ATI Radeon HD 4850: technologie, architektura, HD video
Kapitoly článků
Toto je druhá část článku o Radeonu HD 4850. Jako první jsme vám přinesli krátké preview u příležitosti ukončení mlčenlivosti AMD nad některými aspekty karty. Jako třetí si můžete přečíst článek věnující se testům Radeonu HD 4850, jeho pročtení vám také doporučujeme, text místy navazuje.
AMD v materiálech srovnává nové karty zejména s minulou generací. Na to se zaměřily i naše testy, ale nejdříve se tedy podívejme na dostupné materiály. Nejprve ale jeden takový veselý obrázek na úvod.
AMD zde vzpomíná na druhou polovinu devadesátých let, kdy se na světě objevilo výpočetní monstrum s výkonem 1 TFLOPs sestavené z téměř deseti tisíc procesorů Pentium Pro. Pomiňme teď srovnání přesnosti výpočtů s Radeony HD 4800, nás spíše pobavila ta spotřeba 500 kW a dalších 500 kW na klimatizaci místnosti s tímto strojem. Přeci jen 1MW počítač není zrovna něco, co by člověk chtěl vidět na účtech za elektřinu, ale to jen tak pro pobavení, obdobně se patrně budeme usmívat nad poměrem výkon/spotřeba Radeonu HD 4850 v roce 2020.
AMD se u této generace chlubí s několika hlavními novinkami. Jsou mezi nimi:
- Nová úroveň poměrů výkon/$ a výkon/spotřeba
- Světově první grafická karta s GDDR5
- Druhá DirectX 10.1 generace
- Druhá generace 55nm čipu
S prvním pak souvisí graf srovnávající právě zlepšení nové generace v oblasti výkonu vůči spotřebě a velikosti čipu. Zde nové karty udržují stoupající trend nastolený Radeony HD 3800.
Rychlé GDDR5 paměti na Radeonu HD 4870 přinášejí i na 256bitovém paměťovém rozhraní znatelný nárůst propustnosti. Paměťové architektuře se za chvíli budeme věnovat podrobněji, prošla opět revolučními změnami.
CrossFire X
Pokračující práce na CrossFire technologii stojí za dalším zlepšením škálování výkonu, i když nadále to i z oficiálních materiálů vypadá spíše ve prospěch maximálně dvou karet, více buď neškáluje tak dobře, nebo jim nestačí výkon současných CPU.
Hardwarové zpracování videa
Nová generace přichází na svět s UVD 2. generace, které zvládá hardwarové akcelerovat dva HD video streamy současně. To umožňuje záležitosti typu Picture-in-Picture (PiP) atd. Zpracování videa pak za běhu nabízí nové specialitky jako upscaling DVD až za hranici 1080p, dynamický kontrast vylepšující podání scén a mnohé další.
Současně byla představena technologie hardwarové komprese videa v rámci GPGPU aplikací, tedy v principu totéž, co představila konkurenční nVidia u GeForce GTX 200.