Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Hodnocení, závěr

Toshiba Portege Z830 Ultrabook
Slíbili jsme vám, že vám něco povíme o Ultrabooku Toshiba Portégé Z830, s nímž jsme vyrazili za Keplerem do San Franciska. Půjde o pohled na jeden z lepších Ultrabooků současnosti…

Kapitoly článků

Jsme na konci a ani to nebolelo. Bolet to možná bude teď, když je potřeba vyřknout ortel. Ten bude jistým mixem objektivních i subjektivních vět.

Protože jsem měl Ultrabook na takto dlouhou dobu v ruce poprvé, seznámil jsem se nejprve s konceptem jako takovým a právě z toho bude vycházet mé hodnocení Ultrabooku obecně jako druhu počítače. Řeknu to rovnou: Ultrabooky mě příliš neoslovují. Nechápu snahu udělat co nejtenčí počítač za cenu uživatelské nemožnosti výměny prakticky jakékoli komponenty. Pro masu asi ideální, neboť dnešní typický uživatel se nechce v ničem vrtat, chce, aby to fungovalo. Takový uživatel možná časem narazí na zanesený větráček, který bez servisního zásahu nevyčistí, protože počítač je vybaven bezpečnostní plombou v podobě speciálního šroubku. Stejně tak uživatel nevymění paměť, byť je jí část v SO-DIMM slotu, stejně tak nevymění SSD za něco lepšího (zde použitý SSD – nic moc), protože mSATA SSDčky trh zrovna nepřekypuje a pak je tu stále to bezpečnostní opatření proti vniknutí dovnitř. Ano, zkušený uživatel si s tím poradí, ale běžný nikoli. Takový se pak bude divit, až jednoho dne dojde SSD životnost a produkt jako celek bude na vyhození (spíše ale dříve odejde větráček).

Abych to zkrátil: snaha integrovat vše co do nejmenšího prostoru je jistě chvályhodná, ale nesmí při té příležitosti vznikat kurvítka. Ultrabooky zajištěné proti rozebrání je bohužel obsahují. Za všechny jmenujme nevyměnitelný akumulátor, který sice udrží Ultrabook dlouho vzhůru, ale i on má omezenou životnost.

Toshiba Portégé Z830 - Power tlačítko

Další komponentou, se kterou nejsem osobně příliš spokojen, je tenký displej. Ten je skutečně příliš tenký, snadno se ohýbá a člověk aby si pořád uvědomoval, že má v rukou poměrně křehkou věc. Nejsem také příznivcem klávesnic s velmi malým zdvihem, toto je samozřejmě individuální záležitost, někdo ji může milovat (a pak samozřejmě není co řešit ;-). V neposlední řadě bych rád zkritizoval větráček, který se při práci nezastaví. Opět je to dáno nutností uchladit procesor (s grafikou) v tak malém prostoru (tam se žádný slušný pasiv prostě nevejde, takže musí přijít na řadu alespoň komár a ten je bohužel v tomto případě slyšet – není sice nijak hlučný, ale vydává zvuk, který je v tichém prostředí protivný).

Co bych naopak považoval za „v pohodě“, je pevnost samotného těla (vyjma již zmíněného displeje). Byť z plastu, tomu nemám v podstatě co vytknout (tělo je na rozdíl od displeje neohebné ;-). Stejně tak jsem v zásadě spokojen s výbavou (SDXC slot, USB 3.0 a u Toshiba Ultrabooku dokonce ethernet), i sestava jako taková mi přijde poměrně vyvážená, relativně pomalý procesor vůbec nevadí, jeho výkon je pro daný účel bohatě dostačující, snad jen, co by mohlo být lepší, je SSD, ale i tento kousek je pro výkon lepší než jakýkoli pevný disk (pomineme-li skutečnost, že by se do tohoto konkrétního Ultrabooku ani žádný pevný disk nevešel). Co je samozřejmě fajnové, je výdrž a rychlost probouzení z režimu spánku. Ti, kteří jsou zvyklí na uspávání počítače, vědí, o čem je řeč, ti ostatní možná v souvislosti s používáním Ultrabooků přijdou nevypínání OS rychle na chuť. Samozřejmě restart jednou za čas je většinou nevyhnutelný, to však budiž považováno za výjimku a za „nutné zlo“. Při běžné činnosti restartovat nebo vypínat OS zkrátka netřeba.

Toshiba Portégé Z830 - loga (štítky)

Tabulka kladů a záporů se týká samotné Toshiby Portégé Z830, stejně jako ocenění, které jsme se nakonec rozhodli udělit, byť je to tak na hraně.

Deep in IT ocenění Bronze (bronzové)
Bronzové ocenění Deep in IT pro Toshiba Portégé Z830-10R
za USB 3.0, ethernet, výdrž a absenci HDD v kategorii Ultrabook

Ocenění Toshiba Portégé Z830 získává coby velice dobrý zástupce kategorie Ultrabook, a to především za to, že má USB 3.0 port, RJ-45 konektor, solidní výdrž a neobsahuje pevný disk. Cenu pohybující se kolem 22 tisíc Kč vč. DPH lze považovat mezi Ultrabooky za adekvátní, jinak samozřejmě pokud na Ultrabooku netrváte, seženete za tuto cenu značně výkonnější a vybavenější hardware. Bohužel velká část ceny je za to, že jde o Ultrabook se vším, co s tím souvisí.

Klaďas
Klady
 +  Tenký
 +  Dlouhá výdrž na jedno nabití
 +  Rychlé probouzení z režimu spánku
 +  USB 3.0 port
 +  RJ-45 (Gbit/s ethernet)
 +  Malý napájecí adaptér
 +  Neobsahuje pevný disk (pouze SSD)
 +  Pohodová akcelerace přehrávání H.264 (apod.) videí
Záporňák
Zápory
 −  slabší CPU část (pouze 1,4GHz Core i3)
 −  displej pouze 1366×768 (ASUS UX31E má 1600×900 ;-)
 −  SSD neoslňující výkonem (zápis 50 MB/s, nižší IOPS, absence NCQ)
Kruťák
Pohlídejte si…
/?\ Možná až příliš tenký displej
/?\ Klávesnice s nízkým zdvihem
/?\ Od výroby plný bloatware

Poděkování

Za zapůjčení produktů pro účely testování děkujeme:
Intel logo
Toshiba Portégé Z830

Toshiba Portégé Z830-10R

AVerMedia logo
AVerMedia DarkCrystal HD Capture SDK II
DarkCrystal HD Capture SDK II
Tagy: 
Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Test: Jaký je Ultrabook Toshiba Portégé Z830-10N?

Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 23:57 | Tomáš Bohuněk | Osobně jsem na UTB koukal moc z pohledu "na...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 23:03 | Enigma | VGA port je stále důležitý při prezentacích,...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 23:00 | Enigma | Podle příspěvku výše jsem se lek, že to tam není.
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 14:39 | Leon Petrik | Vždyť je tam na grafiku ještě HDMI.
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 12:46 | Enigma | On je to opravdu především silně praktický stroj...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 11:12 | Idaho Duncan | U notebooku na práci je ethernet nezbytnost....
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 10:26 | WIFT | Bylo by to fajn, kdyby to bylo na drátech. Už...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 09:51 | crc 32 | ethernet potrebuju treba k nastavovani tech wifi...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 03:29 | Leon Petrik | Dobrá, tak jedno srovnání z roku 2000 - tehdejší...
Čtvrtek, 19 Duben 2012 - 03:08 | Leon Petrik | Připomínám, že Portégé je primárně pracovní stroj...

Zobrazit diskusi