Test Sony A58: superlevná 20Mpix zrcadlovka
Kapitoly článků
Koncem července jsem vás na Sony a58 lákal článkem:
… a upřímně, od té doby se kromě ceny moc nezměnilo. A58 dnes v kitu s 18-55mm seťákem vyjde na necelých 10 tisíc Kč, a to včetně nějaké té SDHC karty a případně i s dopravou zdarma. Stále tedy z mého hlediska platí, že jde o cenově výtečný produkt, jelikož u konkurence za tyto peníze obvykle dostanete daleko méně magapixelů (Canon s 12Mpix snímačem), snad jen Nikon zareagoval a jeho D3200 (holé tělo bez objektivu) koupíte pod 10 tisíc Kč a starší D3100 s kitu ještě levněji než A58 (ale to je zase jen 14Mpix). Obecně ale platí, že z přístrojů „poslední generace“ je Sony A58 jediná, která se s cenou za kit vejde do 10 tisíc.
Má to ale samozřejmě jeden podstatný háček: v nadpisu jsem v rámci zjednodušení byl nepřesný: a58 není klasická zrcadlovka, zrcátko sice má, ale pevné a polopropustné a nemá optický hledáček. Jde o v podstatě mrtvý koncept, který nepochybně sama Sony brzy opustí. Dalo by se tedy říci, že A58 (a stejně tak A65, A77 či A99) je „bezzrcadlovka se zrcátkem“, případně „EVF zrcadlovka“, případně „CSC se zrcátkem“. Jak uchopit Sony koncept z hlediska označení, je složité a je možné to mnoha způsoby. Vyberte si svůj vlastní.
Nic se ale nezmění na tom, že A58 je fotoaparát s velkým APS-C čipem, phase-detect autofokusem, výtečným elektronickým hledáčkem, výtečným akumulátorem Stamina od Sony a také sympatickou výbavou pro video (mikrofonní vstup, výstup pro sluchátka ale chybí). Nadále přitom drží plnou kompatibilitu s bajonetem Minolta A, použijete s ní bez problémů tedy první Minolťácké AF objektivy, klidně z roku 1985 (vyzkoušel jsem).
Otázka pro dnešní recenzi je tedy stejná, s jakou jsem se rozhodl před pár měsíci k tomuto testu přistoupit: jsou kompromisy plynoucí z polopropustného hledáčku příliš velké a Sony A58 dopadne v testu špatně, nebo naopak jsou kompromisy přijatelné a s ohledem na cenu tento foťák vychválím? Na to vám na nadcházejících stranách odpovím.