Říjnové verze linuxových distribucí pokračují v nastoleném kurzu
Ubuntu (a jeho varianty)
Ubuntu ve verzi 20.10 nese kódové označení Groovy Gorilla a bude podporováno následujících devět měsíců, tj. do července 2021. Za hlavní novinky autoři označují nasazení kernelu 5.8 a s tím související například podporu USB 4, Zen 3, grafiky v procesorech Ice Lake a Tiger Lake či úvodní podporu nadcházející generace procesorů POWER10. Grafické prostředí GNOME je nyní ve verzi 3.38, a mělo by být zase o něco rychlejší než předtím. Dále už novinky obsahují vesměs jen vyšší čísla jednotlivých v distribuci obsažených programů, sami vidíte, že to není nic převratného. Za pozornost ovšem jistě stojí, že Ubuntu 20.10 je první verzí Ubuntu, které nabízí desktopovou verzi pro Raspberry Pi a sice pro jeho čtvrtou generaci (RPi4), která disponuje 4 nebo 8 GB RAM.
Kubuntu, tedy varianta s desktopem KDE místo GNOME, nabízí verzi KDE Plasma 5.19.5 a KDE Applications 20.08. Lehčí odnož systému, zvaná Lubuntu, je založena na LXQt 0.15.0 a Qt 5.14.2, pokud jako desktop preferujete Xfce, pak je tu pro vás Xubuntu, v němž byly změny nad rámec společného základu jen kosmetické a samotné grafické rozhraní zůstává ve verzi 4.14.
Pop!_OS
Pop!_OS je distribuce odvozená od Ubuntu, kterou tvoří americký prodejce linuxových počítačů System76, v aktuální verzi žebříčku popularity je dokonce jednu příčku nad svým předobrazem. Věci pod kapotou tak jsou stejné jako ve výše uvedeném Ubuntu, nicméně je tu jedna novinka platná čistě pro tuto distribuci.
Pop!_OS rozšiřuje GNOME svým vlastním doplňkem zvaným Pop Shell, který umožňuje používat ho v tiling režimu, v němž se okna nepřekrývají, ale tvoří dlaždice, které vždy vyplňují celou obrazovku. Máte-li tedy otevřená dvě okna, dělí si displej půl-napůl, atd. - kdo tiling okenní manažery používá, pro toho by byl další popis nošením dříví do lesa, uživatelé jiných systémů si to budou muset vygooglit. Nově může každá dlaždice mít taby podobně jako webový prohlížeč, můžete tedy přepínat nejen mezi dlaždicemi ale i mezi tím, jakou zrovna aplikaci v dané dlaždici chcete vidět. Soudě dle ukázkových videí je to více než použitelné, jen to bude chtít zažít klávesové zkratky.
Fedora
Pro Fedoru není podzimní release tím, čím je u výše uvedených distribucí, tedy jakýmsi vydechnutím po jarní LTS verzi, ale jedná se o standardní verzi, která přichází každý půlrok. I zde najdete GNOME 3.38, v rámci iniciativy „First“ tu také jsou nejnovější verze programovacích jazyků Python 3.9, Ruby on Rails 6.0 a Perl 5.32. Fedora Workstation nově jako výchozí souborový systém používá BTRFS, ve Fedoře KDE je zase zapnutý mechanismus EarlyOOM, který asertivně řeší situace s nedostatkem paměti a který už ve Workstation verzi chvíli zapnutý je.
U alternativních architektur jistě potěší možnost použití .NET Core na 64-bitovém ARMu. A ty, kdož si potrpí na vizuální blbinky, jistě na chvíli zabaví animovaný wallpaper, který se mění dle denní doby a je nastaven jako výchozí.
Jste-li tedy uživatelem některé z těchto distribucí, směle směřujte své kroky na jejich webové stránky (či asi spíše do svého balíčkovače) a po studiu novinek a seznamu případných odhalených chyb, aktualizujte.