Testy výkonu CPU
Kapitoly článků
Pro účely zjištění výkonu procesoru v tomto Ultrabooku bohatě dostačuje výběr z testů, které vám přinášíme na této straně. Jen krátce k testovací metodice: ta se liší oproti předchozímu testování v jedné drobnosti: použili jsme operační systém Windows 8 ve veřejně dostupné verzi Consumer Preview s tím, že operační systém jel komplet včetně testů ze 120GB SSD Kingston SSDNow V200+ připojeného přes USB 3.0 řadič Renesas (o této konfiguraci bude řeč v jednom z dalších článků, které chystáme).
Kódování zvuku: OggDropXPd
Náš tradiční zástupce jednovláknové úlohy bez optimalizací pro vícejádrové/vícevláknové procesory.
Asi nikoho nepřekvapí, že Sandy Bridge na pouhých 1,4 GHz natvrdo (bez Turba, pouze se snižováním v nečinnosti) nebude žádný trhač asfaltu, zejména pak v jednovláknové práci.
Kódování videa pomocí x264
Kódování videa provádíme upraveným x264 HD Benchmarkem od TechARP, který jsme si zmodifikovali tak, aby bylo možné použít kteroukoli verzi x264 kodéru, pročež používáme x64 verzi tam, kde je to možné, jinak x86 verzi.
Delší pruh představuje první průchod, kratší pruh druhý a pro celkový čas kódování důležitější průchod.
Zde je asi nejzajímavější srovnání nyní testovaného procesoru s Core 2 Duo L7500, což je rovněž 17W kousek, ovšem ještě na mikroarchitektuře Core (krycí jméno Conroe). Byť o 200 MHz rychlejší, orientačně můžete vidět, kam se vývoj v efektivitě architektury u Intelu za ta léta dostal. Dodejme, že Core 2 Duo je ryzí dvoujádro, zatímco Core i3 je dvoujádro s Hyper-Threadingem.
Neméně zajímavé je srovnání s procesorem hned nad ním, Pentiem G840, což je z procesorového hlediska „skoro“ dvojnásobek Core i3-2367M. Říkáme „skoro“, protože jde také o dvoujádro, jen taktované na dvojnásobné frekvenci, ovšem chybí mu Hyper-Threading. K opravdovému high-endu v podobě Core i7-2670QM to má pochopitelně hodně daleko (to je čtyřjádrový procesor s Hyper-Threadingem), a to jak výkonem, tak samozřejmě i spotřebou.
CineBench R11
Hrubý výkon je zřejmý: procesor v Ultrabooku se zcela pochopitelně nemůže svým desktopovým protějškům rovnat. V Ultrabooku jde v první řadě o výdrž. Také o ní bude v dnešním článku řeč.
WinRAR 4.11
WinRAR byl na tomto procesoru otestován ve finální verzi 4.11, zatímco předchozí jely na starších verzích. Nepovažujeme to za problém, ve WinRARu nebývají nijak velké výkyvy.
Další testy s ohledem na výše uvedené nemají smysl, domníváme se, že tento výběr ukazuje sílu procesoru dostatečně. Výkonem spadá do nižší třídy, ovšem co si budeme povídat, vše, co je nad Intel Atomem či AMD E-Series (Brazos), je dnes pro potřeby mobility co do výkonu v pohodě použitelné. Ostatně o poznání víc vám dnes udělá SSD, o němž bude řeč na další straně.