí a procesoru, něco nastaví, když se to nepodaří rozběhat, vypne se a zapne s nižšími parametry. Výsledkem bylo, že počítač naběhl s paměťmi na DDR2-800 a procesorem tak, jak má. Jde o velice sympatickou vlastnost, kdy deska přehnané přetaktování sama zjistí tím, že se prostě s takovým nastavením nerozjede, a snižuje a restartuje se tak dlouho, až naběhne. Abychom to nevychválili až do nebe, musíme zmínit, že se povedlo jistým nastavením někde mezi úrovní stability a nestability uvést desku do stavu, kdy to nerozdýchala a museli jsme šroubovákem „pošodat“ dva piny pro reset CMOS. Pak už to zase bylo v pořádku.
Přetaktování se ještě budeme věnovat později, protože deska má jednu zajímavost, kterou bychom asi přisoudili taktéž IT8268R. Umí se totiž přetaktovat sama, když je potřeba výkonu, ale nebudeme předbíhat, hezky se k tomu pročtěte ;-).