Test: AMD Radeon R9 Fury Nano v roce 2018
Kapitoly článků
Představení Radeonu Fury Nano
Než začneme s testováním, podíváme se na jednu Fury Nano a také testovací sestavu.
Když Fury Nano v roce 2015 vyšla, hned jsem ji chtěl, ale nelíbila se mi úplně cena a o pár měsíců později jsem nakonec pořídil výkonnější Fury X. Fury Nano měla několik měsíců titul „nejvýkonnější a nejmenší grafická karta na trhu“. I dnes se jedná o velmi slušnou kartu, moc jich ale bazarově nenajdete, právě díky vyšší ceně a mnoho uživatelů nemusí cítit potřebu tuto kartu měnit. Výkonnostně se totiž drží nad GeForce GTX 1060 i Radeonem RX 580, v některých úlohách je díky 4096 SP a HBM pamětem ještě výkonnější.
Já jsem Fury Nano pořídil úplnou náhodou asi měsíc nazpět ve Francii a jeden kus mě vyšel na příjemných 6300 Kč včetně dopravy, což považuji za poměrně dobrý kup vzhledem k stávajícím cenám grafických karet a to i po jejich zlevnění. A protože byla cena dobrá, pořídil jsem rovnou dvě.
Fury Nano je opravdu malá karta, zabere dva sloty a je jen o trošku delší než PCI-E slot, je ale překvapivě těžká, chlazení si totiž musí poradit s 175 Watty tepla, většinu tepla ale vyfukuje do skříně, hodí se tak v ní mít dobré větrání. Na kartě najdeme jeden osmipin, který je směrovaný dozadu. Na kartě je také 9cm ventilátor, který je i v zátěži poměrně tichý, bohužel v idle se ventilátor nezastavuje, zastavuje se pouze pokud je karta uspaná, což se děje v případě, že karet máme více. Karta má na boku logo Radeon, které ale nesvítí. Jako výstupy zde slouží tři velké DisplayPorty a jeden HDMI konektor.
Fury Nano používá úplně stejné GPU jako Fury X, liší se ale řízením spotřeby a frekvencí jádra, Fury Nano má totiž plně aktivní GPU jako Fury X. Zatímco Fury X drží 1050MHz i v maximální záteži, Fury Nano má maximální takt 1GHz a v zátěži se GPU často podtaktuje do rozpětí 800-900MHz, občas je to ještě méně, nebo více. Záleží na konkrétní úloze. Díky tomuto řízení frekvence se drží TDP na 175W a karta má slušný výkon i provozní vlastnosti.
Z karty jsem demontoval chladič, abych ji vyčistil od prachu a přepastoval. GPU je opravdu obří, absence klasických GDDR5 pamětí umožnila vyrobit kartu v takto malém formátu.
Pro zajímavost ještě zmíním články o Fury Nano z minulosti:
- Radeon Fury Nano uveden, co umí karta za $649?
- Recenze Fury Nano překvapují, je rychlejší než GeForce GTX 980 a Radeon R9 390X
Testovací sestava
Jako testovací sestavu jsem použil poměrně obyčejné PC s AMD Ryzenem 5 2600X, bohužel deska od Gigabyte má nejspíše v BIOSu nějaký nepříjemný bug, který způsobuje, že se občas po zapnutí nenastaví správně XMP, je potřeba restartovat a nastavit to znovu. Jako další bug považuji spotřebu, s Ryzeny řady 2000 mám na této desce odběr o 20 Wattů vyšší než na jiné desce nebo s Ryzeny řady 1000. Je to lehce nepříjemné, ale neměl jsem zrovna po ruce lepší AM4 board. Jako chladič jsem použil AMD Wraith Max with RGB LED, který je přikládán k Ryzenu 7 2700X.
Konfigurace je tedy následující:
- AMD Ryzen 5 2600X – 3,6GHz, Turbo až 4,25GHz, 6C/12T, 16MB L3, 95W TDP
- Patriot Viper 2x4GB DDR4-3000 CL16
- Gigabyte GA-AB350M-Gaming 3
- Samsung SSD 960 EVO 250GB M.2 NVMe x4
- Seagate Constellation 1TB 7200RPM
- Seasonic OEM SSP-750RT 80PLUS Gold
- Fractal Design Focus G
- Windows 10 Pro v1803