Test: AMD Radeon R9 Fury Nano v roce 2018
Kapitoly článků
Než přikročíme k závěrečnému hodnocení, je potřeba zmínit cenovou hladinu grafických karet. Některé karty, které jsem použil už nejsou v prodeji a tak uvádím cenu, za jakou jsem je pořídil. Jedná se o Radeon R9 290, GeForce GTX 750, Radeon RX 480 a samozřejmě Radeon Fury Nano. U ostatních karet uvádím cenu v grafu, která odpovídá cenám společnosti Softcom včetně DPH.
Ceny platí k 14.8.2018 a celkem pravidelně se mění. MSI Armor GTX 1060 6GB Softcom nemá v eshopu, zde tedy uvádím cenu z CZC.cz. Než jsem článek stihl dopsat, RX 580 Pluse stihla zlevnit asi o 400Kč a stejně tak GTX 1060 3GB od Gigabyte.
Jak můžeme vidět z grafu cen, Fury Nano vychází v poměru cena/výkon velmi dobře, je typicky alespoň o 10% výkonnější než GTX 1060 a Radeon RX 580, vychází ale téměř o 2000 Kč levněji. V některých hrách může být výkon ještě vyšší, jinde zase nižší. Samozřejmě jsou zde další aspekty jako například vyšší spotřeba nebo vyexpirovaná záruka, ale existují i úlohy, kde je Nano výrazně výkonnější.
Pokud tedy sháníte rozumně výkonnou kartu a nemáte rozpočet na dražší modely, nejedná se o vůbec špatnou volbu. Problém je ale v tom, že v době vydání se nejednalo zrovna o běžný mainstream a tak těchto karet v bazarech mnoho není, jsou spíše vzácné.
Během testování jsem ani nenarazil na nějaké podivné řízení otáček ventilátoru, pískání cívek nebo jiné trable, což je příjemné překvapení u karty z druhé ruky. Co mě vůbec netěší je polofunkční CrossFire, ale jak jsem psal v kapitole o CrossFire, plánuji provést testy na jiných deskách, je možné, že problém je na straně základní desky nebo BIOSu.
Závěrečné hodnocení Radeonu Fury Nano vidím následnovně:
klady | velmi dobrý poměr cena/výkon |
malá velikost - vhodné pro miniITX | |
zápory | vyšší spotřeba oproti aktuálnímu mainstreamu |
pohlídejte si | 4GB VRAM může být v některých situacích málo |
Poděkování
Za zapůjčení grafické karty GigaByte GV-N1060IXOC-3GD děkuji společnosti SOFTCOM GROUP, spol. s r.o.