Uřízli jsme z AMD Llano heatspreader a nahradili pastu šedivku CoolLaboratory Liquid Pro
Kapitoly článků
Jasně, AMD Llano je už přeci jen procesor trošku staršího data, ale ono se vždycky s větším klidem na duši řeže do staršího (nikoli však ještě retro) hardwaru než do nového produktu, který je navíc obvykle potřeba vrátit nepoškozený. Já se rozhodl říznout do jednoho celkem známého kousku, který je vlastně ve své řadě nejrychlejším. Vlastně je to shodou okolností nejrychlejší procesor pro socket FM1.
AMD A8-3870K má čtyři procesorová K10 jádra běhající na 3 GHz (tento procesor nemá Turbo, takže 3 GHz jsou konečná, ovšem má odemčený násobič, takže není problém jít velmi snadnou metodou výš, v testu jsem to však nedělal, chtěl jsem si to vyzkoušet na stoprocentně stabilním a garantovaném základu). Grafika Radeon HD 6550D maká na 600 MHz.
S paměťmi jsem to též moc nepřeháněl, ale aby to bylo přeci jen trošku stylové, použil jsem „AMD-značkové Patrioty“, tedy dvojici 4GiB DDR3-1600 CL9 modulů AMD Entertainment Edition. Celkem tedy 8 GiB. Něco si z toho pochopitelně ukousla zmíněná grafika.
Coby základní desku jsem zvolil ASRock A75M-HVS s posledním firmwarem (UEFI) s plnou podporou Windows 8, pročež jsem použil zkušební edici Windows 8.1 Enterprise nainstalovanou na Intel SSD v režimu UEFI a pěkně se Secure Bootem (ne že by to mělo na funkci nějaký zásadní vliv ;). Coby ovladač grafiky jsem pochopitelně sáhl k Preview Catalystu pro Windows 8.1. Nepatrná odbočka: nevím, čím to, je, asi nějaké mouchy ve Windows 8.1, možná i v ovladači, ale přehrávání FullHD H.264 videa se vždy viditelně cukalo, ať už s akcelerací takovou, makovou, nebo bez ní.
No, a konečně v tomto typu testu asi nejdůležitější součástka: chladič procesoru. Použil jsem nízký Coolermaster Vortex 752 se dvěma heatpipami podmáznutý tenkou vrstvou „Thermal Diamond Grease“ od firmy Revoltec (kolik je tam toho diamantu, se ale nikde nepíše, berte to tedy jako řekněme „lepší šedivku“). A pak ještě další chladící konfigurace, o kterých bude řeč později.
Celé to sedělo v benchtable v místnosti s teplotou nějakých 20 ℃ (na práci dobré, nezavaří se mozek, akorát záda to nemaj moc ráda ;).
Je potřeba říci, že Revoltec Diamond Grease považuji za takovou „lepší šedivku“. Relativně dobře se s tím pracuje, lahvička nějaký čas vydrží a nestojí to moc (něco mezi stovkou a dvěma, spíše k té stovce, mělo by toho být 6 gramů). Co mám zkušenosti, teplo to převádí poměrně dobře, ale nějaké hlubší testy jsem nedělal. Vím, že na tekuté kovy od CoolLaboratory nic nemá, s těmi se zase ale hodně blbě pracuje, ale k tomu dojdeme.