RECENZE: ASUS ROG STRIX Radeon RX 7600 O8G GAMING OC
Kapitoly článků
Všechny testy grafických karet provádím v klimatizované místnosti na 24°C, ale nemám samozřejmě úžasnou laboratoř, takže je velmi pravděpodobné, že 24°C není přesně v celé místnosti. Aktuálně nemám stejně vybavení na extrémně přesné testování, takže to příliš nevadí. Reálný svět se od toho laboratorního dost vyšší, takže mnohé výsledky jsou do jisté míry orientační.
Furmark je spíše power virus a poměrně solidně grafické karty zatíží, ASUS ROG STRIX Radeon RX 7600 O8G GAMING OC projde Furmarkem bez ztráty kytičky i bez přetaktování. Ve Furmarku drží GPU taktovací frekvenci 2150 MHz, což je asi o 350 MHz více, než referenční verze. Teploty jsou velmi nízké, otáčky ventilátorů se ustálily na 990 RPM a karta je tak krásně tichá. Pískající cívky jsem taktéž nezaznamenal, typicky je to problém žravějších a dražších karet.
Spotřeba je samozřejmě díky přetaktování spíše horší, což je očekávané.
Spotřeba s více monitory, různé FHD a UHD
Spotřebu v klidu s různými monitory jsem lehce přepracoval, bohužel aktuálně nemám k dispozici žádný velmi rychlý monitor, vše je tak s obnovovací frekvencí 60 Hz.
Spotřebu v idle testuji tak, že nechám počítač několik minut sedět na ploše ve Windows, mimo systému jsou všechny programy vypnuté. Spotřeba v grafech ukazuje spotřebu celého počítače bez monitoru, ne jen samotné karty.
Vtip je v tom, že jakmile začneme přidávat monitory, či měnit i výstupní porty, může to se spotřebou dost zamávat a to nepočítám vliv velmi rychlých monitorů.
Začneme s jedním UHD monitorem Samsung U32H850, ten je připojený ke grafické kartě za pomoci DisplayPortu, jedná se o 60Hz monitor. UHD rozlišení pozlobí spíše starší grafické karty, nicméně Radeon RX 7600 si zde vede velmi dobře.
Testovací monitor Samsung U32H850 podporuje i funkci PIP, testuji tak, že přes HDMI 2.0 připojím druhý 1080p obraz do stejné karty. HDMI rozhraní může u některých karet vzbudit VRAM na vyšší frekvenci, tedy v kombinaci už s jiným monitorem.
Kombinaci UHD a FHD dělám schválně, vesměs to reflektuje situace, kdy si někdo pořídí nový UHD monitor a vedle si nechá připojený starší FullHD monitor. Tato situace zahýbe se spotřebou celkem zajímavě a většina karet tak posune VRAM na vyšší PState, Radeon RX 7600 nevyjímaje.
Dále zkouším dva FullHD monitory, opět skrze onen Samsung U32H850 monitor, přičemž na obou obrazovkách nastavím rozlišení 1920x1080 pixelů, spotřeba u většiny karet klesá zpět na úrovně podobné jednomu UHD monitoru.
Dále zkusím připojit třetí monitor, protože jsem neměl po ruce reálný monitor, využil jsem dongle pro DisplayPort, který emuluje monitor, grafická karta tak obraz a data posílá tak trochu do černé díry. Tyto DP a HDMI donglíky se občas hodí pro některé specifické situace. Dongly samozřejmě podporují různá rozlišení, takže není problém do nich posílat až UHD rozlišení. Grafická karta si samozřejmě myslím, že je připojena k nějakému monitoru.
Tři FHD monitory už spolehlivě probudí některé starší karty, ty novější zůstávají celkem v klidu, je to jen 1080p.
Nakonec zkouším celkem čtyři 1080p monitory, některé karty tolik monitorů nepodporují, proto je jich v grafech méně. Je zajímavé, že Radeony RX 7600 takto čtyři monitory prakticky nerozhází.
Dále zkouším provoz s vyšším 3840x2160 rozlišením, zde můžeme vidět vyšší spotřebu počítače, než při použití více FHD panelů. Byl jsem celkem překvapen vysokou spotřebou RX 5700 XT, došlo tam k posunu VRAM na maximální možný PState.
Pokud připojíme celkem tři UHD panely, spotřeba u některých karet roste, zajímavé je, že RX 6600 zde má nejnižší spotřebu a RX 7600 si vezme více energie.
Závěrem zkouším celkem čtyři UHD panely, spotřeba je opět spíše vyšší a Radeon RX 5700 XT sosá nejvíce.
4K YouTube
Také jsem zkusil jak počítač „žere“ při přehrávání 4K videa přímo z YouTube, což není zrovna nejefektivnější díky VP9 kodeku. Použil jsem své oblíbené Costa Rica 4K video.
Spotřeba Radeonu RX 7600 je v tomto typu zátěže přijatelná.
Herní testy
Zajímala mě i spotřeba v herních testech, začněme tedy s Diablo IV, zde zkouším menší experiment, ve hře schválně zapnu VSync na 60Hz a nechávám 1920x1080 rozlišení s vysokými detaily. Většina nových karet tak nesedí ve 100% zátěži a může to dost zajímavě zahýbat se spotřebou celého počítače, podle toho jak je vytížena grafická karta. Spotřebu měřím v klidné oblasti největšího města Kyovashad, nekromancera s hromádkou kostlivců nechám stát na teleportu a několik minut počkám, než se odběr ustálí.
Spotřeba celého počítače s Radeonem RX 7600 je takto velmi nízká, byť na RX 6600 to nemá, zajímavé je však to, že GPU mělo teplotu jen okolo 44°C, HotSpot 51°C a GPU samotné bylo vytíženo jen něco málo přes 50%, proto tak nízký odběr. Starší grafické karty se pochopitelně musí snažit více, taková GTX 780 Ti sedí v podstatě ve 100% zátěži a proto má nejvyšší spotřebu.
Ready or Not testuji jen v 1920x1080 rozlišení, abych z karet vyhnal spíše vyšší snímkovou frekvenci, přičemž měřím opět na mapě Brixleyho talentového studia, jedná se o celkem statickou scénu, kde se nic moc neděje.
Spotřebu v Zaklínači 3 měřím v DX12 režimu a 1440p rozlišení, abych testovanoé grafické karty více potrápil, Geralt si vesele postává na slunci, zatímco grafická karta se lehce smaží. Spotřeba přetaktovaného Radeonu RX 7600 je spíše vyšší.
Spotřebu v Cyberpunku 2077 měřím ke konci testovací scény na ulici, opět se jedná o relativně statickou scénu mimo běhající NPC různě po ulici.
Spotřebu v DOOM Eternalu měřím takto na nižší detaily a rozlišení, abych mohl zahrnout i karty co mají 4GB VRAM, měřím po dokončení testovacího scénáře.