Testy výkonu SSD
Kapitoly článků
Podobně jako procesor i SSD jsme testovali v systému Windows 8 CP spuštěném z dalšího SSD přes USB, abychom vyloučili zásahy na SSD ze strany operačního systému, který se na testovaný notebook v podstatě jen „přisál jak pijavice“, aby jej mohl otestovat. Lehkou výjimkou budiž první obrázek.
Orientačně vám výkon ukazuje právě Windows Experience Index (z Windows 7 předinstalovaných na Ultrabooku), který mimo jiné dokresluje i svižnost procesoru (z předchozí stránky). Procesor je podle této stupnice papírově nejslabším článkem, zatím „SSD rulez“. Sestava jako taková však vypadá poměrně vyváženě.
Když jsme na začátku tvrdili, že nejde ani omylem o SSD „třetí generace“, bylo jisté, že jde nejlépe o SSD „druhé generace“. My vám během několika následujících odstavců ukážeme, že jde spíše o SSD „jedenapůlté generace“. Plíseň to není, ale „druhá generace“ je přeci jen o kousek dál.
ATTO Disk Benchmark
Toshiba 128GB SSD THNSNB128GMCJ
Hned první test ukazuje největší slabinu tohoto SSD, jíž je rychlost zápisu. Ta končí někde kolem 50 MB/s, zatímco rychlost čtení se šplhá ke 200 MB/s. Nemastné neslané jsou i hodnoty IOPS (po přepočtení u několika prvních stupnic). Pro zajímavost srovnejte s opravdu pořádným SSD, např. Intel 520 s řadičem SandForce:
Intel SSD 520
Ten je na tom při práci s malými bloky dat zhruba o řád lépe. Nicméně stejně jako u procesoru tvrdíme, že vše nad Atomem a AMD E-Series je použitelné, tak v případě HDD/SSD můžeme říci, že zde použitý model SSD je co do výkonu pořád lepší než jakýkoli pevný disk a ta svižnost rozhodně znát je.
CrystalDiskMark
Toshiba 128GB SSD THNSNB128GMCJ
Podobná čísla vrací i CrystalDiskMark, který také ukazuje, co to znamená, když SSD neumí NCQ. Při snaze odbavit více bloků naráz se zkrátka neparalelizuje.
AS SSD - Compression Benchmark
Čistě pro dokreslení: komprimovatelnost dat u tohoto SSD rychlost neovlivňuje. SSD je tak nějak neohrabané nezávisle na způsobu použití. Dodejme jen, že SSD jsme pro testy neformátovali, nechali jsme jej i se systémem tak, jak byl, takže určitá míra fragmentace mohla samozřejmě testy ovlivnit.
Proč tedy Intel chce mít v Ultraboocích SSD? Povšimněte si především rychlosti čtení. Ta umožňuje relativně rychlé probuzení Ultrabooku z režimu hibernace. Že to kvůli pomalejšímu zápisu déle trvá, než se Ultrabook uspí, tolik nevadí, protože Ultrabook je vybaven technologií Intel Rapid Start, o které si povíme na další straně.