Budoucnost podle Intelu: 14 nm za rok, 5 nm za pár let
Sotva vrhl na trh první 22nm procesory, už si brousí zuby na technologie následující. Sluší se na tomto místě připomenout, že 22nm TOCK architektura Intel Haswell přijde na trh začátkem příštího roku a tak jsou pochopitelné hned dvě věci: Intel již delší dobu na 14nm technologii pracuje jako kdyby chtěl splnit pětiletku za 3 roky a také to, že 14nm čipy představí již příští rok.
Zatímco některé továrny „pouze“ prodělaly upgrade na 22nm technologii a budou pro Intel zajišťovat primárně tuto výrobu, je vhodný čas podívat se na tři fabriky, které budou zodpovídat za rozjezd 14nm výroby. Dvě sídlí v USA (Arizonská Fab 42 a Oregonská D1X), jedna v Evropě (Fab 24 v Irsku).
Logické brány velké čtrnáct miliardtin metru tedy Intel přestaví příští rok, ale to není konečná. Do budoucna má naplánovány mezistupně na 10, 7 a 5 nanometrech a dle Otelliniho slov je zatím vývoj na dobré cestě bez zpoždění.
Tak jo, Paul Otellini tedy „řekl vše potřebné“ a je nejvyšší čas dosadit si to do kontextu dosavadních informací:
O Arizonské Fab 42 a její 14nm výrobě jsme si poprvé povídali loni v únoru. Už od prosince pak víme o 14nm NAND flash obvodech, pochopitelně v rámci testovací série na těchto velmi jednoduchých čipech. To, že Intel příští rok představí 14nm čipy, neznamená, že uvede na trh 14nm x86 CPU, ostatně přespříští rok by měly přijít 14nm Atomy a v roce 2015 pak 10nm - tolik k další technologii v pořadí.
Kupříkladu současný 32nm Atom Z2460 dostane příští rok 22nm verzi a až právě v roce 2014 14nm. O výrobních procesech za touto hranicí, resp. verzí týkajících se velkých x86 CPU, zatím Intel moc nehovoří, to je pochopitelně zcela jiný oříšek k rozlousknutí, byť z TICK-TOCK modelu je jasné, že 14nm CPU leží kousek za dveřmi s nápisem „Haswell“.
Přečtěte si také: