Proč i po třech letech stále používám Linux, ale uvažuji i o Windows 10
Uběhl další rok, po který jsem se z Linuxu prakticky nehnul. Když jsem tak přemýšlel, co se za ten rok stalo, dospěl jsem ke dvouslovnému hodnocení: prakticky nic.
Linux se víceméně nikam nevyvinul
Ač se dějí významné věci v pozadí, v popředí se téměř nic nemění. Bez ohledu na to, že Ubuntu přešlo na systemd, bez ohledu na to, že přichází KDE 5, bez ohledu na to, že velké prodlevy mě spontánně dovedly od Mageiy/Xfce k Lubuntu/LXDE. Můj systém vypadá víceméně stejně, obsluhuje se stejně, trpí stejnými problémy i usnadňuje život stejně jako verze předchozí. Vlastně mezi Mageiou 2, 3, 4, testovací 5 a současným Lubuntu 15.04 neshledávám nijak zásadní rozdíl.
To, že se linuxové distribuce nikam zásadně nepohnuly, je jedině dobře. Příliš velké změny obvykle vedou k dočasně zhoršené kvalitě systému, přesvědčit se o tom dá i s Ubuntu/Debianem v souvislosti s přechodem na systemd. Pro ty, kteří neradi experimentují, jsou zde LTS vydání jako třeba *buntu 14.04.
Ani Windows se nikam nevyvinuly
Na tom není nic tak divného. Windows 10 jsou teprve ve vývoji (byť v jeho samotném závěru), takže tu máme stále stejná Windows 8.1. Už dříve jsem psal, že proti nim nemám žádné zásadní výhrady a pokud Windows 10 opravdu přijdou s tím, co slibují, zní to dostatečně zajímavě na to, dát jim minimálně šanci, i kdyby jen jako launcheru na hry, ve kterém díky multiplatformnosti používaných aplikací (Rawtherapee, GIMP, VLC, …) a podpoře NTFS v Linuxu lze udělat i nějakou tu práci.
Budoucnost: KDE 5, LXQt a Windows 10
KDE 5 jsem už krátkodobě testoval a ač už jde o finální vydání - složené mimochodem ze samostatně vyvíjených součástí KDE Frameworks 5, KDE Plasma 5 a KDE Applications - je poměrně nestabilní a nehotové (i z hlediska překladu do češtiny). Prozatím tento desktop nedoporučuji pro nasazení na PC, kde nechcete řešit problémy, ale na Kubuntu 15.04 je krásně vidět, jak rychle tahle kombinace - se systemd pod kapotou - může běhat. Dojem takovéto rychlosti jsem z KDE neměl už řadu let, což je rozhodně příjemné, ale je potřeba doladit tu nestabilitu.
Jinak vzhled KDE 5 je zhruba ve stylu klasického desktopu Windows 8, ale narozdíl od redmondského počinu plně měnitelný. Podle toho jak se povede či nepovede (a jak rychle) dokončit přechod LXDE na Qt framework, je šance, že skončím v lůně KDE. Ještě loni by to byla celkem bizarní představa.
Ještě o něco zajímavěji se mi ale jeví Windows 10, kde se konečně navrátí jakás-takás přiohnutá a překopaná nabídka Start. Zkoušel jsem to jen velmi krátce a zatím nemohu hodnotit, neboť po třech letech na systému bez „nabídky Start“ jsem tomuto způsobu práce s OS nějak odvykl. Jak se na tento aspekt Windows 10 díváte vy?