Čtvrtletí s vylepšeným notebookem Fujitsu Lifebook N532: 17″ FullHD, 4jádro Ivy Bridge, Win8Pro a zbytečná GeForce
Kapitoly článků
Klávesnice
Někteří to nemají rádi, já to naopak vyžaduji. Numerický blok. Proč to někteří neradi? Vadí jim, že touchpad a vlastně celá základní část klávesnice je mimo střed displeje. To je mi srdečně jedno. Já numerický blok potřebuji a rozhodně to není tak, že bych byl ochoten s sebou vláčet ještě další numpad. Stačí, že musím vláčet myš (tu ani touchpad, ani poštěvák na ThinkPadech plnohodnotně nenahradí).
Enter ve tvaru obráceného L, pro mě srdeční záležitost, jsem na něj zvyklý, nevadí mi ani obrovský pravý shift a malý levý shift, takhle mám tu klávesnici prostě rád.
Bohužel se u notebookových klávesnic musí dělat další kompromisy (oproti standardním klávesnicím), takže používání dalších věcí, zejména PrnScr a dále Home, End, PnDn a PgUp, prostě chce jen zvyk.
Kurzorové klávesy asi nejsou nic, o čem bych psal ódy, ale nevadí, stejně je moc nepoužívám. A když je používám, tak si v tomhle případě zas tak moc nestěžuji. „Dá sa.“
Co je horší, je klávesnice jako celek. Stará dobrá PS/2 Compaq 166516-226 to není a nikdy nebude. Na téhle dělám víc překlepů, než je zdrávo. Tenhle styl nízkého zdvihu, velmi tichého provozu a zcela plochého designu kláves, které jsou na můj vkus až příliš blízko u sebe, mi prostě nedělá dvakrát dobře.
Sluší se dodat, že klávesnice není podsvícená. Mně to nevadí, nebylo to prioritou, ale dovedu si představit, že by to někomu, zejména v případě černých kláves, vadit mohlo.
Potisk kláves se rovněž nezdá býti valné kvality. Je to evidetně nějaká barva hrozící na intenzivně používaných klávesách postupným setřením. Po čtvrt roce je např. potisk klávesy s logem Windows (v moderním osmičkovém pojetí) již trošku tmavší. Je to jedna z kláves, které používám opravdu hodně často, protože čím méně myši, tím více klávesových zkratek. Ba ne, kecám, používám klávesové zkratky běžně, i když mám myš :). Je to efektivnější.
Touchpad
Touchpad v tomto případě pochází z dílen firmy Synaptics a stejně tak její ovládací software. Bez něj je touchpad jen překážející plochou. Jestli vás zajímá, co se mi konkrétně na tomto provedení líbí a jak jsem si touchpad nastavil, pak vězte, že:
- Nepoužívám scrolování po stranách touchpadu. Je to obtěžující (snadno dojde ke scrolování, když nechci) a s ohledem na další bod nežádoucí.
- Touchpad je multidotykový, takže používám scrolování posuvem dvěma prsty. Oproti scrolování po stranách touchpadu je to nebe a dudy. Scrolování dvěma prsty je naprosto super.
- Používám setrvačnost dojezdu kurzoru, tzn. šoupnu, pustím a kurzor ještě chvíli letí a postupně zpomaluje, až zpomalí zcela. Důvod je jednoduchý: výsledkem je totiž méně šoupání prstu po touchpadu. Mám Touchpad nastavený víceméně na standardní rychlost, kvůli lepší přesnosti, ale když potřebuji dojet dál, prostě „vrhnu kurzorem“. Príma funkce, rychle jsem si zvykl. Setrvačnost používám i pro scrolování.
- Nepoužívám zoomování nebo otáčení dvěma prsty. Nevím na co.
Velikost touchpadu mi přijde v pohodě. Někomu by možná překážel, snadno by o něj zavazel a posunoval nechtěně kurzorem, mně to přijde navržené docela dobře. Ty problémy, jako že když píšu, tak bych dlaněmi šoupal kurzorem, určitě nemám, nikdy jsem nic takového nezaregistroval.
Co vidím jako trošku větší problém a co asi nebude problém přímo touchpadu, ale spíš nějaké komunikace mezi Windows 8 a ovladačem touchpadu, je skutečnost, že Windows 8 jednou za čas přijdou na to, že by mohly touchpad považovat za přítomnost dotykového ovládání. To samo o sobě dává smysl až do té doby, kdy vám Windows 8 začnou na tomto základě vnucovat dotykovou klávesnici. Ta skutečně není navržena na to, aby byla ovládána touchpadem :). Pomůže tomu skrytí příslušného nástroje na hlavní liště, ale jen do doby, než na to systém přijde znovu (což je typicky až nějakou dobu po restartu, někdy také vůbec). Je na to i nějaký registry hack, ale zatím mě to ještě neiritovalo natolik, abych jej aplikoval.