Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Čtvrtletí s vylepšeným notebookem Fujitsu Lifebook N532: 17″ FullHD, 4jádro Ivy Bridge, Win8Pro a zbytečná GeForce

Fujitsu Lifebook N532 s Windows 8
Už nějaký čas vám slibuji „uživatelskou recenzi“ mého notebooku. Koupil jsem před ¼ rokem Fujitsu Lifebook N532, vylepšil o SSD a paměť. Zajímá vás, proč jsem zvolil právě takto a jak jsem spokojený? To se dozvíte v této netradiční „uživatelské recenzi“.

Notebook jsem potřeboval už dlouho, ale vždycky mě nějak od výběru odradila aktuální nabídka na trhu. Nechtěl jsem dělat kompromisy, ale protože tlak na potřebu notebooku sílil, nakonec jsem stejně kompromis udělal.

Jaké parametry jsem od notebooku požadoval?

 1. V první řadě nepůjde o nějakou lehkou, tedy snadno přenositelnou záležitost. Půjde prostě o ten typ, co se mu říká desktop replacement neboli prostě náhrada desktopu. Něco, co jde přenášet, ale zároveň to i něco umí.
 2. Displej musí být:

  1. matný (bezpodmínečně)
  2. alespoň FullHD
  3. pokud možno s podsvícením, které při snížení jasu nebliká (nereguluje intenzitu jasu pulzně)
 3. Klávesnice by měla mít numerický blok a pokud možno „Enter ve tvaru obráceného L“.
 4. Grafika mi postačí integrovaná a pokud možno, aby tam nebyla žádná jiná.
 5. Notebook by určitě měl mít HDMI, ale spokojil bych se i s DisplayPortem ;-) (DP je zbytný luxus
 6. Na velikosti pevného disku nezáleží, v rámci minimalizace ceny čím menší, tím lepší. Stejně tam přijde SSD.
 7. Na velikosti RAM nezáleží, záleží na tom, aby jí tam šlo dát co nejvíce.
 8. Hodit by se mohlo USB 3.0
 9. Na optické mechanice nezáleží, v rámci minimalizace ceny kdyby tam nebyla vůbec, bylo by to fajn.
 10. Na značce procesoru nezáleží. Když AMD, ať to má aspoň 4 jádra, když Intel, postačí dvě, ale ať jsou rychlá.
 11. Na operačním systému (Win7/Win8) až tak moc nezáleží, ale ať je to aspoň verze Professional.
 12. Nějaká aspoň trošku únosná výdrž na baterii.

Komentáře k požadovaným vlastnostem

Co se displeje týče, zjistit dopředu, zda podsvícení při snížení jasu bliká, nebo ne, je z dostupných materiálů v drtivé většině produktů nemožné. Jediná šance je notebook vyzkoušet, ale protože nerad hraju tu hru (na kterou mám ze zákona nárok) „koupit – vyzkoušet – vrátit ve 14denní lhůtě“, tak jsem to nakonec vzdal s tím, že to prostě bude sázka do loterie s velmi malou šancí na výhru.

Sehnat solidní notebook s pouze integrovanou grafikou za rozumné peníze je úkol téměř nemožný. Nevím, kolik kapříků na to Nvidia vyčleňuje, ale skoro všechno, co dává nějaký smysl z hlediska všemožných parametrů a nestojí to majlant, má navíc nějakou tu GeForce grafiku připojenou přes Optimus, typicky nějakého mrzáka s výkonem o mnoho nepřevyšujícím grafiku integrovanou v procesoru. Najdou se i notebooky s procesorem Intel a přidaným nějakým podobně mrzkým Radeonem HD, do toho jsem odmítal jít s tím, že když nepůjde Radeon HD vypnout, bude žrát, a na vypínatelný Radeon HD jsem vsázet nechtěl, Nvidia se o chod Optimusu alespoň pořádně stará (je mi jedno, jaké s tím máte zkušenosti, já mám z dřívějška s Optimusem jen dobré a proto Optimus bylo nejmenší zlo, do kterého jsem byl ochoten jít).

Zkrátka notebook s přidanou grafikou byl vždy dražší než smysluplný ekvivalent bez té přidané grafiky. Výrobci jsou buď nějak pobízeni, nebo mají pocit, že když je silná procesorová část, nemělo by se na grafice šetřit (přestože přidat k integrované grafice jednu z nejpomalejších grafik diskrétních nemá žádný valný smysl).

Dilema Windows 7, nebo Windows 8 jsem nijak neřešil. Na Windows 7 jsem zvyklý, je to dobrý operační systém, Windows 8 mám vyzkoušené a když to člověk používá jen jako Windows 7, je to obdobně dobrý operační systém. Něco má lepší, něco kvůli Metru v osmičkách Microsoft dok**vil, ale – jak říkáme my, co máme moravské předky – „dá sa“. Takže když to budou osmičky, ať jsou to osmičky. Zase to vypadá jako nějaká divná pobídka trhu, ale je-li na trhu stejný notebook s osmičkami i sedmičkama, je ten s osmičkama levnější. Není to žádné terno, ale tahle maličkost, když už o nic jiného nejde, rozhodnout dokáže. A také rozhodla.

17 Fujitsu Lifebook N532 - samolepka s logem Windows 8
Fujitsu Lifebook N532 - samolepka s logem Windows 8

Jak mé nároky splňuje Fujitsu LifeBook N532?

