Zorné úhly, výdrž, hlučnost
Kapitoly článků
Zorné úhly
Jednou z vlastností, které se u notebooků často opomíjejí, je kvalita zobrazení displeje. Přitom nemusí být uživatel ani moc náročný, aby poznal, že displej za moc nestojí. Stačí, když vás jeden notebook sleduje víc a ti, kteří to mají z ostřejšího úhlu, vidí obraz už citelně zkreslený.
S pomocí tohoto testovacího obrázku jsme vyfotili se stejným nastavením foťáku displej monitoru z několika úhlů (vyvážení bílé podle zobrazení bílé plochy displeje kolmo) a sestavili tradiční pohled na zorné úhly:
Nahoru a dolů displej moc nenaklánějte, obraz se vám zkreslí hodně rychle, nicméně to není u notebooku až takový problém. Horší je to při pohledech ze strany, kde při drobném naklonění ještě uvidíte, oč na displeji jde, při větším jde obraz rychle do kytek.
Výdrž
Měření výdrže jsme provedli podobně jako u řady dalších u nás testovaných notebooků. Měřili jsme, jak dlouho vydrží na plné nabití v klidu, kdy s ním nic neděláte a pouze necháte běžet displej, dále při přehrávání 720p H.264 videa (v tomto případě akcelerovaném pomocí Intel ClearVideo HD) a jak dlouho vydrží při 100% zátěži CPU i GPU (což jsme u tohoto Ultrabooku nasimulovali současným během Unigine Heaven Benchmarku spolu se dvěma instancemi WinRAR benchmarku).
Výjimečně jsme změřili přehrávání videa při dvou různých nastaveních jasu: jednak při nastavení podsvícení zhruba dva kroky pod maximem a pak při nastavení jasu na minimum.
Jak sami vidíte, Ultrabook dle očekávání vydržel skutečně velmi dlouho, a to jak nic nedělat, tak přehrávat video. O hodinu hůře je na tom, pokud je stále připojen na Wi-Fi, i když žádná data nepřenáší. Ve 100% záteži však má konkurenty.
Je to nejspíše dáno tím, že Ultrabook je navržen na dlouhou výdrž při typických činnostech, mezi něž ždímání výkonu určitě nepatří. Obsahuje řadu úsporných komponent (čipset, procesor, SSD, LED podsvícení – všimněte si poměrně malého rozdílu přehrávání videa při různém nastavení jasu), které jej umí udržet dlouho vzhůru, pokud z nich nepotřebujete ždímat maximum.
Hlučnost
S hlučností máme v tomto grafu trošku problém, protože samotné ticho, ve kterém jsme Utrabook měřili, dosahovalo vyšší hlučnosti než kdysi naměřený notebook MSI GT663 (naše planeta trpí nejen globálním oteplováním, ale i globálním zvyšováním hlučnosti ;-). Proto se nedivte, když při seřazení podle klidu je ticho až na druhém místě ;-).
Jinak nebýt zmíněného notebooku MSI GT663, byl by Ultrabook tím nejtišším, co jsme zatím z notebooků měřili. Bezesporu je nejtišší při maximální zátěži, obě hodnoty však kazí „komár“, který se stará o chlazení. Ten má totiž v tichosti ne úplně příjemný pronikavý zvuk.