Úsporná technologie Gigabyte DES
Kapitoly článků
Ke zprovoznění technologie DES je u Gigabyte, stejně jako EPU u ASUSu, zapotřebí příslušné aplikace. Ani Gigabyte si neodpustil „eye-candy“ zobrazení, které jakoby mělo vyvážit to „nic“, k čemu je dobrá (jímá mě v posledních několika letech zvláštní pocit, že čím víc je aplikace/systém/cokoli „eye candy“, tím větší marketingový krasožvást se na ni vztahuje). Ano, nemohli jsme vám hned na začátku zatajit, že DES je záležitost takřka k ničemu, nanejvýš pokud chcete své známé ohromit tím, jak vám na základní desce svítí LEDky podle zátěže procesoru. To je jedna z věcí, které umí aplikace ovládat, bez ní se vám rozsvítí všechny jen v momentě, dokud nezačne startovat operační systém. Aha, my jsme vám ještě ty LEDky neukázali… hned to napravíme:
Prakticky se jedná o indikaci toho, kolik toho z napájecího subsystému procesoru je v činnosti a kolik tedy energie se zrovna pro procesor vyrábí. Takto naplno svítící je uvidíte prakticky jen při startu PC, během práce nefungují, není-li aplikace DES v činnosti. Pokud je spuštěna a máte v ní zapnuté zobrazování těchto LED, vyšplháte se při zátěži typicky na dvě oranžové, nanejvýš ještě jednu červenou, dvě snad možná se 130W procesorem, ten ale nemáme (možná by to něco dalo při přetaktovávání, ale na to je tato srandička příliš srandičkou, abychom se jí takto dopodrobna zabývali).
Zpět k DES, již vidíte, jak vypadá aplikace, hotové umělecké dílo. Žluté pístíky během činnosti „roztomile poskakují“, až by je člověk zastřelil. Svítící „Phase LED“ na desce je prakticky kopírují, tato funkce se v aplikaci zapíná nicneříkajícím zeleným „puntíkem“ pod nápisem „ON“ na velkém tlačidle (to není tlačítko, ale tlačidlo) s logem „Dynamic Energy Saver“.
My jsme se samozřejmě snažili vyzkoušet, kolik tato aplikace reálně ušetří energie. Je možná hezké to, co vám píše krásný digitální displej přímo v aplikaci, ale jestli to má něco do činění s realitou … skutečně si netroufáme odhadovat. Rovnou vám však prozradíme jedno malé sladké tajemství. DES nezpomaluje procesor (narozdíl od EPU u Asusteku). Druhé sladké tajemství: máme dojem, že ušetřená energie nestojí ani za těch 10 MB, co aplikace po instalaci zabírá. I když – posuďte sami: Celý počítač v klidu bez aktivované technologie DES spotřebovává podle našeho „obyčejného“ měřáku nějakých 78 W. V momentě aktivace DES na první spořící režim (výchozí „Normal“ – zelený „Level 1“) klesne spotřeba v klidu přibližně o 2 W (slovy dva watty). Něco se tedy děje, ale žádné terno to tedy není. Pokud ještě navíc aktivujete „CPU Throttling“ příslušným červeným puntíkem, klesne spotřeba přibližně o další 2 W.
Zajímalo nás, jaký vliv to bude mít na výkon. A zjistili jsme, že prakticky zanedbatelný, pakliže vůbec nějaký. Zkusili jsme při různých stavech spouštět CineBench R10 v 64bitové verzi a v ní Multiple CPU Benchmark, který zaměstnává všechna čtyři jádra naplno. Výsledek je takový, že spotřeba bez aktivovaného DESu je zhruba 125 W, zatímco spotřeba při jakkoli aktivovaném a nastaveném DESu je přibližně o jeden až jeden a půl wattu nižší, přičemž na výkon to negativní vliv prakticky nemá. Sledováním CPU-Z jsme zjistili, že také nedochází k žádnému podtaktovávání čehokoli a pokud se nějak mění napětí na CPU, program CPU-Z si toho nedovede všimnout.
Zkusili jsme tedy zaměstnat procesor nikoli zcela naplno, a to třemi instancemi trvale běžících WinRAR benchmarků v single-threaded režimu, takže procesor byl jako celek zatěžován tak na 75 až 80 %. Spotřeba sestavy byla bez DES nějakých 121 W.
Následně po spuštění DES na maximum (Level 3 + CPU Throttling) došlo ke snížení spotřeby opět pouze o jeden až jeden a půl wattu, na výkon to mělo i tentokráte prakticky neměřitelný vliv.
Technologie Gigabyte DES je tedy v našich očích naprosto stejný marketingový krasožvást jako ASUS EPU a Asustek i Gigabyte si opravdu nemají co vyčítat.