Vezmu to opět v bodech:

02 Fujitsu Lifebook N532
Fujitsu Lifebook N532
Fujitsu Lifebook N532 na vázeFujitsu Lifebook N532 - napájecí adaptér na vázeFujitsu Lifebook N532 + napájecí adaptér - celková hmotnost
 1. Zhruba 3 kila těžká (téměř 3,1 kg) 17″ kráva (plus ještě ~460g adaptér). Dohromady to má 3,54 kila.
 2. Displej je

  1. matný
  2. FullHD (tedy 1920×1080)
  3. nějakým zázrakem jsem natrefil na LED podsvícení, které ani při snížení jasu na minimum nebliká. Haleluja, Bůh existuje.
 3. Klávesnice má jak numerický blok, tak „Enter ve tvaru obráceného L“.
 4. V notebooku je navíc naprosto zbytečná GeForcka z rodiny Fermi. Více než 99 % času je vypnutá (zapíná se jen v situacích, které nelze uživatelsky ovlivnit, jako je probouzení, uspávání, zapínání a možná se najde ještě nějaká výjimka). Je bohužel integrovaná na desce, takže vyhodit nejde. Kompromis č. 1.
 5. Notebook HDMI má.
 6. Pevný disk má, co se dá holt dělat, 750 GB. Kompromis č. 2. Protože je ale notebook vybaven pozicí pro druhý pevný disk, nakonec jsem ho tam nechal a hraje roli datového disku. Systémový je samozřejmě SSD.
 7. RAM bylo v základu 4 GiB v jednom modulu. Šlo dát až 16 GiB (2×8). Tak to tam taky přišlo.
 8. USB 3.0 má. Tři porty. Pochází z čipsetu, takže supr.
 9. Optika v tomhle notebooku byla, a to rovnou z nejvyšší kategorie: Blu-ray vypalovačka. Kompromis č. 3.
 10. Nakonec to vyhrál Intel, a to rovnou čtyřjádro/osmivlákno, nejpomalejší verze Ivy Bridge se standardní wattáží. Bez VT-d/TXT.
 11. Windows 8. Bylo to levnější.
 12. Řekl jsem si, že mě strašně moc zajímá, jak vypadá výdrž „až 7 hodin“ v podání reklamštiny Fujitsu.
16 Fujitsu Lifebook N532 - Li-Ion akumulátor
Fujitsu Lifebook N532 - Li-Ion akumulátor

Jak vidíte, nakonec došlo na relativně malý počet kompromisů ;-) (nepočítám ten kompromis, že je to těžká 3+kilová kráva, s tím se počítalo, i když by to jistě řada z vás nechtěla). Všechno ostatní (webkamera, eSATA) jsou takové drobnosti, se kterými se ani nepočítalo, ani to nijak nepřekáží.

04 Fujitsu Lifebook N532 - webkamera
Fujitsu Lifebook N532 - webkamera

Kde jsem notebook vybíral?

Často se říká, že zákazníci jsou vychcaní jak díra do sněhu – zboží si dojdou osahat do kamenného obchodu a pak jej levněji koupí přes internet. Je to zvláštní, ale u mě to bylo přesně naopak. Notebook jsem vybíral podle parametrů v poměrně vymakaném systému CZC.cz, a když jsem podle zde přítomných ne vždy přesných údajů došel k nějakému tomu vítězi, zašel jsem do mého oblíbeného kamenného obchodu a majíc poměrně dobré vztahy s tamním majitelem jsem se zeptal, co by asi tak koštovala takováto sestavička.

Výsledkem byla koupě samotného notebooku za 25 700 Kč (vč. Windows 8 Pro), SSD za 4 750 Kč a pamětí za 3 100 Kč. Celkem 33 550 Kč (vč. DPH, první týden roku 2013). Ve výsledku to pak bylo ještě o 1 850 Kč méně, ale o tom více v části o displeji.

WIFT "WIFT"

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Čtvrtletí s vylepšeným notebookem Fujitsu Lifebook N532: 17″ FullHD, 4jádro Ivy Bridge, Win8Pro a zbytečná GeForce

Pátek, 6 Září 2013 - 19:50 | Damel | Nevíte i o nějakém novějším testu RAMdisků?...
Čtvrtek, 5 Září 2013 - 14:04 | Petr Řezníček | Díky za tip na RAM disk. Můžu se zeptat, proč...
Pátek, 30 Srpen 2013 - 21:07 | WIFT | Vím, že odpovídám pozdě, ale je to AMD Radeon...
Sobota, 30 Březen 2013 - 12:19 | Cohen | Moc pěkná recenze – můžu se zeptat, jaký software...
Pondělí, 25 Březen 2013 - 21:01 | rousini | Ano máš pravdu, radši pár měsíců starou ojetinu...
Sobota, 23 Březen 2013 - 15:29 | Mila Pila | Upřímně - já bych za podobné peníze dnes nic...
Sobota, 23 Březen 2013 - 11:51 | zx cygnus | k drátovým klávesnicím bych jen dodal http://www....
Pátek, 22 Březen 2013 - 23:31 | zx cygnus | Kdyby jen přemrštěná rychlost. Jsou periferie,...
Pátek, 22 Březen 2013 - 23:26 | zx cygnus | Upřímně, do toho bych nešel ani u notebooku, na...
Pátek, 22 Březen 2013 - 20:01 | Noxik | Presne tenhle disk znam :D

Zobrazit diskusi